ХАЛЯВА ПРИЙДИ: чим українцям загрожує #StopIFOM | Захист Патріотів

ХАЛЯВА ПРИЙДИ: чим українцям загрожує #StopIFOM

Пам’ятаєш цього свого кумедного однокласника, котрий постійно уникав виходити до дошки, його зошит із домашньою щовівторка з’їдала собака, а коли оголошували про контрольну роботу його раптово починав боліти живіт? Уяви, як через 10 років ви перетинаєтесь. Але не на зустрічі випускників, а в лікарні. Він стоїть над тобою в операційній. Він — хірург.

Ситуація перестає бути кумедною…

Чи хочуть батьки кращого майбутнього для своїх дітей? Вони скажуть — «так». Чи готові вони заради їхнього майбутнього вимагати кращої освіти? Вони спитають — а що означає «краща освіта»?

Для вступу на спеціальності «Стоматологія», «Медицина» та «Педіатрія» на ЗНО необхідно набрати 150 балів із додаткових предметів1. Розтрощили бульдозером мрії маленьких українських абітурієнтів, які так хотіли рятувати життя та зуби дорослих і дітей, але так не хотіли вчитися. Мрії їхніх батьків, які на цей випадок готували гроші, розтрощені теж: просто мати достатньо коштів для навчання на контракті більше не достатньо. Треба мати знання. Нарешті.

Заступник голови комітету ВР з питань науки й освіти Олександр Співаковський, стримуючи скупу депутатську сльозу, на черговому засіданні2 повідомляє, що цього року через запровадження 150-бального порогу скоротилася кількість першокурсників у медичних вишах. На спеціальність «Медицина» — на 28 % у порівнянні з 2017 роком, на «Педіатрію» — на 37 %, а на «Стоматологію» — на 45 %. Унаслідок чого «скільки викладачів залишиться без роботи і скільки абітурієнтів оберуть для вступу університет в іншій країні? Втрата абітурієнтів нашими закладами вищої освіти може призвести до закриття не тільки приватних університетів, а й частини державних»3.

У штаті Каліфорнія населення 39 млн і 108 806 лікарів4. В Україні 42,4 млн населення5 і 186 178 лікарів6 (без врахування тимчасово окупованих Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим і міста Севастополя). Кількість не означає якість. Якщо на хвилинку уявити, що цифри, які обговорювалися на засіданні комітету, відповідають дійсності, то змінити вектор 28–45 % випускників, чиї здібності ніяк не натякають на світле майбутнє в медицині, а в перспективі позбутися викладачів сумнівної якості й університетів, у яких вони працюють, — це привід відкоркувати пляшку шампанського.

Члени комітету приймають рішення рекомендувати Міністерству освіти й науки України відмовитися від розширення практики встановлення мінімального значення кількості балів із вступних випробувань для вступу на основі повної загальної середньої освіти за окремими спеціальностями7. Рекомендація не одна, але загальний настрій подібний. Для чого українським депутатам лікарі з не найкращими знаннями? Чи їм байдуже?

Тернопільські студенти не хочуть здавати IFOM8 (International Foundations of Medicine — іспит із Міжнародних основ медицини) тому, що «український народ бореться за самоутвердження й українське майбутнє», а їм «намагаються нав’язати чужі погляди», і ще тому, що їх не попереджали. Вони запустили флеш-моб #StopIFOM в соцмережах. Зняли кліп. Знайшли ще 11 українських медичних університетів-однодумців, створили петицію на сайті Президента9 і пішли далі вчити напам’ять питання КРОКу, який «передбачений при вступі» і «на який орієнтувалися три роки». Здавалося б, ще ніколи українські студенти-медики не були такі згуртовані проти жорстоких втручань у їхню зону комфорту, однак…

Студенти Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського не вперше відвойовують «справедливість», про яку вони знають заздалегідь. Весною 2013го сталася історія з анулюванням результатів КРОКу україномовних студентів стоматологічного факультету, бо за тиждень до іспиту в мережу потрапив буклет із тестами10. Студенти збирали підписи проти перескладання, зверталися до тогочасної міністра охорони здоров’я Богатирьової, писали про це «вКантактє» й у всіх доступних блогах місцевих та національних ЗМІ. Сам Азаров11 допоміг їм зрештою досягти «справедливості». Іспит, до якого вони готувалися три місяці й один тиждень із буклетом, таки зарахували, а душевні листи з подяками від студентів та батьків були опубліковані на урядовому порталі. Кліп із того часу знайти не вдалося.

Тестування є одночасно «необхідним злом» навчального процесу та найефективнішою його технікою. Тоді як мнемоніка за ключовим словом, використання зображень для асоціювання з текстами, перечитування та улюблене багатьма виділення кольоровими маркерами — визнані мало корисними12. Про вплив ксерокопій досліджень не проводили.

