Дозвольте врятувати вам життя. Закон доброго самаритянина | Захист патріотів

Ілюстрація: ukrhealth.net

Дозвольте врятувати вам життя. Закон доброго самаритянина

Ви йдете вулицею, а поруч без свідомості лежить людина. Вона не дихає. Ви підійдете, аби допомогти? Викличете швидку допомогу, але підете далі? Пройдете повз? Розгляньмо ідеальний сценарій: ви підійшли допомогти потерпілому.

Ви добровільно наважилися взяти відповідальність за життя іншої людини. Добре, якщо вам вдасться її врятувати до приїзду швидкої. Якщо ж ви завдасте їй додаткові ушкодження, ви нестимете кримінальну відповідальність. Принаймні, в Україні.

 

Що кажуть про це закони України?

У Законі України «Про екстрену медичну допомогу» йдеться про обов’язок допомогти людині у невідкладному стані, якщо така можливість є. Тобто, якщо ви пройшли курси з надання першої допомоги, ви зобов’язані вміти робити серцево-легеневу реанімацію (СЛР), зупиняти кровотечу та накладати джгут тощо. А отже, маєте допомогти.

Медичні працівники та працівники інших екстрених служб мають прямо таки службовий обов’язок не проходити повз людину, якщо їй зле. Якщо вони проігнорують її, вони будуть нести відповідальність відповідно до законодавства України.

Розглянемо найгірший сценарій. Стаття 15 згаданого вище закону передбачає відповідальність за ненадання допомоги (також і невчасне), за перешкоджання діям інших рятувальників та ненадання транспортного засобу для того, аби відвезти потерпілого до лікарні. Це стосується усіх людей, а не лише медичних працівників. Також людина нестиме відповідальність, якщо не виконує розпорядження диспетчерів швидкої та відмовляється приймати або передавати виклики екстреної медичної допомоги.

Якщо ж пересічна людина надала допомогу і нашкодила, вона також відповідатиме перед законом за статтею 119 Кримінального кодексу «Вбивство з необережності». Якщо не надала — відповідальність за статтею 135 «Залишення в небезпеці» та статтею 136 «Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані». На жаль, зараз так все влаштовано.

Насправді, це сухий фактаж, який прописаний в законодавстві України. Неможливо дослідити чи справді є люди, які понесли відповідальність за ненадану першу допомогу або невірно надану, оскільки під дію статей 119, 135 та 136 Кримінального кодексу України підпадає не лише ця сфера. Тому варто пам’ятати про те, що поки не діє закон доброго самаритянина, відповідальність за наслідки надання першої допомоги таки є.

Закон доброго самаритянинаФото: tv5.zp.ua

Отже, давайте проаналізуємо те, що віднайшли в законодавстві. Пересічні громадяни, які не мають медичної освіти, можуть діяти таким чином, коли побачать, що життю потерпілого загрожує небезпека:

1. Викликати швидку допомогу та надати усю відому інформацію диспетчеру служби. Варто поцікавитися у всіх свідків інциденту чи є серед них медики або працівники екстрених служб, які зобов’язані надавати першу допомогу. Якщо нікого немає, читайте пункт 2.

2. У статті 15 вказано про те, що ненадання без поважних причин медичної допомоги тягне за собою відповідальність. Диспетчер швидкої допомоги повинен повідомити як саме ви можете допомогти потерпілому, поки швидка їде на місце події. Якщо у вас є аптечка та ви навчені надавати першу допомогу, скажіть про це одразу ж.

3. Перед тим, як починати надавати першу допомогу, потрібно запитати дозволу у потерпілого. Якщо він непритомний, цей етап автоматично пропускаєте, адже втрата свідомості вже є невідкладним станом, коли є пряма загроза життю.

4. Надати необхідну допомогу потерпілому та передати його прибулим лікарям швидкої допомоги.

Якщо ви перестаралися і завдали додаткової шкоди, будьте готові до того, що доведеться за це відповідати. Постраждалий може не подати на вас в суд, але у правоохоронців можуть виникнути питання.

