Боб Добсон про принципи та філософію парамедичної служби Великобританії | Захист патріотів

Фото: інтернет

Боб Добсон про принципи та філософію парамедичної служби Великобританії

Боб Добсон провів 34 роки в Лондонській службі швидкої допомоги (London Ambulance Service - LAS). Як один із засновників команди LAS він розробляв національні курси медичних рятівників та відповідав за підготовку перших 180 медичних рятівників у Лондоні.

За останні 30 років Боб був задіяний на багатьох великих надзвичайних випадках у Лондоні та його околицях, виконуючи оперативні і тактичні командні ролі.

Він був секретарем Секції катастроф та військових дій Європейського товариства травматології та невідкладної хірургії (ESTES), і є членом Правління та лектором MRMI (Медичне реагування на надзвичайні випадки).

Ми зустрілися з містером Добсоном під час одного з його курсів у Києві (Україна) у червні 2016 року. 

Bob Dobson

Бобе, Ви були одним із тих людей, які заснували парамедичну службу у Великобританії. Нам важливо знати про Ваш досвід. Як Вам вдалося це зробити?

Це почалося тому, що люди на загал не розуміли, що саме роблять працівники швидкої допомоги і який у них рівень кваліфікації.

Люди тоді часто називали їх "чоловік зі швидкої" (Ambulancemen) або "жінка зі швидкої" (Ambulancewomen). Нам потрібен був не сексистський термін, який дав би їм добре уявлення про те, хто ж насправді має приїхати і врятувати їх, якщо вони коли-небудь викличуть швидку допомогу.

Тоді в різних країнах були різні системи і рівні кваліфікації персоналу швидкої медичної допомоги. Країни колишнього Східного блоку мали лікарів на кожному автомобілі, на Заході вважали, що лікарі мають інші обов'язки і бригада швидкої допомоги має бути укомплектована працівниками швидкої допомоги. Ми розглянули багато різних систем з різних країн, і рівні кваліфікації значно відрізнялися. Країною, яка нас цікавила в той час були США.

Американці повернулися з війни у В'єтнамі і використовували новий термін "парамедик". На фронті медичні рятівники застосовували такі навички, які раніше застосовували лише лікарі. Ми подивилися на Америку і фактично "вкрали" їхні ідеї і всю їхню інформацію. Ми вирішили, що підемо тим самим шляхом що і парамедики США, і також будемо розвивати дещо меншу роль екстрених медичних техніків (Emergency Medical Technicians - EMT).

Коли ми порівняли, скільки буде коштувати, щоб мати лікаря на швидкій допомозі чи мати парамедика, вийшло, що набагато дешевше мати парамедика. Наші лікарі нам потрібні в інших областях.

Скільки часу знадобилося для вас, щоб налаштувати систему?

Це почалося десь в 1998 і зайняло багато часу. Знадобилося щонайменше 4 роки, тому що, коли ми розробили систему, ми вже мали людей, які пройшли якісь навчання на певному рівні. Ми перевели їхні навички в курс парамедиків, а потім зробили короткий курс, який був відомий як Полегшений курс. Цей курс визначав попередні навички і знання людини та швидко переводив її в позицію медичного рятівника.

На сьогоднішній день медрятівники повинні провчитись 3 роки в університеті, але поступити туди дуже-дуже складно. Якщо ви не отримали базового рівня кваліфікації в школі, вас не приймуть до університету. Це так само, як будь-який вступ до університету — приймають лише найкращих. Якщо вам пощастило, і вас прийняли, то вам буде запропоновано місце в академічному курсі медичних рятівників.

Bob Dobson

Чи парамедики проходять якісь курси підвищення кваліфікації?

Постійно. Існує система, коли з'являється щось нове, то обов'язковою вимогою для всіх парамедиків є вивчити це, щоб зберегти свою посаду і статус. Існує також постійна вимога на проведення курсів підвищення кваліфікації, ми називаємо це безперервним професійним розвитком (Continuous Professional Development - CPD).

Кожен парамедик ліцензований. Це юридичний статус. Якщо хтось каже: "Я парамедик", а він таким не є, то це суперечить закону, і його можуть затримати за це.

Існує також урядовий кваліфікаційний орган, який називається Рада фахівців з питань охорони здоров'я та догляду (Health and Care Professions Council - HCPC). Вони випадковим чином вибирають медичного рятівника з реєстру і запрошують докази його професійного розвитку за останній рік. У вас немає вибору, і ви повинні подати свої документи в HCPC, щоб повідомити: "Це те, що я зробив, щоб бути певним, що я можу підтримувати свій рівень". І це може трапитися з кожним в будь-який час. Ще є один момент, про який варто сказати, що парамедик у Лондоні це те саме, що і парамедик у Глазго в Шотландії, чи в Кардіффі в Уельсі, чи Белфасті в Північній Ірландії. Статус всюди той самий.

