Ми знаємо, що ви робили минулого літа | Захист Патріотів

Фото: Abel Uribe / Chicago Tribune

Ми знаємо, що ви робили минулого літа

Цілком вірогідно, ви зараз уперше дізнаєтеся про екзаменування студентів медколеджів тестом рівня підготовки парамедика. Воно відбулося ще в червні і, на відміну від #StopIFOM, не викликало жодного ажіотажу, розголосу та спротиву. Виявляється, здавати пілотне тестування не боляче, якщо не наганяти «зраду».

Реформування системи екстреної медичної допомоги ще не почалось, а вже обросло кількома колами (пекла) карколомного фольклору. Одиниці питають Google хто такі парамедики, тому казки про монстрів, які звільняють, а тоді їдять змучених низькими зарплатами та бездоріжжям фельдшерів, поширюються блискавично.

Парамедик — це висококваліфікований медичний фахівець, спеціально підготовлений для роботи на догоспітальному етапі, зокрема в екстрених умовах. Основними завданнями парамедика є огляд, проведення діагностування, лікування невідкладних станів та транспортування пацієнта до лікарняного закладу.

Поки в українському інфопросторі побутують маніпуляції, де парамедики це «недомедики», на Заході парамедична школа сприймається як 4 роки медуніверситету впаковані у 2 роки інтенсивного навчання. Як би того не хотіли популісти, а парамедиками не народжуються й тим більше — не стають за 48 годин.

В Україні станом на січень 2019 року немає жодного парамедика. Жодного. А всі хто себе так називає, набиває татуювання чи реєструє псевдоспілки — покликані, аби провокувати сверблячку вашого критичного мислення. Лише у вересні розпочали навчання перші претенденти на спеціальність «парамедик» у Тернополі та Черкасах1.

Для того, аби створення навчальних програм перекваліфікації фельдшерів на парамедиків не перетворилося на вигадування квадратного колеса, доводиться долучати міжнародних фахівців та проводити дослідження. Доказовий підхід він такий.

Минали дні, минали ночі, минало літо й навчальні заклади склали експериментальний субтест парамедика в комплексі з випускним іспитом фельдшера «Крок М». Усе це відбувалося в рамках оцінки ЕМД, яку Міністерство охорони здоров’я України провело за технічної допомоги від ВООЗ та підтримки уряду Японії2.

 

Крок М

Крок М — це національна письмова оцінка знань фельдшерів, яка необхідна для закінчення програм фельдшерської підготовки. Щороку проводиться офіційним центром тестування МОЗ одночасно по всій країні. Випробування триває 150 хвилин і охоплює 150 запитань про лікування гострих та хронічних захворювань, які адаптовані для фахівців, що можуть працювати в складі бригад швидкої допомоги та в лікарнях, де надають невідкладну та первинну медичну допомогу3.

 

Пілотний субтест парамедика

Буклет підготований спільно з МОЗ та Національним центром тестування, у якому містилося 50 завдань з множинним вибором. Завдання були розроблені на основі когнітивного іспиту американського Національного реєстру екстрених медичних техніків (National Registry of Emergency Medical Technicians). З доступних у відкритому доступі 3000 запитань виключили потенційно заплутані та специфічні для окремих країн. А зі сформованої бази відібрали 250 завдань, з яких випадковим чином було обрано по 10 запитань щодо серцево-судинної та дихальної систем, травми та 20 запитань із категорії загальної лікарської підготовки. Буклет перекладено українською мовою та перевірено практикуючими українськими лікарями. Більшість запитань класифіковано як легкі або помірної складності, п’ять як дуже складні.

 

24 медколеджі

24 анонімізовані медичні навчальні заклади склали додаткове тестування випускників спеціальності «фельдшер» у комплексі з випускним іспитом. Це вдвічі більше навчальних закладів, аніж ті, які просили президента не допустити проведення IFOM4.

 

1 256 фельдшерів-випускників

Процес сертифікації діючих фельдшерів зазвичай не включає будь-яке надійне структуроване тестування. Саме тому дослідники були вимушені зосередити увагу на тих, хто закінчує навчання. Метою пілотного субтесту була оцінка академічної успішності на основі теоретичних знань. Може видатися, що студенти-учасники випробування опинились у дещо нерівному становищі, адже не отримували повідомлення про додаткове навантаження, не мали змоги ознайомитись із завданнями заздалегідь. Проте, завдання слугували виключно дослідницьким цілям та жодним чином не впливали на загальний бал чи оцінку результатів окремого студента. Результати 23 студентів були виключені з аналізу через відмову надання необхідної інформації.

 

Результати

Серед 1233 студентів за результатами складання пілотного субтесту парамедика середній бал становив 56. Середній бал на іспиті «Крок М» — 88. За умови встановленого у 2018 році прохідного балу 55,5 іспит «Крок М» успішно склали 99,2 % студентів5. Просто уявіть, як зі 100 студентів не здає «Крок М» неповний 1 бідолаха. Така успішність забезпечена, поміж іншого, тим фактом, що кожні минулорічні запитання наявні у відкритому доступі.

З’ясувалося, що навчальний заклад є найбільшим фактором впливу на результати додаткового тестування. Студенти, які у всіх категоріях набрали найкращі бали — були представниками чотирьох закладів. Географічне чи адміністративне положення не впливають на успішність, на відміну від добре складеного навчального плану або високого професіоналізму місцевих фельдшерів. Деякі заклади навпаки відзначилися незадовільною загальною успішністю. Експерти дослідження вважають доцільним врахувати показники випробувань випускників у процесі акредитації навчальних закладів.

Результати дослідження та їх аналіз представлено на розгляд та обговорення робочій групі з реформи екстреної медичної допомоги при МОЗ та Погоджувальній раді зацікавлених у розвитку ЕМД експертів. Запропоновані ними рекомендації стосуються зокрема зміни банку завдань «Крок М» із відкритого на закритий, запровадження нових навчальних програм та ліцензійних тестів, затвердження актуальних протоколів та стандартизації всіх навчальних матеріалів для навчання парамедиків.

У довготривалій перспективі рекомендації втіляться в процесі трансформації системи: бригади швидкої будуть складатися з висококваліфікованих парамедиків та медичних техніків, а лікарі, які зараз працюють у складі бригад швидкої допомоги, будуть переведені на роботу в нові відділення невідкладної допомоги, створені на базі лікарень.

З розгорнутим аналізом дослідження та повним списком рекомендацій можна ознайомитися тут.

Жодний студент під час складання додаткового тестування не постраждав.

 

Джерела:

1. http://moz.gov.ua/article/news/268-abiturientiv-cogo-roku-vijavili-bazhannja-otrimati-profesiju-paramedika-

2. http://moz.gov.ua/article/news/nadannja-ekstrenoi-medichnoi-dopomogi-potrebue-vdoskonalennja-rezultati-nezalezhnoi-ocinki-jakosti?fbclid=IwAR2ZqJ7HI9c53Gr6HQlKYLvokbCmcKpU9BIZwvobcq39PhgZe6T83puSdZ8

3. https://www.testcentr.org.ua/uk/krok-m

4. https://petition.president.gov.ua/petition/46882

5. https://testcentr.org.ua/ai/2018/ai-krokm-med-050618.pdf?fbclid=IwAR2unz3wx_e8RsJM4xqrYo2fLA28pmqibQMBTOaDB5_I0Sin0ByoK4U_Jkw

Читай далі