Блейк Вандерлен, інструктор курсу UTLS, американський травма-хірург та професор хірургії з багаторічним досвідом, чи не із заздрістю каже, що бути у вирі подій для студента-медика та практикуючого лікаря — це не рівноцінні завдання, а від останніх воно вимагає значно більше ресурсу. Коли Блейк довідався про відмову тернопільських студентів від IFOM, першою реакцією було «тут щось не так із викладачами», та згодом він потрактував усе таким чином:

Усе залежить від «природи» відмови. Якщо ти відмовляєшся, бо тебе застали зненацька повідомленням про тест і часу на підготовку нема — то це одне. У США також є люди, які бояться демонстрації їхньої компетентності, вони використовують такі ж техніки, бо насправді, люди в усьому світі не так уже й відрізняються. Політики хочуть, щоби ми думали, що ми різні, але ми насправді значно ближчі, якщо прибрати їх «з картинки». Це політика — маневрувати заради влади та грошей.

Але є інша сторона цієї історії: якщо ти адекватно підготований, ти правильно дієш і маєш змогу скласти тест, який правдиво оцінює елементи твоєї компетентності, — ти не відмовляєшся від цієї можливості.

Люди, які незацікавлені в тому, щоби бути компетентними, розраховують на заробіток через політику, маніпуляції та персональні зв’язки. Такі люди, знову ж таки, є всюди, але в Америці говорять: «якщо про хірурга хтось каже, що він «хороша людина» — знайди іншого хірурга».

Люди, які керуються компетентністю, не керуються політикою. Якщо поставити одних супроти інших і запропонувати позмагатися хто перший пробіжить он до тої стіни, то політикани скажуть «ой, у мене не було часу на тренування, сьогодні не мій день, сонце сліпить прямо в очі, я пошкодив щиколотку, мене голова болить», а люди, які керуються компетентністю, скажуть «гаразд, я готовий бігти одразу».

Солдат, який тренується щодня, не відмовляється від битви, а солдат, який не тренується, не піде в бій, бо його вб’ють. Ви можете бути впевнені в тому, що людина керується компетентністю, якщо дії відбуваються невідкладно. І це відділяє істинних фахівців від шарлатанів.

Звісно, це все не однаково для студента та практикуючого медика. Якщо ти працюєш щодня, знаходити час, щоби залишатися «на хвилі», важко. Це вимагає насправді великих зусиль. Я дуже затятий щодо цього, й аби бути впевненим, що я володію оновленою інформацією, витрачаю багато годин протягом року. Цей час обов’язково документується.

Бали за IFOM та іспит з англійської в комплексі єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ), на разі, є виключно для того, щоб оцінити (розмір прірви) наявний рівень знань для подальшого корегування навчальної програми. Питання тесту базуються не тільки на системі медицини США, а стосуються медицини загалом — це, чомусь, нікого ані заспокоює, ані надихає.

Звісно, настрої тернопільських студентів — не є репрезентативними стосовно всієї системи медичної освіти в Україні. Репрезентативним є Центр тестування при Міністерстві охорони здоров’я, який адмініструє IFOM в Україні і який перспективу запровадження цього іспиту сприймає десь так само, як тернопільські студенти — не пасує, не корелює, не обов’язково, може колись, бо не на часі, і в нас є наш КРОК.

Цього слід було чекати від фахівців, які в «аналітичному дописі» за жовтень 2018 року виділяють жирним курсивом факт визнання своєї установи «першою спеціалізованою атестаційною організацією в Україні та країнах СНД, що є унікальною для Східної Європи, а методика формування банку тестових завдань із залученням викладачів медичних ЗВО (як форми ефективного впровадження ідей та залучення до співпраці) визнана прогресивною» на конференції Асоціації медичної освіти в Європі (AMEE) у 2003 році13.

Перші. Унікальні. Прогресивні. Ну й що, що 15 років тому. Ну й нехай, що на тлі СНД. «Наша медицина колись була найкращою у світі», зрештою. Сучасні протоколи нам не писані, точніше — писані не нам, від вакцин «коні дохнуть», а екс-міністр охорони здоров’я впевнений, що ВІЛ передається через подряпини14.

Перейти за посиланням на тест «Яка ти пісня з п’яного караоке?» чи «На скільки ви Уляна Супрун?» це весело. Здати тест, щоб оцінити свої здібності у сфері, яку вивчаєш, — не весело й навіть не цікаво. Питати «чому?», сумніватися у відповідях, питати ще й ще, шукати підтвердження, сперечатись — можна знайти собі пригод, а не знання, базовані на доказах. Зі 106 студентів, які зголосилися пройти пілотне тестування IFOM минулого року, здало аж 3 %, решта 97 % прохідного балу не набрали15. «Наше» тестування КРОК «Загальна лікарська підготовка» успішно складають 93,8 % студентів16.

Рішення, які приймаються стосовно наявних обставин, обмежуються рішеннями, що були прийняті в минулому, навіть якщо попередні обставини є далеко не актуальними. Студентам не треба змін, бо система не змінюється. Система не змінюється, бо всіх вчать «так було завжди». Поколіннями штампують студентів-медиків, які бояться поставити зайві запитання. Згодом вони перетворяться на лікарів, які завжди звинувачують всесвіт і малі зарплати, але ніколи не власну некомпетентність та безініціативність. Стабільність, на яку ми заслуговуємо? Чи схема, яка наказує всім залишатися на своїх місцях?

