Що всередині? Вміст сумки парамедика | Захист Патріотів

Фото: emsworld.com

Що всередині? Вміст сумки парамедика

Нещодавно у сфері екстреної медичної допомоги відбулися зміни. «Бригади парамедиків» працюватимуть паралельно із лікарськими та фельдшерськими бригадами у швидкій. Перехідний період триватиме до 2025 року, а до тих пір медсестри та фельдшери невідкладних станів мають пройти навчання й отримати кваліфікацію «парамедик», а водії — кваліфікацію «екстрений медичний технік». 

Парамедик — це професіонал сфери охорони здоров’я з освітою не нижче молодшого спеціаліста. В США — це 2-річне навчання в коледжі, в Ізраїлі — 3 роки навчання в коледжі і 3 місяці в Силах Оборони Ізраїлю. В Україні навчання та підготовка парамедиків стартувала лише у лютому 2019, і ми побували на курсах (читайте про це в цьому матеріалі).

Як все відбувається у США?

Якщо Ви подзвоните в 911, першою до вас приїде машина базової підтримки життя, або BLS, в якій працюють два екстрених медичних техніка (ЕМТ). Вони навчені ставити диференційний діагноз, який вони самі називають «підозрою», і підтримувати життєдіяльність пацієнта при численних невідкладних станах до прибуття в госпіталь.

У США персонал швидкої нікого не лікує вдома, без аналізів та діагностичних знімків, оскільки це більш нагадує забивання гвіздка в стіну в темній кімнаті. Якщо ж стан пацієнта є настільки важким, що ЕМТ потребують підтримки вищого рівня, вони можуть викликати карету вдосконаленої підтримки життя, або ALS, в якій буде значно більше обладнання, медикаментів, а головне – людей з знанням догоспітальної допомоги вищого рівня – парамедиків.

Парамедики можуть прибути на місце події і забрати пацієнта в свою машину, або організувати точку перехоплення. Там пацієнта переміщають в машину ALS, або парамедик застрибує в машину BLS, прихопивши з собою свою сумку. І от вміст цієї сумки, або jump bag ми сьогодні розглянемо.

(У цьому огляді ми поговоримо тільки про інструменти та обладнання, а також розхідні матеріали. Медикаменти потребують окремого розгляду.)

 • Особиста безпека: із засобів особистої безпеки в сумці парамедика наявні одноразові медичні захисні рукавички (мінімум 4 пари), захисні окуляри для захисту очей як від рідин пацієнта, так і від пилу, скалок металу при розрізанні машини тощо. Також захисний прозорий щиток на все обличчя для тих ситуацій, коли лише окулярів недостатньо.

 • Засоби зупинки кровотеч: турнікет (моделі різняться), трикутні косинки, марлеві салфетки 100х100, 75х75 та 50х50 мм, пов’язки для першої допомоги № 3, 4, 5, 6, бинти шириною в 100, 75, 50 та 25 мм.

 • Засоби прохідності дихальних шляхів: ларингоскоп та набір ендотрахеальних трубок від 2,5 до 8,5 мм, набір з восьми орофарингеальних повітроводів різного розміру, екстрактор слизу та катетери для санації рота та носа, затискач Магіл,  а також дерев’яні шпателі для язика (10 шт.)

 • Засоби забезпечення дихання: мішки АМБУ в розмірах для новонароджених, немовлят, дітей та дорослих, назальні канюлі, кисневі маски та маски для небулайзера дорослого та дитячого розміру, маски та вкладиші для СЛР.

 • Інструменти для внутрішньовенних та внутрішньом’язових вливань: набори для вливання крові, набори для вливання розчинів, ВВ канюлі № 14, 16, 18, 20, 22, 24 (по 4 шт.), шприці на 2, 5 та 10 мл (по 5 шт.)

 • Набір для дітонародження: 2 простирадла, 4 затискачі для пуповини.

 • Інструменти та діагностичні пристрої: сфігмоманометр, ліхтарик для зіниць, цифровий термометр. Рятувальні ножиці на 16 та 19 см, затискачі.

 • Шини та пристрої для фіксації: шийний та травмо-комірець, шина, захист для колін, пальців та зап’ясть.

На перший погляд, тут зовсім небагато речей, але це тільки сумка, яку парамедик бере з собою у всіх випадках, включно з тими, коли деталі виклику невідомі. Інструментів, наявних в ній, достатньо для того, щоб впоратися з усіма механізмами травми на догоспітальному етапі. Не слід забувати, що окрім цієї сумки парамедик також бере з собою екстрений набір медикаментів, а на багато викликів другий парамедик або ЕМТ бере також каталку, кисневий балон та інше спорядження.

Гаразд, скажете ви, у нас мабуть також не гірше.

Як все відбувається в Україні?

В українських фельдшерів/лікарів швидкої допомоги немає однієї конкретної сумки для реагування на невідкладні випадки, всі інструменти розмазані тонким шаром по автомобілю швидкої. Пройдемося тими ж пунктами, за якими ми розглянули американську сумку парамедика:

 • Особиста безпека: медичні рукавички, здебільшого латексні, та хірургічні маски, які переважно знаходяться в одному місці разом із медикаментами.

 • Засоби зупинки кровотеч: турнікет СІЧ або АВ-Фарма, здебільшого лежить в разом із медикаментами. Багато бригад віддають перевагу джгутам Есмарха, «бо дешеві».

 • Засоби прохідності дихальних шляхів різняться залежно від регіону та підстанції. Десь зберігаються в окремому пакеті чи сумці, десь – разом із портативним кисневим балоном. Якщо говорити про Київ, зі слів однієї з бригад: ендотрахіальні трубки – 3 шт. (2 дитячі, 1 доросла, але великого діаметру), ларингоскоп і клинки в окремій укладці (використовуються вкрай рідко, бо немає забезпечення препаратами для інтубації), 2 ларингеальні маски I-gel, ОРА розсипом, але переважно дорослі.

 • Засоби забезпечення дихання: мішок АМБУ дорослого розміру, 2 маски до нього – доросла і дитяча, назальна канюля (одна, використовується багаторазово), дві кисневі маски – доросла і дитяча.

 • Інструменти для внутрішньовенних та внутрішньом’язових вливань: на одній з підстанцій Києва нам прокоментували, що в машині загалом знаходиться близько 7 систем, ВВ канюлі видають здебільшого одного розміру, інколи більше. На момент спілкування в бригади були катетери 20 та 22 розміру, які підходять більше для планової терапії, ніж для об’ємних вливань при травмі.

 • Набір для дітонародження запаяний в окремий пакет. Зі слів лікаря виїзної бригади, мало хто знає, що там, окрім сестри-господині. Але це не точно.

 • Інструменти та діагностичні пристрої: сфігмоманомент, пульсоксиметр. Ліхтарик для зіниць купується самостійно, але в більшості випадків ігнорується.

 • Шини та пристрої для фіксації розташовані окремо в технологічних нішах машини. Шийний комірець вішається, за традицією, на верхні трубки-поручні салону автомобіля швидкої. Пневмошини дуже часто є пошкодженими. Інколи в машинах присутній пристрій для екстрикації Кендрика.

Таким чином, порівнювати сумки невідкладної допомоги не зовсім коректно, адже український аналог ще чекає свого створення.

 

Список Paramedic jump bag взято звідси.

Список українського аналогу взято з спілкування з бригадами швидкої допомоги, це надійніше ніж з нормативних актів.  

Читай далі