Чому помирають військові? | Захист патріотів

Фото: Гліб Бітюков

Чому помирають військові? Результати дослідження

Війна на Сході України триває 1871 днів. Чи не щодня там гинуть українські військові. Найбільше втрат Україна понесла у 2014 та 2015 роках до підписання других Мінських угод. Тоді ми виявилися неготовими до війни.

Для того, щоби якісно та ефективно реформувати сферу військового забезпечення, необхідно аналізувати ситуацію, яка складається в нашій країні. Вивчення іноземного досвіду не завжди є достатнім для прийняття рішень в Україні, адже всюди існують свої особливості. На початку травня в Празі на конференції Європейської спілки хірургії травми та екстреної хірургії (ESTES) українська делегація в складі Олександра Лінчевського та Олександра Данилюка презентували дослідження щодо причин смертності під час російсько-української війни. Воно реалізоване силами Міністерства охорони здоров’я України, ГО «Захист Патріотів» та Університету штату Луїзіана, США.

«Зазвичай генерали готуються до минулих воєн. Вони вивчають уже існуючий досвід. Й ось ми маємо війну в інших обставинах, в інший час, з іншим ворогом. Чи доречно сліпо переносити літературні дані про війну в Іраку чи Афганістані на Україну? Ми можемо взяти американський аналіз і приймати відповідні рішення. Але ми можемо аналізувати свої дані, що й було зроблено», — говорить Олександр Лінчевський.

Ключовою метою дослідження було зрозуміти, від чого гинуть українські солдати та як боротися з причинами їхньої смертності. Для аналізу були відібрані дані Бахмутської лікарні в період із квітня 2014 по вересень 2015 року, усього — 1757 смертельних випадків. Олександр Данилюк каже, що результати не можна вважати репрезентативними для всієї лінії розмежування, оскільки аналізувалися дані лише з однієї лікарні, проте вони відображають загальну тенденцію причин смертності.

Чому помирають військові? Результати дослідження
Постер-презентація української делегації на конференції ESTES

Серед основних причин смертності за цей період на сході України є кровотечі, соматичні захворювання та суїцид. Серед кровотеч, які стали причиною смерті, значну частину складають кровотечі з кінцівок. Показник смертності від таких кровотеч в Україні є вищим, ніж у В’єтнамській війні.

У період 2014–2015 років значний відсоток смертності становили захворювання, такі як інфаркти, інсульти та гепатити. Причиною цього є активний добровольчий рух та неякісний медичний огляд військовослужбовців або його повна відсутність. При тому захворювання, які були хронічними або про які військові не знали взагалі, на фоні екстремальних умов загострилися та призвели до смертельних випадків.

«Але якщо б не добровольці, які прийшли в армію чи добровольчі батальйони, то ми б зараз тут не говорили. Саме вони стримали ворога», — зазначає Олександр Данилюк.

Зараз, за його словами, ситуація в цій площині покращується, оскільки сьогодні переважна більшість військових — контрактники, які проходять ретельний медичний огляд.

Серед найпоширеніших причин смертності є суїцид. Це свідчить про неякісний психологічний відбір військових, які воюють на сході України.

«Потрібно акцентувати увагу на реабілітації психічного здоров’я, бо війна рано чи пізно завершується, а наслідки будемо пожинати десятиліттями. На це ніколи не звертали увагу після Другої світової війни, після афганської війни. А зараз ми маємо ту саму картину, але в більших масштабах», — каже Олександр Данилюк.

На його думку, у цьому секторі є важливою робота командирів, які повинні знати основи психології для роботи з командою, а також капеланів, які можуть виконувати роль психолога, вчасно реагувати на проблеми та сприяти розвантаженню солдат.

Знаючи причини смертності саме у війні на сході, можна зрозуміти, які ланки військової медицини потрібно підсилювати. На сьогодні це навички тактичної медицини: кожен військовий повинен знати основи взаємодопомоги та мати засоби, які рятують життя: сучасну аптечку. Другий момент — це перевірка стану здоров’я військовослужбовців на етапі відбору до армії. І також психологічне здоров’я — як під час війни, так і після демобілізації.