Втім, якщо обсяг знань дозволив вам проводити складніші маніпуляції, які врятували життя, у правоохоронців можуть виникнути питання до вас так само, як і в першому випадку, але довести вашу правоту буде легше. Адже ви перевищили свої повноваження й керувалися статтею 39 «Крайня необхідність» або статтею 42 «Діяння, пов'язане з ризиком» Кримінального кодексу України. Ви були вимушені завдати додаткової шкоди, аби врятувати життя.

Мало хто наважується допомагати в екстреній ситуації, бо не впевнений в своїх силах. Хтось боїться відповідальності. А якщо пройти повз, то ніхто й не дізнається, так? Існує поняття «bystander effect», або ефект очевидця. Всім знайома ситуація, коли повз непритомну людину на вулиці проходять люди і не зупиняються? Кожен думає: «Чому я? Нехай хтось інший допоможе». Що більше людей є свідками якоїсь події, то менша вірогідність того, що хтось втрутиться.

Якщо додати до страху втрутитися ще й страх схибити та відповідати перед законом, маємо сумну статистику. Тому ще два роки тому Міністерство охорони здоров’я України запропонувало прийняти так званий закон доброго самаритянина. Зараз законопроект знаходиться в черзі на розгляд Верховною Радою. Олександр Данилюк, керівник експертної групи з питань надання екстреної медичної допомоги Директорату медичних послуг, розповідає:

«Дебати щодо цього закону у нас були і на рівні комітету Верховної Ради. Там деякі депутати вважають, що закон доброго самаритянина має захищати тільки тих, хто має право і зобов’язаний надавати першу допомогу. Наша ж позиція така, що закон має захищати усіх, хто надає допомогу, якщо у людини не було злочинних умислів».

Таким чином, коли закон буде прийнятий Верховною Радою, дисциплінарної, адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності за надання першої допомоги не буде.

 

Чим є закон доброго самаритянина?

В Євангелії від Луки Нового заповіту Біблії є притча про доброго самаритянина. Там йдеться про безкорисливу допомогу людині, яка потрапила в біду. Саме ця притча і лягла в основу закону, який прийнятий в багатьох країнах.

Закон розрахований на тих, хто не має медичної освіти. Вперше такий закон прийняли в США у 1959 році. З тих пір постраждалий не має право подати в суд на свого рятівника через неправильно надану допомогу, якщо той діяв добросовісно в межах власних знань та досвіду. Якби цього пункту не було, люди б і далі проходили повз, коли бачили б постраждалого, або сиділи у в’язниці за зламані ребра під час СЛР.

Після прийняття закону кількість залучень громадян США до порятунку постраждалих значно зросла. Залежно від штату, закон доброго самаритянина захищає права як професіоналів, так і людей без медичної освіти. Також різняться і види надання першої допомоги.

Як загалом працює закон доброго самаритянина та які його основні засади?

1. Люди допомагають безкорисливо та не розраховують на винагороду або відзнаку. Якщо ж таку винагороду отримали після порятунку життя, «імунітет» зникає (не в усіх штатах США).

2. Не обов’язково проходити курси з першої допомоги та мати сертифікат. Достатньо знати як робити СЛР і вміти зупинити кровотечу.

3. Те, що ви вмієте робити СЛР, не означає, що ви будете притягнуті до відповідальності, якщо не проведете таку реанімацію потерпілому. У більшості штатів США право вибору залишається за вами.

4. Аби надання медичної допомоги не порушувало закон, потрібно запитати дозволу у потерпілого. Коли людина непритомна або не усвідомлює своїх дій, застосовується принцип згоди за замовчанням. Якщо постраждала дитина, варто питати дозвіл у батьків.

Краще врятувати життя, а потім поцікавитися чи не була людина проти, аніж дозволити їй померти через відсутність цієї згоди. Рятувальник мусить керуватися правилом непрямої згоди від непритомної людини. Вважайте, що вона вам дозволила врятувати своє життя. Мовляв, розберемося пізніше.

