Передозування опіоїдами: як застосувати Налоксон | Захист Патріотів

Ілюстрація: Condrobs

Передозування опіоїдами: як застосувати Налоксон

Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) затвердило порядок надання домедичної допомоги особам при підозрі на передозування опіоїдами. Розберемося чому це важливо та як його застосовувати.

Опіоїди, через свої фармакологічні властивості, при передозуванні можуть призводити до пригнічення дихання та смерті. За даними управління ООН з наркотиків та злочинності опіоїди є одними з основних наркотичних засобів, які призводить до смерті в Україні.

Порівняно недорогий препарат (Налоксон) при вчасному застосуванні може повністю нівелювати дію опіоїдів та попередити смерть від передозування. Налоксон можна застосовувати внутрішньовенно, внутрішньом’язово та інтраназально. Він є цілком безпечний, оскільки не має майже ніякого ефекту на людей, які до того не приймали опіоїди.

Раніше доступ до Налоксону мали виключно медичні працівники. Нещодавно МОЗ дозволив аптекам продавати його без рецепту. Це є цілком логічно, оскільки свідками передозувань часто стають родичі або друзі тих, хто вживає наркотики, і, якщо вони матимуть Налоксон, можуть повністю попередити негативні наслідки передозування ще до приїзду швидкої.

МОЗ також зобов’язав поліцейських носити Налоксон у своїх аптечках. Досвід багатьох країн доводить, що надання доступу до Налоксону людям, які потенційно можуть стати свідками передозування, має позитивний ефект на зниження показників смертності.

То що ж робити, якщо ви стали свідком передозування?

Оцініть стан постраждалого

 • Чи може говорити?

 • Чи реагує на вас?

 • Який колір шкіри?

 • Чи дихає?

Якщо постраждалий на вас не реагує або без свідомості, спробуйте його розбудити.

 • Голосно прокричіть те, що він не хоче почути, наприклад, «Я дзвоню в поліцію» або «Я зараз дам тобі Налоксон».

 • Якщо це не допомагає, спробуйте простимулювати постраждалого фізично. Кістяшками свого кулака потріть грудину постраждалого (місце посередині грудей, де сходяться ребра).

 • Якщо це спрацювало й постраждалий опритомнів, намагайтеся сфокусувати його увагу. Чи може він з вами говорити? Перевірте дихання. Якщо дихання поверхневе та людина каже, що в неї болить у грудях, викликайте швидку. Продовжуйте спостерігати на випадок, якщо знову пропаде дихання.

 • Якщо людина НЕ ВІДПОВІДАЄ на стимулювання, не продовжуйте стимулювати іншими способами. Викликайте швидку та починайте надавати допомогу.

 Naloxon
Ознаки опіоїдного передозування. Ілюстрація princeedwardisland.ca

Викликайте допомогу

Якщо вам необхідно залишити постраждалого хоча б на хвилину, навіть для того, щоби подзвонити у швидку, покладіть його в безпечне (відновлювальне) положення. Що означає: покласти на бік, висунути коліно вперед для того, щоб постраждалий не перекинувся назад на спину, та повернути голову на бік. Це допоможе підтримувати прохідність дихальних шляхів.

Що казати диспетчеру?

 1. Скажіть точне місцезнаходження себе та людини, яка передозувалась. Надайте якомога більше інформації, щоб вас могли швидко знайти (під’їзд, код, поверх тощо).

 2. Чітко поясніть диспетчеру стан постраждалого (без свідомості, не відповідає, не дихає тощо)

 3. Коли приїде швидка, максимально детально розкажіть медикам, що сталося. Якщо знаєте, зазначте що і в якій кількості вживав постраждалий.

 

Застосуйте Налоксон

Інтраназальна форма

 1. Якщо постраждалий не дихає, виконайте декілька циклів штучного дихання.

 2. Прикріпить розпилювач до шприца та вставте поршень із медикаментом.

 3. Натискаючи на поршень розпиліть половину (1 мл) в одну ніздрю і другу половину (1 мл) у другу ніздрю.

 4. Якщо дихання не відновилося, або продовжує бути поверхневим, продовжуйте робити штучне дихання.

 5. Якщо через 3–5 хвилин нічого не змінилося, застосуйте другу дозу Налоксону та продовжуйте робити штучне дихання.

Naloxon 
Застосування Налоксону. Ілюстрація Harm Reduction Coalition


Ін’єкційна форма

Ін’єкційний Налоксон існує в декількох формах випуску. В Україні найчастіше зустрічаються ампули по 1 мл із 0.4 мг діючої речовини, проте також існують багаторазові флакони по 10 мл. Для усіх форм Налоксону важливо перевіряти термін придатності та не зберігати препарат під впливом сонячних променів.

При використанні ін’єкційної форми Налоксону всі кроки, щодо виявлення та реагування на передозування залишаються аналогічними, за виключенням введення самого Налоксону.

 1. Зробіть декілька штучних подихів, якщо постраждалий не дихає.

 2. Використовуйте довгу голку для внутрішньо-м’язового введення.

 3. Відкрийте ампулу.

 4. Наберіть 1 мл Налоксону в шприц.

 5. Введіть його в м’яз (бедро, верхню зовнішню чверть сідниці або в плече).

 6. Вводьте голку перпендикулярно, щоб переконатися, що ви зробите ін’єкцію в м’яз.

 7. Після введення продовжуйте штучне дихання протягом 2–3 хвилин.

 8. Якщо за 2–3 хвилини нічого не змінилося, введіть ще одну дозу Налоксону та продовжуйте робити штучне дихання.

 

Після застосування

Налоксон діє лише протягом 30 — 90 хвилин, а ефект опіоїдів може тривати значно довше. Тобто, після закінчення дії Налоксону передозування може повторитися. Важливо залишатися з постраждалим до приїзду швидкої, адже можливо знадобиться ще одна доза Налоксону.

 

Важливо

Якщо постраждалий не реагує на стимулювання, не дихає, і в нього не відчувається пульс після застосування Налоксону та штучного дихання — необхідно розпочати серцево-легеневу реанімацію (СЛР) та продовжувати її до приїзду швидкої.

Налоксон діє лише тоді, коли передозування викликане опіоїдами. Він НЕ може зняти передозування від не опіоїдних наркотиків та алкоголю.

Читай далі