Можуть бути деякі відмінності. У Лондоні у нас є система метро, тому парамедики в Лондоні повинні тренуватися рятувати в системі метро, але ми не маємо гір. У Шотландії вони мають гори, але не мають системи метро. Парамедики в основі своїй будуть однаковими, до дрібниць, але вони також зосереджуються на речах, специфічних для цих регіонів.

Хто працює на автомобілях швидкої допомоги в Великобританії в даний час?

У Великобртанії нема лікарів на автомобілях швидкої допомоги. Усі автомобілі першої лінії екстреної допомоги повинні мати принаймні одного парамедика на борту. Вони будуть працювати пліч-о-пліч або з санітарами або з студентами-парамедиками. Дуже невелика група лікарів часто знаходиться в так званих FAST автомобілях (FAST cars) або на борту вертольотів.

Ідея полягає в тому, що медрятівники можуть справитися з більш як 90% всіх надзвичайних ситуацій, але деякі ситуації бувають дуже-дуже складними.

Наприклад: людина опинилася в пастці, має черепно-мозкову травму та не захищені дихальні шляхи. Парамедики намагаються зробити інтубацію, але коли хтось перебуває в несвідомому стані може спрацювати блювотний рефлекс, треба паралізувати пацієнта. Парамедик у Великобританії не має права цього робити, тому лікарі прибудуть на вертольотах або швидких автомобілях і виконають роботу, яка знаходяться за межами рівня кваліфікації парамедиків.

Це добре працює і з іншого боку, бо лікарі не виїжджають на кожен виклик, де часто їхній рівень майстерності не є потрібним, і це не призводить до марної витрати їхнього дорогоцінного часу. Коли ж лікарів викликають, то вони знають, що випадок буде дуже-дуже серйозним. Так вони стають висококваліфікованим фахівцями і часто стають провідними травматологами.

Bob Dobson

На який номер потрібно телефонувати, щоб попросити допомоги і як працює диспетчерський центр?

Це працює так: якщо ви перебуваєте в Англії, ви набираєте номер 999, але якщо наберете 911 або 112, американські і європейські номери, то цей дзвінок автоматично проходить через систему 999. Під час прийому виклику, якщо необхідно мобілізувати поліцію і пожежну бригаду, це робиться за допомогою комп'ютера. Інформація блискавично направляється в поліцію і пожежні командні центри. Це відбувається за наносекунди.

Дані про всі автомобілі швидкої допомоги має система стеження, тому ми можемо бачити, з якою швидкістю вони пересуваються, у якому напрямку рухаються — всі дані про них відображаються на великому екрані. Комп'ютер сканує найближчий автомобіль швидкої допомоги, і він автоматично відправляється на місце події.

Скільки часу потрібно для швидкої допомоги, щоб потрапити на місце події?

Вона повинна прибути протягом 5 хвилин, якщо є важкий випадок. Максимум 8 хвилин для міста, а в сільській місцевості, швидка повинна прибути протягом 15 хвилин. Відлік часу починається з моменту відповіді на виклик у командному центрі. Коли надходить виклик, адреса абонента автоматично з'являється на екрані, якщо виклик зроблений з наземної лінії зв'язку. Місце розташування мобільного телефону важче знайти. Адреса та посилання на карту йде на найближчий автомобіль, який має комп'ютер у кабіні (спереду). Він показує карту і маршрут до місця випадку. Він працює як супутникова навігація і доставить вас точно на місце, в межах декількох метрів.

Іноді буває, що швидка допомога знаходиться дуже близько до місця випадку, часом трапляється, що людина, яка викликала швидку допомогу, все ще розмовляє по телефону, коли парамедики вже прибули. Іноді ми прибуваємо на адресу так швидко, що ще не знаємо, що сталося, бо людина, яка робить виклик, ще не дала всієї  інформації в командний центр.

У Лондоні налічується щось біля 1000 автомобілів різних типів. Зазвичай на одному автомобілі швидкої допомоги працює двоє людей, але у нас є також багато парамедиків, які працюють по одному на автомобілях, на мотоциклах і на велосипедах.

Разом з парамедиками можуть працювати студенти-парамедики та екстрені медичні техніки. Іноді ви можете побачити три людини на автомобілі швидкої допомоги. Причиною цього може бути те, що студент-парамедик з університету повинен мати досвід роботи за межами своєї лекційної кімнати, і тому вони мають дні спостерігача або дні проходження практики.

Чи люди, які працюють у диспетчерській, повинні мати спеціальну підготовку?