Медичний директор та інструктор Захисту Патріотів, торакальний хірург Наталія Бабій пояснює причинно-наслідковий зв’язок:

Ще з радянських часів існує оця затурканість як форма керування людьми. Це навіть не страх, а виховування невпевненості в собі, що ти насправді нічого собою не являєш. Невпевненість спонукає до безвідповідального життя та безініціативності. Згодом звикаєш, дивишся на того хто «вилазить», а через це постійно потрапляє в неприємності та думаєш «який же я молодець». Усе починається з навчання. Ти приходиш в інститут — і ти ніщо. Тебе ні за що не мають. Не закладають, що лікар — цінність, а фахівці — еліта цієї держави. Тебе гноблять. Пригноблює хто? Ті ж лікарі, буцімто, викладачі. Надалі, у більшості випадків, керівництво продовжує цю роботу. Їх били — і вони продовжують бити.

Стара школа — це не комплімент в Україні. Як і ким повинна змінюватися навчальна програма, методи лікування та діагностики, як «ставати кращими» та «відповідати міжнародним стандартам», якщо залишатися заручником у бляшанці «кардинально різної системи» — не зрозуміло. Стосовно цієї кардинально різної системи Блейк додає:

Кожний індивідуум унікальний, але як група — люди між собою дуже подібні. Стан здоров’я може відрізнятися залежно від локальних особливостей, але система охорони здоров’я не може бути якоюсь особливою. Люди в Україні та в США хворіють на рак, їм діагностують серцеві напади, хвороби шлунку, вони вагітніють та народжують дітей. Люди в Україні керують автомобілями, падають із будівель та отримують кульові поранення, їх кусають змії, як і людей в Америці. Різниця в методах.

Декларувати цінності, але насправді не мати цього на увазі  це як вживати слова, значення яких тобі невідоме, — ницо. Казати, що ти хочеш змін, але «не чіпайте мене, будь ласка, з вашими нововведеннями й американськими цінностями» — ницо теж.

Студент, який не хоче здавати тест, — це така ж глобальна загроза, як неконтрольоване стинання лісу та споживання одноразового пластику. І те, і інше базується на сподіванні, що все станеться само собою, на досягненні короткотривалих цілей, принципах дбати виключно про свій комфорт та «після нас хоч потоп».

Навчальна програма, яка не змінюється, студенти, які не провокують ці зміни, — від перестановки доданків не змінюється сума — пропонують відкласти якість над кількістю на понеділок, який ніколи не станеться.

Саме в цю мить десь над кимось в операційний схиляється хірург і ситуація перестає бути кумедною…


Джерела:

1. https://mon.gov.ua/ua/news/150-balnij-porig-dlya-medikiv-zmineni-koeficiyenti-fiksovani-predmeti-zno-na-kozhnu-specialnist-ta-tvorchi-zaliki-zamist-konkursiv-liliya-grinevich-nazvala-6-osnovnih-novacij-vstupu-2018

2. http://kno.rada.gov.ua/news/main_news/75229.html

3. http://vnz.org.ua/novyny/podiyi/10724-gruntovna-metodyka-vyznachennja-potreby-u-fahivtsjah-z-vyschoju-osvitoju-vidsutnja-oleksandr-spivakovskyj

4. https://www.statista.com/statistics/250141/us-states-with-highest-total-number-of-active-physicians/

5. http://www.ukrstat.gov.ua/operativ/operativ2017/ds/kn/kn_u/kn1217_u.html

6. http://moz.gov.ua/article/for-medical-staff/transformacija-ohoroni-zdorov’ja-chogo-chekati-medikam

7. http://vnz.org.ua/novyny/podiyi/10724-gruntovna-metodyka-vyznachennja-potreby-u-fahivtsjah-z-vyschoju-osvitoju-vidsutnja-oleksandr-spivakovskyj

8. http://nova.te.ua/statti/ternopilski-studenty-medyky-zapochatkuvaly-aktsiyu-stopifom/

9. https://petition.president.gov.ua/petition/46882

10. https://blogs.korrespondent.net/blog/users/3224455-studenty-stomatolohy-zbyrauit-pidpysy-proty-povtornoho-ispytu

11. http://old.kmu.gov.ua/kmu/control/uk/publish/article?art_id=246209979&cat_id=248439752

12. https://journals.sagepub.com/stoken/rbtfl/Z10jaVH/60XQM/full

13. https://testcentr.org.ua/docs/TB/TB-IFOM-Mayemo-znaty.pdf

14. https://helsinki.org.ua/articles/eks-holova-moz-musij-zvynuvatyv-aktyvista-u-jmovirnomu-zarazhenni-vil-cherez-podryapynu-scho-z-tsym-ne-tak/

15. https://www.testcentr.org.ua/uk/novosty/rezultati-provedennya-komp-yuternogo-testuvannya-ifom-clinical-sciences-anglijskoyu-movoyu

16. https://www.testcentr.org.ua/reports/Report-TB-2017.pdf 

Читай далі