Жодна людина не знає наперед чи будуть її дії під час порятунку життя підпадати під дію закону доброго самаритянина. Проте у більшості випадків, щирі наміри та відповідність рівню підготовки гарантує те, що закон буде на вашому боці.

Закон доброго самаритянина включає в себе навіть «Медичну амністію 911» — це поширене в багатьох країнах світу та США, зокрема й в Грузії. Незворотні процеси в організмі після передозування наркотиками в середньому настають через три години. Зазвичай ще є можливість врятувати людину, проте страх перед арештом та стигматизація, що пов’язана із вживання наркотиків, змушує людей не викликати 911. Отже, закон передбачає, що люди з наркотичною залежністю можуть отримати необхідну медичну допомогу та не будуть притягнуті до кримінальної відповідальності.

 

Чи допоможе це?

Окрім Сполучених Штатів Америки, закон доброго самаритянина діє щонайменше в 10 країнах. Йдеться про Ізраїль, Францію, Ірландію, Фінляндію, Китай, Австралію, Німеччину, Канаду, Іспанію, Японію та Грузію. У кожній країні є свої особливості, проте засади однакові — безкорислива допомога знімає відповідальність з рятувальника навіть, якщо він ненавмисне завдав шкоди.

Навчити надавати першу медичну допомогу та виховати культуру турботи про потерпілого означає зменшити кількість загиблих від травм на місцях подій. Паралельно із провадженням цього закону в життя в тих країнах заохочували проходити курси з першої допомоги. Рівень смертності зменшився, а рівень довіри зріс.

Знаєте, з чого все почалося в Китаї? 21 жовтня 2011 року в провінції Гуадун дві машини переїхали дворічну Ван Ює. Сильно поранена, але ще жива дівчинка пролежала на дорозі більше семи хвилин і щонайменше 18 перехожих оминули її, не надавши взагалі ніякої допомоги. Зрештою, їй допомогла прибиральниця, яка знайшла батьків, котрі доставили дитину до лікарні.

Ван Ює померла через вісім днів від ушкоджень. Відеозапис інциденту завантажили в мережу, і це відео швидко стало вірусним. Китайці звинувачували себе у байдужості та апатії по відношенню до інших. Через шість років уряд Китаю прийняв закон доброго самаритянина. Вже зараз китайці більш схильні допомогти потерпілому, аніж оминути його.

Закон доброго самаритянина
Фото: humanrights.org.ua

Так, в Україні треба 100 разів думати перед тим, як підходити до потерпілого. Часто перехожі викликають швидку до людини, якій зле, не розбираючись чи можуть допомогти самотужки. Можливо, профільна допомога взагалі не потрібна. Кількість непрофільних викликів швидкої становить близько 70% від усіх звернень, і це болюча тема для працівників швидкої допомоги. Загалом, не потрібно викликати швидку, якщо можна впоратися самому.

Чи ефективна така допомога? Викликаючи швидку, ми нібито знімаємо з себе відповідальність за те, що не допомагаємо потерпілому. Втім, залишитися із ним та правильно надати першу допомогу означає дати шанс на життя.

Допомога від пересічної людини, яка стала свідком інциденту, буде корисною, якщо вона припинить вважати, що своєю допомогою може нашкодити. Щоб не нашкодити, варто пройти курси з першої допомоги та знати як діяти. До того ж, як довго ще в українців виникатиме питання «чому саме я мушу?» замість того, аби просто підійти і дізнатися чи не потрібна допомога?

Міністерство охорони здоров’я ініціювало та підтримує прийняття законопроекту, що відміняє кримінальну відповідальність за надання першої допомоги. Олександр Данилюк каже, що проект закону уже в черзі на розгляд Верховною Радою. Мовляв, на все політична воля парламенту. Тому наразі дуже важлива підтримка з боку суспільства та громадських активістів.

Закон доброго самаритянина може стати тим, що зруйнує кордони між потерпілими та їхніми потенційними рятівниками.

Читай далі