Вони потребують невеликої кількості тренувань, але у нас також є спеціальна довідкова служба, де люди можуть поговорити з парамедиками і, в деяких випадках, з лікарями. Ми називаємо це спеціальна довідкова служба надзвичайних випадків. Люди, які працюють у цій службі працюють з найсерйознішими екстреними викликами. Вони часто дзвонять постраждалій особі, щоб надати необхідну додаткову інформацію. Служба може мобілізувати вертольоти, мотоцикли або інші засоби пересування спеціального призначення.

Багатьох людей вчать бути диспетчерами або тими, хто приймає виклики. Але це спеціалізований курс. Він не є високого медичного рівня. Їм не потрібно бути лікарями. Вони просто хочуть знати, де ви знаходитеся і що на вашу думку сталося.

Bob Dobson

Як координують роботу різні служби у разі надзвичайних випадків?

Якщо стається великий надзвичайний випадок у Лондоні, головне управління швидкої допомоги негайно направляє команду в спеціальне приміщення в головний офіс поліції в Нью Скотленд Ярді, і відразу ж пожежна бригада також відправляє спеціальну команду в головний офіс поліції. Вони будуть контактними особами.

Якщо інцидент національного або міжнародного значення, тоді мобілізується Кобра. "Кобра" є регіональним командним центром. Це всі керівники і навіть прем'єр-міністр. Таким чином, вони можуть приймати національні рішення. Ці люди - це командувач армії, керівник служби охорони здоров'я, начальник поліції, начальник пожежної бригади. Вони будуть входити до складу "Кобри". Вищих за них по статусу нема.

Як вони тренуються, щоб краще співпрацювати?

Ми постійно практикуємося. Коли я маю справу з поліцією, з помічником начальника, то ми звертаємося один до одного по імені, головно тому, що ми практикували разом так багато разів. У нас було 30 років ірландського тероризму, що означало що ми щотижня мали вибухи в Лондоні.

Ми вивчали тактику іншої сторони [поганих людей], якщо хочете. Таким чином, ми можемо працювати якнайкраще.

Ми знаємо, що у нас не завжди є відповіді на всі питання. Ми шукаємо по світу, щоб дізнатися, якщо хто-небудь має якесь рішення. Якщо взяти хімічні інциденти в 1999 році, ми дуже погано з ними справлялись, і ми поїхали в Швецію, у якої була набагато більш досконала система роботи з хімічними речовинами, ніж у нас. На міжнародній арені ми з радістю ділимося нашим найкращим досвідом або ідеями з усіма іншими. Якщо ви хочете щось від нас, ми будемо раді поділитися з вами.

Однією з причин проведення таких курсів, як ці [MACSIM] є те, що ми дізнаємося про вас, і ви дізнаєтеся про нас. Ми народжуємо ідеї.

Коли ви спілкуєтеся з людьми з 12 країн світу, ви вчитеся від них, тому що ми всі намагаємося робити одне і те ж - ми всі намагаємося врятувати життя. Нема жодних секретів. Ми хочемо працювати разом, щоб зрозуміти, якими є золоті стандарти по всьому світу.

Чи вважаєте Ви, що основні принципи все таки можуть бути однаковими для всіх країн?

У деяких країнах лікарні мають травмпункти, які мають широку спеціалізацію з можливостями обробки всіх можливих типів травм і часто спеціалізуються на опіках або нейрохірургії, наприклад. Інші країни не мають травматологічних центрів або відділень невідкладної допомоги, вони використовують різні системи. Автомобілі швидкої допомоги також можуть бути різними — з медрятівниками чи лікарями, але незалежно від того, яку систему ви маєте, базові принципи порятунку людських життів є однаковими для всіх. Йдеться про те, як ви можете обєднати всі служби, щоб максимізувати процес лікування пацієнтів.

У Великобританії ми дуже добре даємо раду з організацією міжвідомчих навчань: поліція - пожежники - медики - прибережна охоронна - волонтери і т.д. Ми часто бачимо, що в деяких країнах пожежна команда не спілкується з поліцією або швидкою допомогою, медики не контактують з пожежною командою. І вони ніколи не тренуються разом. На таких курсах, на яких ми зараз присутні [MACSIM], ми поміщаємо їх в одній кімнаті разом. Вигода від розуміння вимог інших служб величезна!! І такий формат навчання дає великі можливості для людей, щоб спілкуватися без загрози для чийогось життя. Час для практикування є не тоді, коли ви приїжджаєте на місце випадку/аварії і хтось серйозно травмований, а його єдина надія на виживання знаходиться в руках рятувальних служб.

Що є ключем до успішного реагування на надзвичайний випадок?

Простота. Якщо ви зробите це занадто складно, розробите серйозні великі плани і напишите серйозну велику книжку, її ніхто не буде читати, коли щось станеться. Якщо ж це буде просто, то ви будете в змозі краще функціонувати.

Які проблеми можуть виникнути при спілкуванні під час стихійних лих?

