Виробничі травми. Тренінги з першої допомоги на підприємствах | Захист патріотів

Фото: Захист Патріотів

Виробничі травми. Тренінги з першої допомоги на підприємствах

Кількість травм на виробництві у 2017 році сягає близько чотирьох із половиною тисяч. Статистика враховує як незначні пошкодження, так і серйозні каліцтва, і навіть загибель. Чи зависокий це показник?

Пригадайте як часто ви підписувалися в журналі з охорони праці про те, що ви ознайомлені з правилами евакуації, знаєте як надавати першу допомогу та як діяти при екстреній ситуації. Також спробуйте згадати де стоїть вогнегасник, як робити серцево-легеневу реанімацію. І зізнайтеся, чи хоча б раз керівництво проводило для вас навчання.

 

Наслідки радянського підходу до охорони праці

Держава гарантує працівнику підприємства те, що його ознайомлять із правилами безпеки. Якщо на підприємстві більше 50 працівників, створюється окрема служба з охорони праці. Якщо менше, то хтось за сумісництвом виконує такі функції. Формально можна вважати, що закон дотримується, коли у звіті зібрані підписи: поставив підпис, а отже ознайомлений.

Попри те, що стаття 18 закону «Про охорону праці» стверджує, що працівники повинні проходити інструктаж за рахунок роботодавця, навчання з питань охорони праці, з надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки в разі виникнення аварії, це рідко трапляється.

Таке ставлення до законодавства та безпеки власних працівників із боку керівництва має наслідки у вигляді виробничих травм. Кожна людина має право на безпечну працю, а тому радянський підхід до охорони праці більше не годиться.

 

Тренінги з першої допомоги на підприємствах

Федір Сердюк

Федір Сердюк створив компанію FAST, мета якої знизити смертність, якої можна уникнути, у тому числі й за допомогою навчання навичкам першої допомоги. Спершу вони навчали окремих людей, але коли зрозуміли, що до них усе частіше звертаються компанії, усвідомили, що на тренінги з’явився попит.

Виробничі травми. Тренінги з першої допомоги на підприємствах
Тренінг з першої допомоги на підприємстві. Фото надане Федором Сердюком

Федір говорить, що нормою для кількості виробничих травм є їх відсутність. Саме нульовий показник травм на виробництві демонструє те, що працівники працюють у безпечних умовах та можуть бути спокійними за своє життя.

«Всі виробничі травми можна попередити. Є візія того, що нормальний показник травматизму на виробництві — нуль. Це ідеально, звісно. Але чому хтось має страждати через те, що він працює? Це ненормальна й неідеальна історія».

Олег Картавий

Олег Картавий заснував Центр спеціальної підготовки, який також навчає навичкам першої допомоги. Він зазначає, що такі тренінги мають відповідати нормативно-правовій базі України, а саме наказу «Про затвердження порядків надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах». Там йдеться про 29 ситуацій, у яких домедичну допомогу можуть надавати ті, хто мають такий обов’язок відповідно до закону України «Про екстрену медичну допомогу».

У Сполучених штатах Америки 45% працівників навчаються основам першої допомоги на роботі: роботодавець організовує їм навчання. Пізніше саме ці люди готові допомогти постраждалому, якщо він потрапив у будь-яку екстрену ситуацію.

Закон доброго самаритянина, який прийнятий у США, дозволяє рятівникам діяти в межах власної компетенції та надавати ту допомогу, яку вони можуть надати відповідно до своїх знань та досвіду. Потім приїжджає викликана ними ж швидка та транспортує потерпілого до лікарні.

Шлях, який проходить людина від моменту, коли їй стало зле, до виходу з лікарні, і є системою, яка працює, каже Федір. Ця система працює, якщо рятівник знає як допомогти потерпілому. Якщо ж він навіть не знає що робити, щоби не нашкодити, то це проблема. В Україні така система не є дієвою: закон доброго самаритянина досі на етапі розгляду, а як правильно надавати першу допомогу знають небагато людей.

«Наше завдання — не тільки зробити так, щоби людина не поранилася на станку. Якщо ж таке трапиться, то працівники не тільки мають накласти турнікет. Це не єдине, до чого ми готуємо. Ми готуємо їх насамперед до того, щоби вони не нашкодили», — розповідає Федір.

Таким правилом керується кожен лікар. Чому б тим, хто бере на себе відповідальність та надає першу допомогу також не зважати на нього? Чи не найбільшою проблемою є усталені міфи про першу допомогу. Саме вони часто стають причиною ускладнень.

