Чим різняться курси першої допомоги для цивільних та військових | Захист патріотів

Чим різняться курси першої допомоги для цивільних та військових

Існують суттєві відмінності у навчанні першій допомозі військових та цивільних. Чому для різних умов діють різні правила і чому так важливо надавати актуальні знання тим, кого навчають? 

23 квітня у Білій Церкві інструктори «Захисту Патріотів» провели заняття щодо навчання першій допомозі у військово-патріотичних клубах у рамках всеукраїнського семінару «Кузня захисників України».

Понад 100 учасників із 22 областей України взяли участь у семінарі. Серед них керівники та представники військово-патріотичних клубів, молодіжних організації та об’єднань ветеранів АТО.

Інструктори «Захисту Патріотів» Олександр Воронецький та Микола Коробенков розповіли учасникам семінару, чим різниться курс бійця-рятувальника (CLS) та курс базової підтримки життя (BLS), а також обговорили основні форми впровадження вивчення першої допомоги в школі.

На думку інструкторів, першочергово школярам слід проводити базовий курс BLS, наприклад, у рамках предмету «Основи безпеки життєдіяльності». І лише згодом навчати їх CLS під час шкільної військової підготовки на уроках «Захисту вітчизни» у старших класах.

Публікуємо коротке порівняння двох курсів. Не претендуємо на вичерпність, але спробуємо показати, чому цивільним, а особливо школярам, слід спочатку викладати курс BLS.


Умови, обсяги та обмеження надання допомоги 

Якщо безпосередньо у зоні бойових зіткнень лікарі – це рідкість і переміщення пораненого до лікарні може зайняти значний час, то у цивільних умовах фахівці починають надавати кваліфіковану допомогу потерпілому швидше, потерпілий швидше потрапляє до спеціалізованого лікувального закладу.

Важливим у першій допомозі є зберегти не лише життя, а й також здоров’я. У цей час у військових можливості надання допомоги обмежуються тактичними умовами. Частіше ніж у цивільних умовах починає діяти принцип “Життя в обмін на здоров’я”. Разом із тим через небезпечне оточення виникає вірогідність поранення рятувальника.

У цивільному курсі BLS (тут і далі мова йде про курс BLS для не медичних працівників) навчають, як зупинити кровотечу, відрити дихальні шляхи мануальними методами, провести серцево-легеневу реанімацію (СЛР) з або без автоматичного зовнішнього дефібрилятора, шинувати перелами, працювати зі спінальною травмою. 

Курс BLS не включає інвазивні маніпуляції, послаблювання турнікета чи використання ліків, адже у цивільних умовах це робота фахівців. Перед тим, як надавати допомогу потерпілому, треба отримати його пряму або не пряму згоду.

CLS vs BLS
Курс базової підтримки життя для студентів Української академії лідерства

Курс CLS дає лише ті навички, які можуть пригодитися військовому під час отриманння ним або його товаришем бойових травм. Військових навчають відкривати дихальні шляхи допоміжними засобами, працювати з проникаючими пораненнями грудної клітки та з ускладненнями таких поранень, відновлювати циркуляцію в кінцівках, що перетиснуті турнікетом, та давати пігулки з pill pack (антибіотик, протизапальний та ненаркотичні знеболювальний засоби). Усі ці маніпуляції дозволено проводити законом.

СЛР для військових є недоцільною, небезпечною та неефективною в умовах бою, тому під час курсу не викладається.


Безпека

Під час надання допомоги у цивільній ситуації необхідно якнайшвидше задіяти сторонню допомогу та виклакати рятувальну службу. Також слід враховувати загрози від травмуючого фактора, що вже діяв, загрози від зовнішнього середовища та загрози від пораненого.

Першочерговим же пріорітетом на полі бою є виконати бойове завдання та недопустити збільшення кількості поранених. Далі – власна безпека та допомога пораненому. Допомога на полі бою ділиться на два етапи: допомога в зоні ефективного вогню противника та допомога в польових умовах. Великий акцент при навчанні робиться на самодопомогу. 


