Використання епінефрину при анафілактичному шоці | Захист Патріотів

Ілюстрація: eufic.org

Використання епінефрину при анафілактичному шоці

Одразу після сезону весняного снігу починається сезон весняних алергій. Алергії квітнуть разом з усім іншим, що зазвичай квітне з першим впевненим теплом. Це на додачу до тих алергій, які не є сезонними і становлять загрозу протягом року. Якщо у вас є алергія на їжу, квіти чи бджіл, або ви знаєте когось у кого є, вам необхідно знати ознаки та симптоми анафілактичного шоку. Знайдіть час, щоби переглянути їх зараз та поділися цією інформацією.

Анафілаксія — це важка алергічна реакція, яка швидко розвивається та може призвести до стану шоку. Коли тіло перебуває в шоковому стані, тиск падає, а дихальні шляхи звужуються й унеможливлюють дихання. Без відповідної реакції оточуючих та вчасного медикаментозного втручання анафілактичний шок може бути фатальним.

 

Симптоми анафілактичного шоку

Шкіра: гаряча, почервоніла, кропивниця, набряк, свербіння, висип.

Дихання: кашель, хрип, задишка, біль у грудях/важкість, набряк горла, хриплий голос, закладеність носа, симптоми схожі на сінну лихоманку (нежить, сльозливість очей, чхання), проблеми з ковтанням.

Шлунок (шлунково-кишковий тракт): нудота, біль/судоми, блювання, діарея.

Серце (серцево-судинна система): блідий/синюшний колір шкіри, слабкий пульс, непритомність, запаморочення, шок.

Інші: тривога, відчуття приреченості, головний біль, спазми матки, металевий присмак у роті.

ЗАУВАЖТЕ: Симптоми можуть відрізнятись у кожному окремому випадку, навіть якщо алергени однакові.

signs and symptoms of anaphylaxis
Ілюстрація: foodallergycanada.ca

 

Коли симптоми стають очевидними?

Алергічна реакція зазвичай трапляється через декілька хвилин після того як був вжитий алерген, однак іноді вона може проявитися через кілька годин. Двофазна (повторювана) реакція також може відбутися впродовж кількох днів після контакту з алергеном.

 

Діти й анафілактичний шок

Діти можуть описувати свої симптоми іншим чином. Дитина може сказати «Я не можу говорити чітко» або «У мене якесь дивне відчуття в горлі». Малі діти можуть стати дуже тихими через те, що вони не розуміють, що відбувається. Підлітки можуть не захотіти розповідати що сталось, через осуд однолітків або тривогу. Якщо поведінка дитини виглядає дивною, задайте питання, перевірте наявність симптомів і вживайте заходів при перших ознаках анафілактичного шоку.

 

Використовуйте Епіпен при перших ознаках анафілактичного шоку

Епіпен (EpiPen) — це медичний пристрій для ін’єкції дози епінефрину (синтетичного адреналіну) за допомогою технології автоінжектора. Даний пристрий містить фіксовану дозу адреналіну й підпружинену голку, яка виходить із краю пристрою і проникає в шкіру реципієнта, щоби доставити ліки через внутрішньом’язову ін’єкцію.

Епінефрин активізує симпатичну нервову систему, що пришвидшує частоту серцебиття, пригальмовує вивільнення гестаміну, серотоніну та інших медіаторів алергії та знижує чутливість тканин до цих речовин, а також діє на гладкі м’язи бронх і викликає їх релаксацію, усуває спазм та попереджує розвиток набряку слизової оболонки.

Винахідником Епіпену вважається Шелдон Каплан, який уперше винайшов ComboPen — автоінжектор, наповнений антидотом до нервово-паралітичного газу для американських військових у 1970-х роках, який містився в наборах Mark I NAAK. Тоді ж він створив аналогічний пристрій для цивільних осіб, Епіпен, щоби вони могли боротися зі своїм власним ворогом — анафілаксією.