Ми ніколи не використовуємо Інтернет або мобільний телефон у ситуації реальних випадків, через перенавантаження системи. Тому, ми повинні мати захищений радіоканал.

Ще однією перевагою є те, що з радіо легше записувати розмови. Так що згодом ми можемо чути і слухати те, що говорив будь-хто в  будь-якій точці. Хто зробив запит? Коли поступив запит? і т.д. Все це записується в цифровому вигляді. Якщо використовувати мобільні телефони набагато важче отримати ці докази.

Опишіть власний досвід роботи в реальних умовах надзвичайних випадків. Які з них Ви пам'ятаєте найбільше?

Ймовірно, найбільший надзвичайний випадок, який я пам'ятаю, це зіткнення трьох потягів у Лондоні [Clapham Junction rail crash]. У нас було 39 загиблих, сотні і сотні отримали поранення, бо це сталося о 9:00, коли люди їхали на роботу. Цей випадок, ймовірно, був найбільшим, і є одним з найвідоміших.

Деякі випадки запам'ятовуються з різних причин. Я працював з дуже великою кількістю вибухів у Лондоні. Люди кажуть: "У скількох таких випадках ти був задіяний?" Так багато, що я навіть не можу вам сказати.

Говорячи про Україну, як Ви бачите ситуацію тут? Чи парамедична служба може бути створена і в Україні?

Ви повинні робити один крок за один раз. Йдеться про системи, які були розроблені протягом багатьох років. Я думаю, що Ви повинні зрозуміти, що Ви намагаєтеся зробити за 2 роки те, що нам зайняло 5 років. Це великий масивний крок.

Ми зараз пожинаємо плоди того, що ми почали ще в 1990-і роки. Це не можливо зробити за одну ніч. Стандарти транспортних засобів, рівень підготовки персоналу, технології, які ми використовуємо є «зоряним шляхом» у порівнянні з тим, як було, коли я почав працювати на швидкій допомозі.

Коли я дивлюся на автомобілі швидкої допомоги тут, то бачу, що вони навіть близько не є того рівня, які маємо ми. Тут просто нема технології. Але ви не можете взяти і раптом це зробити. На такі речі потрібен час, і це може бути зроблено тоді, коли кожен тягне в тому ж напрямку і є "в грі".

Коли ми починали з медичними рятівниками, були профспілки, які були дуже проти цього від самого початку, тому що вони відчували, що парамедики були трохи забагато попереду. Потім вони почали розуміти, що це не така вже й погана ідея.

Тепер медичні рятівники в Великобританії є дуже-дуже шановані і популярні. Якщо стається зупинка серця в Англії в будь-якому місці, ви кличете парамедика, а не сімейного лікаря. І сімейні лікарі є дуже щасливі, якщо ми є десь поблизу. Так воно є.

Іноді, я не впевнений, але здається, що кожен тут (в Україні) повинен бути лікарем інакше не виживеш.

У нашому випадку виглядає, що все є частиною ланцюга, і ми поважаємо кожного, хто є в цьому ланцюзі. Ми поважаємо всіх, починаючи від першого, хто відреагував на місці події, від прохожого, який надає допомогу до хірургів, до фізіотерапевтів, до спеціалістів з працетерапії. Ось чому ланцюг є дуже міцним.

Ви маєте дуже добрих лікарів, але якщо лікування пацієнта до того, як він потрапив у лікарню було поганим, то людина може не вижити. Ви можете бути найрозумнішою особою, але без правильного обладнання ви не проведете найкращого лікування. Це є ключовим моментом балансу бюджету та вміння.

Якщо ви зробите потрапляння в цю систему досить складним, то вступати будуть люди, які дійсно хочуть у ній бути. Коли вони потрапляють у систему, то сповнені бажанням стати, наприклад, парамедиком або фізіотерапевтом або ще ким небуть у системі охорони здоров'я. Вони дуже захоплені тим, що вони є частиною системи охорони здоров'я.

Я бачу тут багато молодих людей, бачу багато дуже розумних людей. Я вражений тим, як працює ваш мозок. Наприклад, як легко ви перемикаєтеся між різними мовами. Ти розумний і вмотивований, але вся справа в тому, як ти покеруєш собою і як ти будеш намагатися розвиватися в правильному напрямку.

Є країни, які можуть допомогти вам у цьому. Ви повинні шукати кращої практики і кращих ідей. Це те, що ми зробили з Америкою на початку. І це те, що багато країн по всій Європі і Азії роблять зараз. На даний момент ми проводимо міжнародний курс MACSIM, який ви можете використовувати як інструмент в процесі розробки або тестування ваших систем в Україні. Метою завжди буде прагнення до пошуку більш ефективних способів та постійного навчання.

 

Переклад — Оксана Наконечна

Читай далі