САВС

Спільним для обох курсів є алгоритм CABC (Critical bleeding – критична кровотеча, Airways – дихальні шляхи, Breathing – дихання, Circulation – циркуляція). Зміст навичок, вкладених у літери, може відрізнятися залежно від умови надання допомоги та освіти курсантів.

Перша С в алгоритмі (critical bleeding). У цивільних умовах масивну кровотечу зупиняють, притиснувши магістральну судину пальцем проксимальніше від поранення. За допомогою турнікета зупиняти кровотечу можна лише у випадку, якщо не можливо подолати критичну кровотечу менш травматичними методами. До того ж, якщо мова йде про школярів, то навчати накладати турнікети їх треба лише на манекенах.

CLS vs BLS
Станція "Допомога під вогнем" для бійців 80-ої окремої десантно-штурмової бригади

На полі бою критична кровотеча – вбивця №1, тому першому пункту в алгоритмі приділяються велику увагу. Турнікет накладається максимально високо на кінцівку при підозрі на критичну кровотечу або при травматичній ампутації.

Екстракція. Якщо у бойових умовах, при задачі якнайшвидше прибрати пораненого з небезпечної зони,  працює принцип “Хапай та біжи”, то у цивільних – поранений не переміщується до прибуття швидкої допомоги окрім випадків смертельної загрози. У курсі BLS навчають також іммобілізувати місця вірогідних переламів (шинування, шийний комірець, спінальна дошка) до початку переміщення потерпілого.

Аirways (дихальні шляхи). BLS навчає відкривати дихальні шляхи мануально, при підозрі на травму шиї – не запрокидувати голову, лише висувати щелепу, при підозрах травми хребта бокове стабільне положення протипоказане.

CLS vs BLS
Інструктор Олександр Воронецький під час семінару «Кузня захисників України»

У CLS проблема травми хребта не розглядається через рідкість та інший механізм травми. Бокове стабільне положення використовується завжди при залишенні пораненого без контролю. Дихальні шляхи бійцем-рятувальником відкриваються за допомогою ручних прийомів, бокового стабільного положення та завдяки застосуванню назофарингеальної трубки. 

Вreathing (дихання). На цьому етапі цивільний курс включає перевірку дихання та проведення СЛР за потреби. Дозволено застосовувати автоматичний дефібрилятор. На відміну від цивільних, військових навчають проводити огляд грудної клітки на наявність проникаючих поранень та усувати проблему напруженого пневмотораксу, якщо вона виникне. 

Сirculation (циркуляція крові). CLS курс робить акцент на тиснучі пов’язки та за потреби тапмонування поранень. Після чого рятувальник може спробувати відновити циркуляцію в кінцівці, що перетиснута турнікетом.

У курсі BLS тампонування дозволено робити лише медичним працівникам. Не фахівці можуть проводити шинування без ретракції у виключних випадках. Зазвичай зі спінальною дошкою та шинуванням працюють лише фахівці.


Обробка ран

У цивільному курсі поранення, за деякими виключеннями, дезінфікують. У бойових умовах більшість ран глибокі, тому їх не дезінфікують.


Препарати 

Цивільному постраждалому медичні препарати призначає лише лікар, не лікар може тільки допомогти прийняти ліки, що вживаються потерпілим по призначенню лікаря. Військові приймають вміст pill pack превентивно при наявності бойових травм. Знеболювання проводяться лікарями.

 

Міфи про «періодичне попускання турнікета» чи «больовий шок» можуть вбивати людей, а застосування військового вмісту алгоритмів у цивільних ситуаціях призвести до лиха. Часто можна почути про те, як комусь треба прикріпити язик булавкою чи накрити чорною тряпкою, що носити живих треба головою вперед, вперед ногами не можна, бо так носять мертвих.

Навчання має базуватися виключно на доказовій медицині, а не на забобонах та стереотипах. Розвінчувати міфи та надавати знання, які дійсно допомагають рятувати життя, можуть побудовані за міжнародними стандартами курси.

Читай далі