«Загримована» правда | Захист патріотів

Ілюстрація: Андрій Єрмоленко

«Загримована» правда

Вісім твоїх друзів можуть померти сьогодні. В Україні щодоби внаслідок ДТП гине 8 людей1. Нещасний випадок того так і називається, бо від потенційної жертви мало що залежить, «потерпілим» насправді може стати кожний.

У 1966 році в США було оприлюднено звіт «Смерть та інвалідність у результаті нещасного випадку: знехтувана епідемія сучасного суспільства», де фігурує інформація про те, що протягом одного лише 1965 року 52 мільйони ушкоджень у результаті нещасних випадків спричинили смерть 107,000 людей, тимчасову інвалідність у понад 10 мільйонів людей і завдали непоправної шкоди 400,000 американських громадян2. Тоді ще не могло бути відомо, що В’єтнамська війна стане найдовшою в історії Сполучених Штатів і забере життя 58 220 військових3. Та вже тоді спільне дослідження Національної академії наук, Національної дослідницької ради, Комітету з травми та шоку й робочих груп великої кількості інших організацій констатувало, що саме травма є найважливішою проблемою охорони здоров’я та основною причиною смерті в першій половині періоду життя людини.

Заразом у звіті було озвучено, що громадськість не бентежить масштабність проблеми смертності та травм отриманих унаслідок нещасних випадків, мільйони людей не мають знань про надання першої допомоги, не вистачає даних, за якими можна визначити кількість осіб, чиє життя втрачено через неправильні дії під час порятунку або надання першої допомоги, а наявний державний апарат медичної допомоги не використовує свій потенціал та потребує реструктуризації4. Цього виявилося достатньо, щоби запустити механізм розробки сучасного стандарту травматологічної допомоги.

Колін Меґу, американський хірург травми, старший інструктор українського курсу «Підтримка життя під час травми» та експерт систем екстреної медицини розповідає, що десять років тому, ще до того як уперше побував в Україні, він читав це дослідження як історичну працю. Зараз Колін розглядає його як дорожню карту, адже проблеми, з якими тоді зіштовхнулися автори, дуже подібні до тих, які є актуальними в сучасній Україні.

Colin Meghoo

Він розповідає таке: «Станом на 1966 рік діюча система швидкої допомоги та госпітальна система США не були достатньо добре структуровані. На той час 50% «швидких» становили катафалки, бо це був найдоступніший транспорт здатний розмістити людину лежачи, у персоналу «швидких» не вимагали вміння робити серцево-легеневу реанімацію чи інтубацію, так само не було вимог до надання першої допомоги від працівників поліції чи рятівників на пляжах, комунікація між медиками в кареті швидкої та лікарями в приймаючих госпіталях була фактично відсутня, тим часом люди вже літали на Місяць і в космосі зв’язок із ними був.

Дослідники виявили потребу зміни цілої системи для забезпечення належного рівня опіки та зменшення кількості смертей, яким можна запобігти. Рекомендації щодо змін в устаткуванні, транспортуванні, протоколах та регуляціях, безпеки на дорогах, та тренування перших на місці події — було переглянуто, й у такий спосіб дослідження стало причиною вражаючих змін протягом перших десяти років після публікації й надалі. З того часу ми усвідомили, що коли свідок події матиме базові навики надання першої допомоги, поліцейський, який прибуває на місце події, теж зможе надати певний рівень медичної допомоги, а персонал швидкої буде достатньо натренований і карета буде правильно обладнана, буде налагоджений зв’язок із персоналом приймаючого госпіталю і вся необхідна інформація про травму потерпілого буде надана наперед — шанс на виживання значно зростає».

В Україні табуюють такі порівняння, однак це не скасовує фактів: від початку російської агресії на Сході в зоні АТО загинуло 2 378 українських військовослужбовців5, а тільки через ДТП упродовж 2014–2017 років загинуло 15 309 людей6.

Україна має один із найвищих показників кількості автомобілів та працівників бригад швидкої допомоги на душу населення в Європі7, а вимога до надання першої допомоги працівниками поліції є й навіть прописана в законі «Про Національну поліцію»8. Та не зважаючи на це, середній показник смертності в результаті нещасного випадку в Україні сягає 130–135 смертей на 100 000 населення, що майже у 20 разів більше, ніж аналогічний показник у інших Європейських країнах9. Світова статистика показує, що третини смертей через нещасні випадки можна було б уникнути в разі надання якісної допомоги. Україна залишається солідарна з рештою світу10 в одному — травма й тут серед найосновніших причин смерті людей віком до 40 років11.

Бригади «швидкої» часто складаються з водія, у чиї посадові обов’язки входить виключно доставка персоналу на місце виклику, бажано без пошкодження транспортного засобу, та фельдшера, чиє навчання не включає достатньо практики та який із просто «фельдшера» в дипломі перетворюється на «фельдшера невідкладних станів» записом у трудовій книзі в день заміщення вакантної посади. Єдиний перелік медикаментів, якими комплектуються карети «швидкої» в Україні, є лише на папері, а не в практиці, уніфіковані клінічні протоколи не використовуються й органу, який би їх контролював, — немає. Звіти щодо часу виїзду, доїзду та перебування «швидкої» на місці події заповнюються вручну, що технічно дає підстави для фальсифікацій.

