Магія зупинки кровотечі: історичний екскурс | Захист Патріотів

Ілюстрація: інтернет

Магія зупинки кровотечі: історичний екскурс

З появою людини на світ її з усіх сторін оточували «папереднікі», які були або більшими, або швидшими, або сильнішими, і тому вирішували хто буде жити, а хто ні. І мова йде зовсім не про шаблезубих тигрів чи драконів. Війни, які починалися з «малих розборок» племен, закінчуючи війнами, у яких ніхто й не знав із чого ця війна почалась, завжди закінчувались одним і тим же — великою кількістю поранених, які вимагали негайної допомоги.

Звісно, частина людей помирала від поранень не сумісних із життям, частина від закритих дихальних шляхів, пневмотораксу та, звісно ж, від основного вбивці на полі бою — критичної кровотечі.

Зрозумівши, що війни не зупинити, вони почали думати як зупинити хоча б кровотечу, за допомогою того, що є навколо. Тому різні народи використовували те, що було в них під рукою, щоби хоча б якось контролювати кровотечі.

Оскільки, покарань за «виробництво, виготовлення, зберігання, перевезення, збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів» у ті часи не було, людство активно «вживало» трави та гриби, що містили в собі речовини, які сприяли зупинці кровотеч та загоєнню ран.

Одним із прикладів може бути використання в Індії рослини під назвою куркума, яка зменшувала біль та допомагала заживляти рани методом накладання трави на місце ураження.

З часом люди зрозуміли, що травою тут не обійтись, і почали шукати інші засоби. До майбутнього матеріалу виносилися дві вимоги — матеріалу має бути багато і він має зупиняти кров.

Зважаючи на логіку, найлегше було жителям Стародавнього Єгипту, які випробувавши різні види піску (якого в них було вдосталь і під руками й під ногами) і переконавшись, що він не працює, вирішили контролювати кровотечі за допомогою сирого м’яса, яке прикладалося на уражену ділянку. До кінця не зрозуміло чи зупинялася кровотеча через магічні властивості м’яса чи через тиск, який тим же м’ясом створюється, проте рану зверху мастили медом із метою запобігання зараженню пораненої кінцівки й записували пораненого на домашній стаціонар. Потрібно зазначити й те, що саме Стародавній Єгипет одним із перших зашивав рани, тим самим зупиняючи кровотечі.

magic of the stopping the bleed
Сцена з фільму "Гаррі Поттер та Орден Фенікса"

Стародавній Рим користувався щипцями, затискачами та іншими приладами, що мали на меті зупинити витікання крові з кінцівки. Проте, такі операції здійснювалися з метою подальшої ампутації пораненої кінцівки.

Жителі Європи були відомі традицією використання вогню й у будь-якій не зрозумілій ситуації палили все, що рухалось і не тільки. Тому використання вогню для зупинки кровотечі було тільки питанням часу.

Метод припікання часто використовувався для зупинки кровотеч на ампутованих кінцівках і не тільки. За допомогою розжареного на вогні металу, тканини та судини припікались, що давало змогу зупинити крововтрату. Цікаво, що таким же методом користувалися жителі Близького Сходу, ймовірно перейнявши такий досвід від частих «туристів», які зналися на вірі та відвідували їхні краї з 1096 до 1291 рр.

magic of the stopping the bleed
Сцена з фільму "Рембо 3"

Поширеним було використання киплячої смоли, у яку занурювали куксу (кінець кінцівки, що залишився після ампутації), після чого тканини кінцівки обварювались і кровотеча зупинялась. Проте після такого «лікування» потерпілий не завжди виживав, а процес загоєння був досить довгим.

З розвитком науки, медицини та військової справи у світі з’явилися засоби, що були менш летальними та зупиняли кровотечу без завдання іншої шкоди тілу пораненого.

Одним із таких засобів був Сульфаніламід, який не тільки допоміг усунути спалах менінгіту серед французького іноземного легіону в Нігерії, а й широко використовувався для закривання рани. Самий порошок не зупиняв кровотечу, проте бинт, на який було нанесено Сульфаніламід, використовувався для зупинки критичних кровотеч під час Другої світової війни американськими військовими.

Й ось початок 2000-х років, цитата «балується порошками» набула зовсім іншого значення, оскільки військові всього світу випробовують гемостатичні порошки, що покликані зупинити кровотечу.

З 2002 року у світ виходить продукт під назвою «QuikClot» — продукт, що створений на основі вулканічного мінералу цеоліту, який зупиняв кровотечу шляхом засипання його в рану. Проте, даний порошок виділяв занадто багато тепла, що в результаті призводило до опіків II-III ступенів на місці застосування. Мінусом було й те, що військові відкриваючи упаковку зубами, часто вдихали порошок, тим самим отримуючи опіки слизової носа. У 2006 році компанія-виробник змінила основу порошку на мінерал каолін, чим значно знизила температуру роботи їхнього продукту, та почала постачати його у формі бинта з нанесеним на нього порошком. Приблизно в той самий час виходить інший продукт у формі порошку — «Celox», що використовувався військовими США в Афганістані. Об’єднує ці два вироби те, що в кінці розробники нанесли порошок на бинт, чим збільшили можливості його використання та ефективність.

Проте, на порошках історія не зупинилась і через деякий час у світ виходять шприци з гелями чи губками. Під різними назвами — «XSTAT 12», «XSTAT 30» та «VetiGel» (поки не дозволений для використання на людях), усі вони мають подібний спосіб застосування — витискання вмісту шприца в місце ураження та зовсім різни методи зупинки кровотечі. Одні засоби затромбовують рану губками, що набравши в себе кров заповнюють усе поранення, інші ж заклеюють судини.

magic of the stopping the bleed
VetiGel

Не менш цікавим приладом для зупинки кровотечі є продукт фірми ITClamp, заснованої канадським військовим медиком. Пристрій має форму 5-сантиметрової прищепки з гострими зубцями, що зупиняють кровотечу шляхом стикання країв поранення.

Наприкінці потрібно зазначити, що ринок військової медицини переповнений товарами призначеними для зупинки кровотеч. Як не смішно звучить, але з трави і грибів людство перейшло на шприци й порошки, що точно справляються з кровотечами краще, ніж кусок м‘яса прив’язаний до ноги. Хоча хто знає, чи не будуть із сарказмом дивитися на досягнення сучасної військової медицини наші наступники, жартуючи про якийсь порошок і бинт, що зупиняє кровотечу?

Читай далі