Міф про епілептика та ложку — найвідоміший. Так само міфами є те, що на опік потрібно наносити сметану, що потрібно бити по спині, коли людина подавилася. З більш серйозних — виймати предмети з відкритих ран або переносити людину з небезпечного місця. Включно із тим, якщо є підозра на травму хребта.

Інструкторам доводиться не лише навчати, а і відучати.

 

Основні принципи проведення тренінгів

Олег зазначає, що «алгоритм базової підтримки життя» має лежати в основі всіх тренінгів. Туди входять виклик швидкої, проведення СЛР, використання дефібрилятора та використання прийому Геймліха. Зі своєю командою вони навчають зупиняти кровотечу за допомогою турнікета, вправлятися із вивихами, переломами, опіками та судомами. Бажано би також знати як поводитися при інсульті й інфаркті.

Виробничі травми. Тренінги з першої допомоги на підприємствах
Тренінг з першої допомоги на підприємстві. Фото надане Олегом Картавим

Перед початком роботи з кожним новим підприємством проводиться аналіз ризиків та кількості виробничих травм. Стратегічне планування дозволяє адаптувати курс та зробити його максимально ефективним. Умовно кажучи, не потрібно приділяти особливу увагу тому, як допомогти при опіках, якщо контакту з гарячим у працівників немає. Олег каже:

«Дуже важливим аспектом є відпрацювання навичок в умовах навчальної симуляції: командна робота з надання допомоги в різних сценаріях».

Для навчання основ першої допомоги можна використовувати манекени або своїх колег. Лекційна та практична частини зазвичай мало чим відрізняються: джгут накладається однаково, серцево-легенева реанімація так само.

Залежно від типу підприємства та характеру ризиків, з якими стикаються його працівники, інструктори FAST формують програму тренінгу на таких принципах:

1. Розуміння про власну безпеку працівника, її межі та умови. Де закінчується безпечний простір та де починається небезпечний.

2. Заходи, які треба (було) вжити обов’язково для того, аби травма не сталася. Профілактика травм так само корисна для здоров’я як і профілактика від захворювань.

3. План реагування, якщо травма має місце. Зазвичай перша рекомендація — викликати швидку. Правила безпеки на підприємстві зобов’язують спершу повідомити керівництво або директора з охорони праці.

4. Програма курсу адаптується з урахуванням того, які є ризики на підприємстві. Якщо є ризики опіків, переломів тощо, їх важливо включити в програму.

Виробничі травми. Тренінги з першої допомоги на підприємствах
Тренінг з першої допомоги на підприємстві. Фото надане Федором Сердюком

Федір виділяє три типи підприємців, два з яких навчають свої команди першої допомоги. Перші хочуть зменшити показник травматизму на виробництві, а отже і пов'язані з цим витрати — з практичних та економічних мотивів. Другим байдуже на стан безпеки на підприємстві, вони не мають бажання виконувати додаткову роботу, а тому нічого й не організовують. Треті ж, на думку Федора, більш свідомі, у них є кошти та організаційні можливості. Таке навчання — прояв поваги керівництва до працівників та турботи про них.

«Люди не навчають своїх співробітників першої допомоги не тому, що вони погані. Іноді вони просто не розуміють цінності, не вірять, що це працює, хвилюються, бояться, не мають грошей», — розповідає Федір.

До того ж, кожна виробнича травма супроводжується компенсаційними виплатами підприємства потерпілому. Про це йдеться в статті 10 закону «Про охорону праці». Така мотивація працює, адже втрачати гроші тоді, коли можна було б зберегти їх, завжди неприємно. Якщо звісно для підприємця мотивацією є уникнути зайвих витрат, а не зберегти здоров’я та життя працівників.

Микола Коробенков

ГО «Захист Патріотів» також проводив тренінги для підприємств. Наприклад, в Україні є завод міжнародного підприємства Klingspor, який працює за технікою безпеки, що підпорядковується закордонним стандартам. Підприємство працює цілодобово, а медичний персонал лише в денну зміну. Саме тому в кожному цеху є відповідальна за охорону праці людина, яка вміє робити СЛР. Микола Коробенков, інструктор «Захисту Патріотів» розповідає, що під кінець тренінгу медсестра принесла дефібрилятор, який був у них на заводі.

