Досвід трансформації радянської системи ЕМД в Естонії | Захист патріотів

Фото: Гліб Бітюков

Досвід трансформації радянської системи ЕМД в Естонії

У серпні 2018 року інструктори Patriot Defence Гліб Бітюков та Станіслав Гаєвський відвідали Естонію у складі експертної групи МОЗ та Агенції екстреної медицини. Упродовж цього навчального візиту вони ознайомились із досвідом трансформації системи екстреної медицини в Естонії та її сучасним станом. Гліб записав свої спостереження та висновки.

Естонія відновила незалежність після розпаду СРСР у 1991 році. Процес реформування йшов ефективніше, ніж у інших окупованих комуністами країнах, але на відновлення пішло доволі багато часу. Наприкінці 90-х дійшов час до реформування медичної системи.

Стара радянська система Семашко з безліччю лікарень та неефективним розподілом ресурсів не працювала.

За основу трансформації був взятий приклад США та Швеції.

Перехід від державного фінансового забезпечення системи був здійснений завдяки системі медичного страхування, коли кожен громадянин відраховує зі своєї зарплатні податок, що складає 13 % та йде в державний фонд.

На проміжному етапі було створено багато регіональних фондів, що виявилося помилковим рішенням, і наразі діє одна організація, яка сплачує за лікування кожного громадянина.

В Естонії також значно скоротили кількість лікарень швидкої допомоги. З понад сорока їх звели до 19-ти, хоча за підрахунками достатньо шести, але ефективно працюючих.

Естонська ЕМД

Оскільки Естонія невелика країна та чисельність мешканців складає приблизно 1,3 млн осіб, кількість швидких на всю країну 104 бригади, з яких 6 — інтенсивної терапії.

Фінансується швидка з державного бюджету, однак це останній рік, коли фінансування відбувається в такий спосіб. У наступному році витрати швидкої будуть покриватися так само з медичного страхового фонду.

Однак, послуги екстреної медицини надає не одна компанія, а різні.

Кожні 5 років відбувається тендер, на якому обирають ті компанії, які зроблять найкращі пропозиції. На даний момент потребу в екстреній медицині забезпечують 11 різних компаній на території 10-ти округів.

Диспетчерська служба не належить до швидкої, а є окремою службою під керівництвом Міністерства внутрішніх справ та має єдиний номер для всіх екстрених служб — 112. Виклик потрапляє до диспетчера, і далі залежно від причини спрямовується на диспетчера, який відповідає за поліцію, рятувальників чи швидку допомогу. Загалом у країні створено 4 диспетчерських центри, кожен із яких може дублювати один одного. Зараз мова йде про зменшення їхньої кількості. Дзвінок може потрапити в будь-який центр без прив’язки до локації того, хто телефонує.

Усі виклики розбиваються на декілька категорій:

  • А, В — низька пріоритетність,

  • С, D — висока пріоритетність,

  • також є інші категорії, які потребують лише інформаційної підтримки.

Естонська ЕМД

Диспетчер передає виклик безпосередньо бригаді швидкої. Головним та єдиним критерієм вибору бригади є її близькість до місця виклику.

Відповідно, диспетчери не мають медичної освіти, однак завжди в диспетчерській на чергуванні є 2 людини з медичною освітою, які можуть приймати рішення в складних ситуаціях.

Навчання диспетчера триває десять місяців (40 тижнів), протягом яких слухач проходить універсальну програму підготовки, яка вчить як давати відповідь на медичні виклики, так і на виклики поліції чи рятувальників.

Кожен модуль має теоретичні та практичні навички. У практичній частині медичного модулю майбутні диспетчери проходять стажування на швидкій.

Раз на рік відбувається підвищення кваліфікації, яке триває 80 годин.

Персонал швидкої має декілька професійних рівнів — лікар, медсестра та екстрений медичний технік.

Естонська ЕМД

Під час вибору бригади враховується лише близькість до місця події, а не професійний рівень.

І якщо на виклик виїхала медсестринська бригада, але вона потребує лікаря, він може приїхати окремо. Співвідношення таке: із загальної кількості 21 лікарські бригади (у т.ч. 6 інтенсивної терапії) та 83 медсестринські бригади. Загалом персонал швидкої складає приблизно 1500 працівників.

Є система контролю роботи швидкої, яка полягає в тому, що польовий менеджер може вибірково приїздити на виклик та перевіряти як працює персонал. Як правило польові менеджери це колишні військові чи поліцейські.

Виїжджає швидка практично на всі виклики, але категорія А та В (менш пріоритетні) можуть чекати машини до 2-х годин, якщо поблизу немає в наявності вільних.

З огляду на те, що частина території Естонії розташована на островах, для доступу туди використовують гелікоптери. Вони належать прикордонникам та не мають медичного персоналу та обладнання. Тобто вони є лише транспортом для екіпажу швидкої. За рік на гелікоптерах виконується біля 100–150 польотів.

Тривалість навчання медсестер схожа до нашої — 3,5 роки. Однак для роботи на швидкій вони проходять ще додатково 1 рік спеціалізації.

ЕМТ має два варіанти підготовки — або один рік на базі медичного коледжу, або 400 годин (біля 2-х місяців) на базі тренувального центру на швидкій допомозі.

Естонська ЕМД

Зарплата працівників швидкої 1100 євро — ЕМТ і біля 1500 євро — медсестра. З цих грошей віднімаються ще 21 % податків. Це ті податки, які сплачує працівник. Ще таку ж суму сплачує працедавець. Медичне страхування входить у ту частину, яку сплачує сам працівник.

Як і в інших країнах Європи, розповсюджена практика сумісництва, коли співробітник поліції працює також на швидкій і навпаки, у такий спосіб суттєво збільшуючи власний дохід.

За рік швидка робить у середньому 230 реанімацій, з них 108 — успішні.

Приблизний бюджет екстреної медицини — 45 млн євро на рік. Виклик однієї бригади коштує державі 140 євро. За рік уся швидка Естонії робить приблизно 285 000 викликів. З них орієнтовно 38 % закінчуються госпіталізацією, і з цих пацієнтів ще 30 % залишаються в лікарні довше, ніж на добу.

Загальний бюджет системи охорони здоров’я в Естонії складає 6 % ВВП. В абсолютних числах це 1,5 млрд євро з яких 1,3 млрд євро виділяються з фонду страхування. 

Читай далі