АЗД у світі. Країни з розвиненою культурою першої допомоги | Захист патріотів

Ілюстрація: ranok.ictv.ua

АЗД у світі. Країни з розвиненою культурою першої допомоги

Щодня від серцево-судинних захворювань в Україні помирає 1014 людей, значна частина з яких — поза стінами медичних закладів. Саме ці люди потребують невідкладної першої допомоги ще до приїзду швидкої, адже вони мають всього лише 10 хвилин, щоб вижити. І з кожною хвилиною шанси на життя зменшуються. 

Врятувати постраждалого із зупинкою серця можна двома шляхами: виконавши серцево-легеневу реанімацію або скориставшись автоматичним зовнішнім дефібрилятором. Якщо для здійснення якісного СЛРу необхідно пройти відповідні курси, то для порятунку за допомогою АЗД потрібна його наявність поблизу. 

В Україні лише розпочинається дискусія щодо необхідності обладнання публічного простору атоматичними дефібриляторами. Так, завдяки ініціативі РеаніМетро вже в 2020 році 19 станцій київського метрополітену будуть обладнані АЗД та сучасними аптечками, а його працівники пройдуть курси з надання першої допомоги.

З весни 2019 року, відколи РеаніМетро почало боротьбу у Громадському бюджеті за безпечну підземку, в мене виникло бажання дослідити європейський досвід з обладннання публічних місць автоматичними зовнішніми дефібриляторами. Так в кожній країні і в кожному місті, яке мені вдалося відвідати, я шукала АЗД. Виявилося, встановити дефіблилятори в одному лише метро — недостатньо.

Італія


Дефібрилятор у міланському метро. Фото: Тетяна Денькович

В Італії АЗД є скрізь — починаючи з кожної станції метрополітену і закінчуючи музеями. Два роки тому в силу вступив наказ італійського Міністерства охорони здоров’я щодо використання АЗД в спортивних закладах. Так, кожен професійний та аматорських спортивний клуб повинен бути обладнаний напівавтоматичним чи автоматичним дефібрилятором. Також під час змагань  повинна бути людина, яка вміє надавати першу допомогу та використовувати дефібрилятор. Наказ поширюється на 396 спортивних дисциплін та виключає навіть ті, які передбачають низькі кардіонавантаження (наприклад боулінг, дартс, гольф тощо).

Придбати автоматичний зовнішній дефібрилятор може кожен з власної ініціативи як для персонального використання, так і в офіс для безпеки свого персоналу. Під час реєстрації кожного АЗД вказується адреса його знаходження, період доступності та контактні дані власника чи відповідального. В Італії розробили мобільний додаток DAEdove, на якому позначені всі зареєстровані в країні дефібрилятори. У випадку раптової зупинки серця в когось з перехожих ви можете знайти найближчий доступний дефібрилятор та зв’язатися з його власником щодо використання, а також ознайомитися з інструкцією. 


Музей винаходів Леонардо да Вінчі, Мілан. Фото: Тетяна Денькович

Швеція

Швеція — ще одна країна, де АЗД можна знайти на кожному кроці: в церкві, в навчальному закладі, в спортзалі, в громадському транспорті чи просто на вулиці. Лише у столиці — Стокгольмі — станом на 2016 рік було зареєстровано 2 690 дефібриляторів, що в два з половиною рази більше, ніж у 2013 році. Всього в країні  — 15 849 АЗД. 

Проте близько 50% зареєстрованих АЗД знаходиться на робочих місцях — в офісах та на підприємствах — попри те, що більшість випадків зупинки серця трапляється на вулицях в житлових районах. В Швеції досі є проблема з офіційною реєстрацією дефібриляторів, що могло б сприяти більш активному використанню АЗД в екстрених випадках. 

Та все ж, попри наявність проблем, на території всієї країни  в разі необхідності можна скористатися тисячами автоматичних зовнішніх дефібриляторів, і їхня кількість стрімко збільшується кожного року. 

Данія

Це ще одна скандинавська країна, в якій розвинена культура першої допомоги. Станом на 2016 рік кількість АЗД в Данії складала 17 106  на понад 5,5 млн населення. Як і у Швеції, найпоширенішим місцем розташування дефібрилятора є офіси та робочі приміщення. Далі йдуть навчальні заклади, спортивні об’єкти, житлові будинки, торгові центри тощо. 

Окрім офіційного реєстру автоматичних зовнішніх дефібриляторів та окремих курсів з надання першої медичної допомоги з використанням АЗД, в Данії сформувалася спільнота з питань реагування на нещасні випадки. Кожен мешканець країни може завантажити мобільний додаток  FIRSTAED, де зареєстровані всі місця розташування АЗД, а також кожен, хто пройшов тренінг та знає як надати першу допомогу, зокрема зробити СЛР та застосувати дефібрилятор.


Так виглядає цей додаток. Фото з їхнього сайту.

Система працює наступним чином:

1. Ви побачили людину, якій стало зле та у якої є підозра на раптову зупинку серця. Необхідно зателефонувати в швидку та викликати бригаду медиків.

2. Диспетчер швидкої приймає виклик та підтримує контакт з свідком нещасного випадку. Паралельно з тим, як виїжджає карета швидкої допомоги, диспетчер через систему FIRSTAED знаходить двох вільних реагувальників, які знаходяться найближче до потерпілого: перший робить серцево-легеневу реанімацію, другий — на автомобілі або ж пішки знаходить найближчий АЗД та приносить до постраждалого.

3. На момент, коли прибуде швидка допомога, передбачається, що всі необхідні заходи для збереження життя постраждалого будуть здійснені.

Така спільна платформа дозволяє ефективно використовувати наявні ресурси кожного, хто вміє надавати першу допомогу та може врятувати життя. 

В 2008 році Міжнародний комітет зв'язку з реанімації розробив універсальний знак автоматичного зовнішнього дефібрилятора, який використовують в усьому світі, тож ви легко зможете знайти його в будь-якій країні.

Усвідомлення цінності людського життя та створення всіх умов для його порятунку — це одні з найважливіших ознак розвитку та еволюції суспільства.

Ти можеш скільки завгодно переконувати себе, що ти — прогресивна людина з європейськими цінностями, але якщо не вмієш надати першу допомогу — це самообман. Бо саме відповідальність за своє життя та життя оточуючих, яким ти можеш допомогти, і є проявом твоїх справжніх цінностей.

Якщо ти підприємець чи керівник, облаштуй робочий простір АЗД та подбай про те, щоб ти та твої підлеглі  вміли надавати першу допомогу. Якщо ти вчитель школи чи викладач університету — подумай, чи зможеш врятувати учня, якому стало зле. Якщо ти громадський активіст — перевір, чи в твоєму місті/районі/вулиці є все необхідне для порятунку перехожих, в тому числі й АЗД. Якщо ти просто громадянин України, який хоче жити в успішній країні — навчися надавати першу допомогу та користуватися дефібрилятором.

Не дозволь собі стати тією людиною, яка могла б врятувати ближнього, але якій це не вдасться через відсутність необхідних знань.

Пройди курс з надання першої допомоги!

Читай далі