Непоодинокі випадки, коли керівництва медичних установ подають звітність із недостовірними показниками, заниженими або завищеними залежно від потреб і побоювання будь-якої відповідальності. Отже, формується не лише статистика, котра не відповідає дійсності, так нівелюється аналітика, котра й без того ускладнена через відсутність «травми» чи «ушкодження» як окремих категорій. Офіційними даними за 2013–2015 рр. Україна не забезпечила навіть Всесвітню Організацію Охорони Здоров’я (ВООЗ)12.

Експерти також не довіряють офіційним даним/статистиці зважаючи на різницю показників однакових категорій смертності у звітах різних урядових установ (для прикладу, дані щодо смертності через ДТП від Міністерства охорони здоров’я та Міністерства внутрішніх справ за 2010–2014 рр. мають у середньому 12,4 % розбіжності в кількості загиблих13).

Колін наголошує, що в дослідженні, яке вважається початком розвитку сучасної системи екстреної медичної допомоги в США, саме використання даних для відстеження змін, що відбувалися через найменші корегування в протоколах, було надважливим: «Автори рекомендували реєструвати травми, щоби госпіталі могли аналізувати кількість потерпілих та загиблих через різні типи травми та завдані ушкодження, фіксувати проведені втручання та результати цих втручань, й у такий спосіб зрозуміти, де в системі необхідне покращення. Я вважаю, що покращення не можливе без достовірної та чесної документації процедур та їх результатів. В Україні є проблема з одержанням цих достовірних показників. Частково це «совєтський спадок», і це стосується не тільки медицини. Це проблема культури: коли є страх, що цвях, котрий стирчить, буде загнаний молотом, тоді ніхто не хоче бути цим цвяхом».

У звіті ЕМД «Стан функціонування та розвитку системи екстреної медичної допомоги в Україні у 2016 році» сказано про 91,6 % прибуття «швидкої» за викликом протягом 10 хвилин у місті14. До прикладу, Київ за кількістю населення подібний до Торонто, за автомобілізацією (на 1000 жителів 213 авто) перевершує Нью-Йорк (там 209)15. Як у місті з майже 3 мільйонами населення, перманентними транспортними колапсами та найбільшою в країні кількістю ДТП16, «швидка» з імовірністю 91,6 % прибуває на місце події протягом перших 10 хвилин після виклику, за наявності лише 18 діючих підстанцій екстреної медичної допомоги?

Така статистика є вдалим прикладом совєцької традиції подачі «ура-звітності», де всі нормативи виконані та перевиконані, без тверезого аналізу та роботи над помилками задля покращення майбутніх результатів. Про правду мовчать, а оголошення неправдивих показників стає можливим, у тому числі, через відсутність загальної звички перевірки фактів.

«Необхідно прагнути до медичної культури, де людина може чесно сказати про все, що зроблено для пацієнта, про результати всіх втручань, і на підставі цього думати, що можна покращити для наступного пацієнта. Це перспектива доказового підходу. Доказовий підхід — це те чого бракує українській медицині сьогодні. Можливо десь він частково простежується, в окремих системах, але це поки незначні зрушення й довгий шлях чекає попереду. Україні варто долучитися до решти світу та накопичувати інформацію чесно, а дані розглядати об’єктивно, збирати правдиву інформацію. Казати правду не соромно. Приховувати, вводити в оману щодо реальної ситуації — це ганьба. Неможливо шукати рішення, якщо проблема не ідентифікована», — додає експерт.

Впадаючи в скорботу через те, як добре на українське сьогодення накладаються проблеми виявлені в системі екстреної допомоги в США п’ятдесятирічної давності, можна пропустити важливе: ці проблеми були, тільки тоді вони були виявлені, а вже потім їх почали вирішувати. Для початку треба просто не брехати у звітах, «і це стосується не тільки медицини…»

 

Джерела:

1. https://www.npu.gov.ua/news/golovne/kilkist-patruliv-na-dorogax-derzhavnogo-znachennya-zbilshat-zadlya-profilaktiki-avarijnosti-sergij-knyazjev/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK222962/

3. https://www.archives.gov/research/military/vietnam-war/casualty-statistics#category

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK222962/

5. https://ua.interfax.com.ua/news/general/489720.html

6. https://www.npu.gov.ua/news/Informacziya/u-2017-roczi-policzejski-zafiksuvali-ponad-114-tisyach-vipadkiv-keruvannya-transportom-u-stani-sp-yaninnya/

7. Звіт ЕМД “Стан функціонування та розвитку системи екстреної медичної допомоги в Україні у 2016 році”

8. http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/580-19

9. http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=931

10. http://www.who.int/violence_injury_prevention/key_facts/VIP_key_fact_4.pdf?ua=1

11. http://texty.org.ua/action/file/download?file_guid=66161

12. http://apps.who.int/gho/data/node.country.country-UKR

13. https://www.autocentre.ua/news/sobytie/chomu-breshe-statistika-dtp-v-ukrayini-45188.html

14. Звіт ЕМД “Стан функціонування та розвитку системи екстреної медичної допомоги в Україні у 2016 році”

15. https://www.radiosvoboda.org/a/28336507.html

16. http://corestone.expert/uk/open-reports/mortality-in-road-accidents-in-ukraine-and-worldwide/ 

Читай далі