Комікси, що рятують життя. Кампанії ЮНІСЕФ із протимінної безпеки | Захист Патріотів

Ілюстрація: DC Comics

Комікси, що рятують життя. Кампанії ЮНІСЕФ із протимінної безпеки

Один рік війни рівнозначний 10 рокам роботи з розмінування постконфліктних територій. Воєнні дії припиняються, але величезні площі, де залишаються боєприпаси, що не розірвалися, мінні поля, розтяжки, заміновані будинки та об’єкти інфраструктури продовжують нести небезпеку для населення.

Мільйони людей живуть у зонах мінного ризику щодня. Однією з найуразливіших груп населення є діти, які через допитливість, ігнорують правила власної безпеки. Заняття в школах, навіть із запрошеними саперами та рятівниками, не гарантують засвоєння правил поведінки.

Як із допомогою едутейнменту (з англ. edutainment — education & entertainment) захистити їхні життя знають у ЮНІСЕФ.

 

Супермен і смертельний спадок

«Я знаю, що вони виглядають весело», — говорить Супермен і підхоплює двох хлопчиків, перш, ніж вони зможуть узяти боєприпаси. «Але навіть якщо вони не вибухнули одразу, це не означає, що вони не вибухнуть у будь-який момент!»

Комікси, що рятують життя
Ілюстрація: DC Comics

Уперше в комунікаціях із протимінної безпеки ЮНІСЕФ використали комікси в 1996 році після закінчення Боснійської війни. Ідея належала тодішній першій леді США Гілларі Клінтон під час візиту до Боснії. У результаті спільної роботи Уряду США, ООН і DC Comics діти колишньої Югославії вчилися протимінній безпеці від «громадянина світу» — Супермена.

Комікс був розроблений, аби навчити дітей триматися подалі від мін і боєприпасів, що не розірвалися, розпізнавати місця, де можуть бути заховані міни, і вживати певних заходів, якщо вони знайдуть міну. Комікс також заохочував дітей ділитися своїми знаннями про загрозу мін із друзями та членами родини й розповідав їм, що сапери, які працюють у їхній країні, захищають їх від небезпеки.

Сюжет коміксу зображує Супермена, який рятує двох друзів на мінному полі та з замінованого будинку. Під час цих подій собака одного з них постраждала від вибуху, її врятувати не вдалося. Потім вони зустрічають хлопчика, який втратив ноги, а пізніше рятують дівчину, яка гуляла у високій траві. Комікс чудово об’єднав військовий та комерційний сектори задля збереження життів дітей.

Комікси, що рятують життя
Ілюстрація: DC Comics

10-сторінковий комікс вийшов сербською, боснійською та англійською мовами, і кирилицею й латиницею. У Боснії та Косово 165,000 примірників коміксу розповсюджували миротворці НАТО в таборах біженців, та співробітники ЮНІСЕФ й інших громадських організацій у школах, лікарнях, інтернатних закладах, які діяли в регіоні.

 

Супермен і Диво-жінка: прихований убивця

«Діти можуть бути героями, навіть без суперсили. Єдина суперсила, яка їм потрібна, — це сила знань», — говорить Супермен із коміксу.

Комікси, що рятують життя
Ілюстрація: DC Comics

Удруге ЮНІСЕФ, Міністерство оборони США, DC Comics випустили комікс із протимінної безпеки в 1998 році, тепер уже іспанською та англійською для дітей у Центральноамериканському регіоні — Коста-Риці, Гондурасі й Нікарагуа після Громадянської війни в Нікарагуа.

32-сторінковий комікс розповідав історію братів Мігеля, Дієго та їхньої сестри Габріелли. Один із братів раптом опиняється на мінному полі. Його рятують супергерої, показують на попереджувальні знаки, а потім знайомлять із сапером. Пізніше Габріелла пере одяг у струмку й наступає на міну. Її рятує Диво-жінка. Дітям показують попереджувальні знаки та плакати з зображенням різних мін та зустрічають дитину, яка отримала травму.

Комікс містив стікери з попереджувальними знаками, а також зображення сільської місцевості з різними ознаками прихованих мінних полів. Читачу пропонували помістити наклейки на небезпечних зонах. Закінчується комікс тестом із 10 пунктів і закликом: «Розкажи всім — міни вбивають!»

Комікси, що рятують життя
Ілюстрація: DC Comics

До розробки коміксу залучили військових, які провели оцінку ситуації в Коста-Риці, Нікарагуа й Гондурасі, надали довідкову інформацію та фотографії, і консультували творчу команду DC Comics. Така співпраця забезпечила точність зображеної місцевості й допомогла дітям Центральної Америки ідентифікувати себе з героями коміксу.

На задній стороні обкладинки писали: «Супермен і Диво-жінка прийшли допомогти дітям Центральної Америки! Але навіть якщо їх не буде тут, ви будете в безпеці від мін».

Військові, ЮНІСЕФ, посольства США та місцеві міністерство освіти та органи влади разом розповсюджували комікс по всьому регіону. Наклад склав 650 000 примірників, 560 000 іспанською та 90 000 англійською мовами.

 

Суперкоманда проти мін

Війна в Україні триває вже 5 років, унаслідок чого близько 16 тис км2 в Донецькій і Луганській областях небезпечні для населення. У зоні мінного ризику нині перебувають близько двох мільйонів українців.

За словами координаторки з гуманітарних питань системи ООН в Україні Оснат Лубрані понад 1 тис. цивільних, серед них більш як 160 дітей, постраждали від мін і вибухонебезпечних предметів.

Із самого початку конфлікту на Донбасі ЮНІСЕФ розгорнули інформаційно-освітню кампанію щодо мінної безпеки для дітей, підлітків та їхніх сімей, які проживають у зоні ООС (раніше АТО).

У 2016 році вийшов комікс «Суперкоманда проти мін». У ньому йдеться про чотирьох супергероїв — Провідник, Гостре Око, Зв’язківець і Леді Антипанік. Кожен із них розповідає одне з основних правил поводження з мінами — обійти, помітити, повідомити про небезпеку, зберігати спокій.

Комікси, що рятують життя
Ілюстрація: inforce.team

Тут перетинаються два світи: реальний, де живуть звичайні школярі, які готуються до чемпіонату з екстремального спорту; і фантастичний ― з командою супергероїв ІНФОРС, які живуть у найближчому майбутньому. Команда отримує сигнал про небезпеку, зв’язується з дітьми й допомагає їм рятувати життя.

Окрім коміксу дітям роздавали стікери, щоденники, зошити, футболки з зображеннями героїв. Також було розроблено сайт коміксу, де його можна прочитати, дізнатися більше про суперкоманду ІНФОРС та правила протимінної безпеки — інформація про десяток мін і місця, де вони можуть знаходитись, та завдання їх знайти в онлайн-грі.

За час російської агресії на Донбасі від мін загинуло 27 дітей та 242 дорослих.

Читай далі