Дизайн Каплана виштовхував із пружиною шприц попередньо заповнений дозою адреналіну. Він призначався для застосування через одяг людини — усуваючи трудомісткий процес заповнення шприца, не вимагав спеціальної медичної підготовки й давав можливість використання після короткого тренування. Пристрій уперше схвалений для продажу FDA (Food and Drug Administration) в 1987 році. Каплан не припиняв експерименти з дизайном і у 2003 запатентував повністю автоматичний пристрій.

epinephrine
Ілюстрація: CVS Health

Удосконалення тривають досі, уже розроблено автоінжектори з голосовими інструкціями та додатками для мобільного телефону. Однак, людям, яким призначають Епіпен, усе ж необхідно навчитися та звикнути застосовувати даний специфічний прилад. Кількість ненавмисних ін’єкцій із використанням даних пристроїв невідома, але в дослідженні, яке було проведено 2009 року, було встановлено, що цей показник зростає. Ненавмисні ін’єкції в 90 % випадків припадають на пальці, особливо на великий палець. Причиною ненавмисних ін’єкцій переважно є недоліки в дизайні, коли пристрій приймають за ручку, або через помилки самого користувача.

Європейське агентство з лікарських засобів провело огляд безпеки пристроїв на ринку і виявило декілька чинників, які визначають чи пристрій успішно вводить лікарський засіб у м’яз, включно з: довжиною голки, товщиною жиру під шкірою, способом роботи автоінжектора (наприклад, якщо він є пружинним або ні), кутом, під яким пристрій розміщується на шкірі, і силою, яка використовується для активації пристрою, а також наскільки добре користувач дотримується інструкції для введення ін’єкцій. У результаті встановлено, що найважливішим чинником є те чи пройшов навчання користувач. Саме це визначає успішність введення ін’єкції, і тому агентство рекомендувало розробити кращі навчальні матеріали для лікарів і людей, яким призначено Епіпен.

Побічні ефекти від епінефрину можуть включати тремор, тривогу, головний біль і серцевий трепіт.

Зазвичай термін придатності інжектора складає 1 рік (термін дії може різнитися залежно від виробника). Дослідження показало, що внутрішньом’язовий адреналін дещо втрачає ефективність після закінчення терміну придатності, але не критично. В надзвичайній ситуації радять використати пристрій, термін придатності якого закінчився,якщо розчин не мутний і не має частинок у ньому — це краще, ніж відсутність ін’єкції взагалі.

Не треба чекати поки приїде швидка, аби використати Епіпен. Не чекайте погіршення реакції. Якщо ви знаєте як — не бійтеся використовувати пристрій. Епіпен необхідно застосувати при перших ознаках анафілактичного шоку. Епінефрин безпечний та ефективний і це єдині ліки, які допомагають при важкій алергічній реакції.

Якщо говорити про поширеність Епіпену в Україні, то:

- у нашій країні мало хто знає про наявність анафілактичної реакції бодай через те, що ніколи не обстежувався на наявність алергії;

- та частина людей, що все ж знає про свої алергії, намагається уникати неприємностей;

- вартість Епіпена в Україні, хоч і нижча, ніж аналогічний препарат, приміром, у США, усе одно недешева — від 1300 до 2200 грн.

 

5 екстрених кроків для реагування на анафілактичний шок:

1. Ввести епінефрин при перших ознаках важкої алергічної реакції.

2. Дзвонити 103 і повідомити, що в людини поряд анафілактичний шок.

3. Ви можете дати другу дозу епінефрину вже через 5 хвилин після першої, якщо не спостерігається полегшення симптомів.

4. Їдьте до найближчої лікарні (ідеально — каретою швидкої), навіть якщо симптоми пом’якшились або зникли.

5. Зателефонуйте контактній особі (наприклад, батькам, опікунам, чоловіку/дружині).

 

У лікарні

Вас можуть попросити залишитися на декілька годин: стан пацієнта будуть моніторити через імовірність повторення симптомів анафілактичного шоку (двофазна реакція), особа також може потребувати іншої допомоги.

Залишайтеся з пацієнтом у лікарні до моменту виписки, або дочекайтеся прибуття контактної особи, яка підмінить вас.

Як буде нагода, варто пройти обстеження, щоб дізнатися про наявність анафілаксії та укомплектувати аптечку Епіпеном, щоби бути готовим допомогти собі чи іншому.

Читай далі