Немає турнікета? Імпровізуй! | Захист Патріотів

Немає турнікета? Імпровізуй!

У військовому та цивільному житті може виникнути ситуація, коли необхідно зупинити кровотечу без спеціально розроблених для цього засобів. Саме тому разом з навичками застосовування того чи іншого медичного обладнання, необхідно знати, що робити, коли такого обладнання немає під рукою.

“Краще все ж таки, коли в аптечці буде турнікет,“ – говорить інструктор «За­хисту Патріотів» Микола Коробенков. “Такий турнікет можна взяти і відразу почати використовувати за призначенням, бо він спроектований для того, щоб якнайшвидше зупинити критичну кровотечу. І добре, коли він в аптечці не один”.

Така критична ситуація може трапитися не лише в бойових умовах, а й у випадку ДТП, наприклад, коли людину порізало сильно склом або рваним залізом. Головним недоліком імпровізованого турнікета, за словами інструктора, є час, який витрачається на те, щоб його зробити. Проте і такий турнікет може зупинити кровотечу та врятувати життя. Адже згідно зі світовою статистикою 60% смертей на полі бою, яких можна було б уникнути, спричинені критичною втратою крові.


“Все ж таки перед тим, як імпровізувати турнікет, можна почати надавати допомогу, притиснувши судини або під пахвою, або на внутрішній поверхні бедра там, де вони найближче проходять біля кістки”, – ділиться досвідом Микола. “Це можна зробити кулаком або коліном. Після цього вже можна кликати когось на допомогу або шукати матеріал, який згодом перетвориться на ваш імпровізований турнікет”.

“В принципі при сильній кровотечі у цивільній ситуації, коли немає зовнішньої небезпеки і людину не треба кудись переносити, можна нічого не вигадуючи затиснути судини і чекати на приїзд швидкої”. – говорить Микола. “Якщо ж ситуація автономна (туристи або військові, наприклад), де немає медиків поруч і швидка не може приїхати, звісно за відсутності заводського турнікета треба зробити імпровізований”.

Такий джгут можна сконструювати з міцного, гнучкого тканини (матеріалу) та твердого предмету, який можна використовувати як вороток для закручування тканини імпровізованого джгута. Для матеріалу найкраще підійдуть скручена хустка, косинка, тобто не вузька та м‘яка тканина. Можна також використати марлю, марлеву пов'язку або смугу тканини, відірваної від одягу.

Чому не вузька тканина? Якщо брати металевий дріт або мотузку, вони будуть врізатися в тканини і травмувати їх, чим фактично викликати ще одну кровотечу під шкірою. Чому м‘яка? Чому, наприклад, не твердий ремінь? Коли почнемо його закручувати, він стане на місці закрутки на ребро і буде врізатися в тіло як мотузка. Це і боляче, і травматично. Оптимальний варіант – санітарна косинка, арафатка або якийсь шалик. Тобто м’яка і широка тканина, яка у скрученому стані є завширшки не менше 5 сантиметрів, але і не надто широка, бо при розподіленні тиску, велика площа вимагатиме більше сили для затиснення.

Приклад накладання імпровізованого турнікета за допомогою арафатки, атравматичних ножиць та косинки на ногу:

Публикация1.jpg
Під час тренувань з тактичної медицини інструктори «За­хисту Патріотів» навчають не лише, як користуватися вмістом аптечок чи тактичних медичних рюкзаків, а й розповідають, як можна замінити частину його вмісту за потреби. Під час станцій “Контроль критичних кровотеч” та “Care under fire” курсу бійця-рятувальника (Сombat Life Saver) інструктори говорять про застосування CAT tourniquet, який є в аптечках  «За­хисту Патріотів», джгут Есмарха, який мають більшість українських військових, а також обов'язково, що робити, коли їх немає.

*Дана стаття має ознайомчий характер і не може замінити тренування з кваліфікованим інструктором з тактичної медицини.

Читай далі