Термоковдра як захист від гіпотермії | Захист Патріотів

Фото: NASA

Термоковдра як захист від гіпотермії

Термоковдра є найбільш актуальним засобом для попередження переохолодження — гіпотермії. Особливо при травмі зігрівати потерпілого слід завчасно, аби уникнути зумовлених нею ускладнень.

«Гіпотермія» — поняття дуже недооцінене людьми, що надають допомогу, медичними фахівцями чи тими, хто пройшов базові курси з першої допомоги. А найбільше забувають про загрозу гіпотермії в потерпілих із травмою, особливо при плюсових температурах на місці інциденту.

Гіпотермія — це переохолодження, саме по собі дуже небезпечне явище, що може стати летальною загрозою навіть для фізично здорової людини.

У поєднанні з політравмою, гіпотермія прискорює й запускає механізми, що в рази збільшують відсоток летальності.

Гіпотермія це один із компонентів тріади або трикутника смерті.

Тріада смерті
Тріада смерті. Ілюстрація: Wikipedia 

Тріада смерті включає Гіпотермію, Коагулопатію та Ацидоз.

Гіпотермія — зниження температури тіла менше 35°С;

Коагулопатія — стан організму, зумовлений порушенням згортання крові;

Ацидоз — підвищення рівня кислотності тканин організму.

За даними міжнародної медичної літератури, гіпотермічний синдром підвищує летальність та відіграє ключову роль у розвитку патологічних процесів у хворих з політравмою. Прогресуюче зниження температури тіла характеризується пригніченням рефлексів, зниженням артеріального тиску та згасанням усіх функцій організму.

 

Основні симптоми та ознаки гіпотермії

 • Тремтіння

 • Блідість шкірних покривів

 • Втрата координації

 • Ціаноз

 • Бурмотіння, нерозбірлива мова

 • Складність формулювання думки

 • Тривожність

 • Нестача енергії (знесилення)

 • Втрата свідомості

 • Ледь відчутний пульс, тахікардія, у кінцевих стадіях брадикардія

 • Поверхневе, ослаблене дихання, може бути прискореним, у важкому стані сповільненим.

  Ознаки та симптоми гіпотермії
  Ілюстрація: news.stjohnvic.com.au

Статистична таблиця результатів огляду 52 пацієнтів із політравмою та пошкодженнями скелету за 2010–2015 рр. у весняно-літній та осінньо-зимовий періоди

Статистична таблиця Автори: Гур’єв С.О.; Філь А.Ю.; Лемішко Б.Б. Джерело: mif-ua.com

 

Стадії гіпотермії

 • Легка: температура тіла 35–32°С

 • Помірна: 32–30°С

 • Важка: 30°С та нижче

Стадії гіпотермії
Стадії гіпотермії. Ілюстрація: wilmed.ua

 

Термоковдра

Термоковдра — це досить компактний пакунок, що розгортається в повноцінну ковдру. Актуальність полягає у її поширеному застосуванні в різних сферах: спорті, туризмі, рятувальних операціях, екстреній медицині тощо.

Термоковдра потрапила в наші аптечки, буквально, з космосу. Подібний матеріал був розроблений та застосовувався в космічних технологіях, а саме для теплового контролю на зовнішніх поверхнях космічних апаратів. Термоковдра являє собою тонку фольгу, вірніше пластикову плівку з металізованим, блискучим напиленням, що діє за принципом термоса. Конструкція термоковдр знижує втрати тепла в тілі людини, які в іншому випадку виникають унаслідок теплового випромінювання, випаровування або конвекції.


Види термоковдр

Компактні розміри в складеному вигляді та легка вага роблять термоковдру ідеальним рішенням у випадках, коли об'єм і вага мають велике значення. Термоковдри бувають різних розмірів, забарвлень та конфігурацій у різних виробників — у вигляді прямокутного листа, кокона, різної товщини та кількості шарів.

 

 • Стандартна термоковдра

Стаднартна термоковдра
Фото з відкритих джерел 

Такі термоковдри є найпоширенішими через компактність, мінімальну вагу, ціну. Не займатиме багато місця в будь-якій аптечці: автомобільній, повсякденній, у наплічнику, у кишені. Компактність дозволяє брати із собою декілька штук.

 

 • Blizzard

Blizzard
Фото з відкритих джерел 

Більш професійні термоковдри мають кілька шарів та особливу конструкцію, що значно краще зберігає тепло, мають яскраве забарвлення зовнішньої поверхні, яку видно здалеку в складних умовах, наприклад, під час пошукових операцій. Використовується працівниками рятувальних служб, екстреної медичної допомоги та професійними туристами (туристами екстремалами).

 

 • NAR Hypothermia Prevention & Management Kit (HPMK)

NAR Hypothermia Prevention & Management Kit (HPMK)
Фото з відкритих джерел 

Такий вид термоковдр переважно застосовується військовими. Має значно міцнішу поверхню, стійку до пошкоджень, маскуючий колір, форму кокона, багатошарову конструкцію. На відміну від інших, є незалежні один від одного шари та окреме покриття голови, що значно покращує ізоляцію. Має зручну та міцну застібку, що надзвичайно важливо під час довготривалого транспортування або евакуації гелікоптером. Забезпечує швидкий доступ до тіла при необхідності повторної оцінки постраждалого чи поточних маніпуляцій під час транспортування.

 

Використання термоковдри

Термоковдра проста у використанні та не вимагає спеціальних знань і навичок для застосування, не має ніяких обмежень та заборон до застосування особами, що не мають медичної освіти.

Отже, не чекаємо симптомів гіпотермії в травмованого. Використовуємо термоковдру, якщо постраждалий скаржиться, що йому холодно або якщо без свідомості, а температура зовнішнього середовища нижча за нормальну температуру тіла.

Важливо, щоб одяг на потерпілому був сухий. Перед застосуванням термоковдри варто зняти весь вологий одяг із потерпілого. Термоковдра із сухим одягом працюватиме значно ефективніше, майте це на увазі.

Якщо є можливість, додайте ще якесь джерело тепла, ізолюйте тіло від підлоги, якщо людина лежить на землі. Завжди вкривайте голову, вона віддає значну частину тепла, але обличчя лишайте відкритим, людина повинна дихати.

Намагайтесь застосовувати термоковдру якомога раніше, але зважайте на пріоритети надання допомоги потерпілому:

 • Зупинка критичної кровотечі

 • Прохідність дихальних шляхів

 • Якість та кількість дихання (наявність проникаючих поранень грудної клітки)

 • Циркуляція (адекватність кровообігу)

Переохолоджений потерпілий із зупинкою дихання та спонтанного кровообігу не вважається мертвим, поки він не буде теплим і мертвим (після заходів реанімації та відігрівання).

Читай далі