Олександр Данилюк називає війну рушійною силою прогресу. За його словами, у 2014 році більшість людей помирали від критичних кровотеч, які були б не смертельними при вчасно наданій першій допомозі на полі бою. Зараз повільними темпами картина змінюється.

«В 2015 році важких пацієнтів майже не поступало. Чому? Тому що вони помирали. В Авдіївці у 2017 році році більшість пацієнтів були важкими і вони не помирали тому, що більшість були з турнікетами. Велика подяка, власне, бойовим медикам, волонтерам, які там працюють, які розвиваються й не стоять на місці. Вони змінили цю типову картину причин смертності», — каже Олександр Данилюк.

Презентація дослідження на конференції в Празі, у якій узяли участь 1100 учасників із 62 країн, стала нагодою нагадати світові, що в Україні триває війна. Презентація дослідження була у відкритому доступі, тож кожний охочий міг ознайомитися з ним.

Чому помирають військові? Результати дослідження
Олександр Данилюк та Олександр Лінчевський на конференції ESTES

«Коли ти в приватній розмові спілкуєшся з учасниками, то для людей, які ніколи не стикалися з такими ситуаціями, ці дані є відкриттям. Кілька років тому я був у Польщі на конференції військових медиків, і після моєї доповіді в мене спитали: "А ми готові до цього? Вчіться в України й дякуйте, що вони тримають наш передовий Форпост для того, щоби ми тут і зараз могли про це говорити і планувати, бо ворог не спить"», — говорить Олександр Данилюк.

Для того, щоби побачити детальні зміни в структурі смертності та розуміти, які ланки військової медицини потрібно підсилювати, потрібно систематично проводити схожі дослідження. Проте складність полягає в доступі до даних: він є виключно в працівників Міністерства оборони та деяких департаментів МОЗ.

«Реалізацію досліджень може спростити наявність ініціативи від Міністерства оборони: щоби їхня медична служба аналізувала дані, публікувала результати та додала до наукових надбань України. Може вони щось і аналізують, але крім них цього ніхто не знає, і відподідних дій щодо цих даних не робиться», — говорить Станіслав Гаєвський, аналітик дослідження.

Такі дослідження можуть не лише сприяти вирішенню актуальних проблем в армії та тактичній медицині, але й посилити науковий потенціал країни. Сьогодні сучасних вітчизняних праць у сфері оборони та військової медицини вкрай мало, що може вплинути на вивчення даної теми в майбутньому.

«Для того, щоби боротися за життя кожного воїна, треба дослідити причини, побачити, кого ми можемо врятувати ще. І Захист Патріотів тут на передовій. Вони проводять першу аналітичну політику для того, щоби ті, хто може приймати рішення, їх приймали. Щоби громадські організації могли робити те, що треба, а не те, що їм хочеться», — вважає Олександр Лінчевський.

Результати дослідження про причини смертності в російсько-українській війні показують: потрібно дбати про якість спорядження, навчати військових першій допомозі на полі бою, дбати про їх фізичне та психологічне здоров’я. Зараз державні органи, відповідальні за життя військових на фронті, повинні взяти на озброєння висновки аналітиків та впроваджувати зміни, які допоможуть зберегти якомога більше життів. Окрім того, не варто обмежуватися одним дослідженням — такий вид аналітичної роботи має стати нормою для Міністерства оборони. Тоді буде змога оперативно реагувати на проблеми та запобігати їхньому поглибленню.

 

Джерело:

  1. CAUSES OF DEATH AMONG SEVENTY-FOUR MILITARY CASUALTIES IN THE UKRAINIAN ARMED CONFLICT / [O. Danyljuk, C. Meghoo, O. Linchevskyy та ін.]. // 20th European Congress of Trauma&Emergency Surgery. – 2019. – №1. – С. 347–348.

Читай далі