Виробничі травми. Тренінги з першої допомоги на підприємствах
Тренінг з першої допомоги. Фото Захист Патріотів

«Раніше він лежав у медпункті, але досвід Німеччини показав, що має бути у вільному доступі. Тому вони його перенесли на прохідну до охорони. Загальний алярм — охоронець бере його й біжить до постраждалого».

У Кропивницькому є філія ізраїльської клініки «TomoClinic». Керівництво придбало дефібрилятори різного типу й запросило «Захист Патріотів» провести курс із серцево-легеневої реанімації. Навчили весь персонал клініки, не лише лікарів.

Тренінги є дієвими лиш тоді, коли працівники справді хочуть відійти від радянської звички заповнювати журнали з охорони праці. Федір розповідає про те, що регулярно отримує фідбеки від підприємств, де FAST проводить тренінги. Та він вважає, що перша допомога не має бути єдиним форпостом безпеки.

«Деякі люди називають систему охорони праці голландським сиром. Береш слайс сиру, а в ньому є дірки. Ставиш сир як умовний бар’єр перед загрозою. Загроза може пройти в дірку, а тому, щоб все було гаразд, ти ставиш ще один слайс (там дірки трішки в іншому місці). Через ці шари ти й пускаєш загрозу. Так вона не пройде».

Охорона праці гарантується законом «Про охорону праці». Чи є дієвим закон, якщо в ньому є настільки великі дірки, що закривати їх доводиться комерційним та громадським організаціям?

Виробничі травми. Тренінги з першої допомоги на підприємствах
Тренінг з першої допомоги. Фото надане Олегом Картавим

Самосвідомість

Попит на тренінги першої допомоги постійно зростає. Федір пояснює це пропагандою першої допомоги в ЗМІ та так званим маркетингом «з уст в уста», але аж ніяк не рівнем самосвідомості.

«Я думаю, що кожен відсоток зростання ВВП (у нас зараз 3 %) зробить для зростання рівня першої допомоги набагато більше, ніж 150 натхненних лекцій будь-якого лідера думок».

Федір переконаний, що скорочення кількості виробничих травм та смертей може бути пов’язане зі зростанням економіки. Ігнорування кількості виробничих травм — наслідок пасивності керівництва. Інша ж річ — небажання чи неможливість змінити щось.

«Те, що я виніс із бізнесу, це те, що в останню чергу треба шукати менталітет, психологію, свідомість. Насамперед — це нормальні люди, які когнітивно сприймають те, що ти їм кажеш. Якщо вони це сприймають, і в них є можливість організувати тренінги, вони це роблять. А високі мотиви тут справді ні до чого. Здебільшого в людей і так нормальні цінності».

У керівництва підприємства є обов’язок перед працівниками гарантувати їм безпечні умови праці. Якщо сталася травма — надати першу допомогу та забезпечити необхідне лікування. Громадські та комерційні організації виконують ці функції замість тих, хто мусив би.

Олег розповідає, що з 2012 року помітне зростання попиту на тренінги. Це пов’язано з появою молодих кадрів на підприємствах та прихід на наш ринок підприємств з іноземними інвестиціями та капіталом. Переважно вони й замовляють тренінги першої допомоги. Олег не вважає, що самосвідомість українців якимось чином вплинула на попит.

«Компанії, де є стандарти якості та безпеки, також мають і стандарти проведення таких навчань. Ця система охорони праці прийшла з-за кордону. Наші підприємства лише починають. За 10 років практики вітчизняні підприємства складають лише маленький відсоток».

Окрім того, що ініціатива має йти від керівництва, кожна людина має право вимагати для себе безпечних умов праці. Знати про свої права — означає претендувати на них. Наступний крок: розуміти як це працює й заради чого.

«Ви сортуєте сміття? У вас змінилася свідомість чи вам просто пояснили як це можна робити й навіщо? Що у вашій свідомості було не так, коли ви цього не робили? Просто ви чомусь не сортували сміття. Так само з першою допомогою».  каже Федір.

Пояснювати, розповідати, ділитися знаннями.

 

Інші статті на тему:

      Чим різняться курси першої допомоги для цивільних та військових

      Дозвольте врятувати вам життя. Закон доброго самаритянина

      Надихаюча трансформація суспільства: від совєцького занепаду до Національної служби здоров'я України

      Спростування найбільших міфів про травми

      Дванадцять міфів про епілепсію

      Як зупинити кровотечу?

      Турнікет CAT: дослідження, особливості, застосування

Читай далі