У невеличкому містечку ви отримаєте ту ж саму допомогу, як і у мегаполісі. Принципи роботи невідкладної медицини Швеції | Захист Патріотів

Фото: Гліб Бітюков

У невеличкому містечку ви отримаєте ту ж саму допомогу, як і у мегаполісі. Принципи роботи невідкладної медицини Швеції

Ми часто пишемо про іноземний досвід, про те, як влаштована медична система в інших країнах. Наші інструктори стали медіаторами, які передають отримані знання та досвід на Заході для бійців на Сході під час навчань. Вони посередники між двома світами: світом, де людське життя – це найбільша цінність та тим, де це лише починають розуміти.

У цій статті ми спробували розповісти, як влаштована невідкладна медицина у Швеції. Допомагав у цьому старший інструктор «Захисту Патріотів» Гліб Бітюков, який у листопаді 2015 року проходив навчання на базі регіонального координаційного центру у місті Гетерборг у Швеції.

Sweden

Преамбула

Швеція – одна зі скандинавських країн із 9-мільйонним населенням. Середня тривалість життя у чоловіків – 77,5 років, у жінок – 82,1. Найпоширенішими причинами хвороб та смертності є серцево-судинні захворювання. Проте загальні показники здоров’я серед населення є високими. Велику частину жителів складають пенсіонери: 18% жителів країни – люди, яким за 65.

Медична система Швеції є переважно у державній власності. На території країни розташовано 90 державних лікарень і кілька приватних та 950 регіональних клінік первинної медичної допомоги. У Швеції діє мультидисциплінарна модель невідкладної медицини. 

Відповідно до природи скарг та гостроти захворювань пацієнтів відвозять до лікарень, які мають відділення невідкладної допомоги, де працюють спеціалісти різних галузей. Лікарні розробляють власні програми навчання та практики відповідно до Європейського плану невідкладної медицини.

Невідкладна медицина. Генеза та основні принципи

Sweden

Сучасна невідкладна медицина у Швеції бере свій початок у середині 1990-х, коли працівники системи охорони здоров’я провели переоцінку ефективності невідкладної медицини. Координуванням швидких займаються регіональні координаційні центри, які також приймають пожежні та рятувальні виклики.

Координаційні центри діляться за адміністративним поділом. Стокгольмський диспетчерський центр є найбільшим у Європі та може діяти як командний центр у разі стихійного лиха. Середній час реакції та прибуття до місця події є 7 хвилин. Персонал швидких тренований проводити базову серцево-легеневу реанімацію та застосовувати дефибрілятор. На виклики, які класифікуються як критичні, відправляється машина зі спеціальним обладнанням, яка приїжджає на місце події разом із медсестрою. Медсестри мають додаткові тренування у анестезіології та розширених реанімаційних заходах.

Sweden

Загальна медична система цієї країни дуже схожа з українською. У них також немає парамедиків. На швидкій допомозі тут працюють медсестри та лікарі. У Німеччині та Британії, наприклад, швидкі супроводжують парамедики. Медсестри працюють суто в лікарні.

Кожна служба тут має свою роль під час реагування на надзвичайні ситуації. Швидка займається лікуванням та вивозом постраждалих, рятувальники займаються епіцентром катастрофи, дістаються до місця події і виносять постраждалих у більш безпечну зону. Поліцейські забезпечують зовнішній кордон, збирають інформацію та надають її дал

Головне завдання рятувальників  доставити пацієнта до шпиталю якомога швидше. У Швеції частина населення мешкає у малонаселених районах Півночі. Інколи евакуювати людей звідти є надто проблемно, але існує принцип: навіть, якщо ви живете в невеличкому містечку, ви отримаєте ту ж саму допомогу, як і у мегаполісі. Навіть на маленьких островах є гелікоптери та човни, які 24 години на добу готові забрати постраждалих на материкову частину.

Інструктор «Захисту Патріотів» Гліб Бітюков проходив навчання на базі регіонального координаційного центру у місті Гетерборг, якому підпорядковується 60 тисяч працівників різних рятувальних служб. За необхідності вони збираються у невеликі робочі штаби та проходять навчання із запрошеними інструкторами. Схоже навчання за системою MacSim проходив і Гліб разом із командою іноземних колег.

Навчальна система MacSim

Sweden

Координаційний центр отримує дзвінок з узбережжя країни, де терористи захопили готель. На умовній мапі є позначкою, де знаходиться найближча швидка. За 10-15 хвилин вона на місці, одночасно із нею приїжджають рятувальники та поліція.

Навчальна система MacSim, розроблена шведськими та британськими спеціалістами, включає всі етапи від моменту, коли сталася подія, до госпіталізації постраждалих. Навчання проходить у реальному часі. Усі учасники відповідно до їхніх професій працюють на різних точках надання допомоги. Гліб, наприклад, працював на догоспітальному етапі.

Sweden

Рятувальні служби спочатку координують дії між собою, позначають територію, де трапилася подія, де буде стояти поліцейський, як буде скоординовано трафік, де будуть лежати постраждалі, де їх будуть відсортовувати, де будуть знаходитися ті, хто негайно потрапляє до швидкої, відкладені і ті, хто має нормальний стан. Якщо, наприклад, є гелікоптер, для нього заздалегідь має бути відведена локація.

Далі переходять до роботи із постраждалими. Кожна швидка має свій “check list” та алгоритм дій на випадок масових поранень. Це перелік того, що вона має зробити і кому про що сповістити. Перша швидка, яка приїжджає на місце події, займається лише координацією, друга – розподіленням постраждалих і лише третя стабілізує пацієнтів та відправляє до лікарні. Лікарень декілька. За умовами гри, є декілька місць, які координуються через координаційний центр, який вирішуєш хто куди їде і як це відбувається.

Sweden

У всьому світі система сортування має єдиний алгоритм. Поранені класифікуються як легкі, середньої важкості, важкі та померлі. У Швеції також додали категорію людей, які живі, але їхні травми несумісні з життям. Вони можуть загинути, поки будуть їхати у швидкій чи у першу годину в лікарні. Це, наприклад, люди, які отримали дуже великі опіки.

“Коли дивитися на цю систему відсторонено, розумієш, що всі постраждалі перетворюються на цифри. Ти бачиш картку людини, у якої 40% опіків і наліплюєш на неї чорний стікер. Далі на окрему дошку кріпляться картки померлих і виводиться проста статистика”, –  ділиться враженням від навчань Гліб. ”Це життя, яке перетворюється у цифри, просто вражає. З іншого боку, це дає можливість приділити увагу тому, чому не приділяєш зазвичай та зробити аналіз своїх помилок”.

Загалом ця система збудована для навчання працівників координаційних центрів, які організовують роботу всіх служб у разі надзвичайних ситуацій, коли є багато постраждалих. Вона також є дзеркалом того, як працює система невідкладної медицини Швеції сьогодні.

Читай далі