Як працює ЕМД у Польщі | Захист Патріотів

Фото: Гліб Бітюков

Як працює ЕМД у Польщі

Реформа медичної системи в Польщі почалась у далекому 2001 році. За цей час вони набили собі достатньо багато шишок та готові поділитися з нами досвідом як не треба робити. Можна багато писати починаючи від системи медичної освіти в Польщі, але я зупинюся лише на системі «екстренки».

Працівники системи екстреної медицини звичного нам рівня фельдшера в Польщі називаються медичні рятувальники (ratowniki medycznych). Їхній рівень освіти можна порівняти з нашим бакалавром.

Для того, щоби працювати в системі екстренки, необхідно закінчити трирічну медичну студію, після чого пройти курс удосконалення, який триває 6 днів (або 48 годин).

Кожні п’ять років необхідно знову проходити такі курси. Вони дають 120 балів до загальної кількості, яку необхідно набрати для чергового підвищення кваліфікації. Решта 80 балів необхідно добрати шляхом відвідування наукових конференцій, конгресів та семінарів, написання рефератів. Є різні схеми підрахунку цих балів, але загалом можна звести її до того, що за кожні 45 хвилин семінару нараховується 1 бал, а за підготовку реферату/виступу на конгресі можна отримати 10 балів.

Хоча трансформація медичної системи почалася в Польщі давно, деякі суттєві зміни відбулися лише в минулому та позаминулому роках, і дещо наразі в планах. Так, побудова системи сертифікації медичних рятувальників та процесу екзаменації лише планується. Нещодавно з’явилася вимога, що всі служби екстреної медицини підпорядковуються лише державі.

Бригади екстреної медицини в Польщі поділяються на базові P (podstawowe) та спеціалізовані S (specjalistyczne).

Базову бригаду складають дві особи, які мають освіту медичних рятувальників. Кожну зміну керівник центру (станції) екстреної медицини вирішує хто з них сьогодні кермує. Останнім часом ускладнилася ситуація з водінням машини, оскільки збільшення обладнання призвело до збільшення ваги автомобіля, яка інколи перевищує 3,5 т, що вимагає наявності додаткової категорії у водійському посвідченні.

Спеціалізована бригада складається з одного лікаря та двох рятувальників. Кількість спеціалізованих бригад, яка необхідна, визначає кожне воєводство окремо.

Окрім автомобілів система екстреної медицини також має гелікоптерну службу. У її склад завжди входить як лікар, так і медичний рятувальник.

Екстренка Польщі

Звідки воєводство знає скільки і яких бригад йому необхідно? Кожне воєводство складає план медичного забезпечення, у якому детально враховується все: від кількості населення та ландшафту, до особливостей імовірних загроз, як то наявність промислових підприємств, можливостей хімічних загроз та реагування на масові події та терористичні акти. Частина цього плану є загальнодоступна, частина лишається в закритому доступі. Отже, кожне воєводство відповідальне за забезпечення власної території медичними ресурсами, їх кількості та розташування.

Початком для розрахунку необхідної кількості бригад — є швидкість їх доїзду до місця події. Зазвичай час доїзду коливається в межах 8–15 хвилин. Звісно, є ймовірність, що та чи інша бригада буде забезпечувати «покриттям» певну територію, але за весь час чергування не виїде на жодний випадок. Але в такому разі можна коригувати кількість бригад, розширювати зону відповідальності, але збільшення навіть тоді не може складати більше за 0,5 %.

На зображені нижче є приклад таблиці з розрахунком кількості бригад одного з воєводств. Також там вказана вартість бригадо/доби — тобто вартість функціонування однієї бригади протягом однієї доби. Цю суму платить держава з бюджету на існування екстреної медицини воєводств плюс 1,5 % адміністративних витрат.

Екстренка Польщі

Приблизна зарплатня працівника швидкої в Польщі 800–1000 Євро. Працівники гелікоптерної сужби HEMS або Lotnicze Pogotowie Ratunkowe отримують більше. Мапа розташування їхніх посадкових майданчиків та баз є на цих зображеннях.

Вони здебільшого покривають усі траси та важкодоступні місця, досягаючи часу дольоту протягом 3–5 хвилин.

Пацієнти доставляються у відділення невідкладних станів (Emergency Department або SOR польською). Так виглядає мапа розташування SOR-ів.

Екстренка Польщі


Джерела:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Państwowe_Ratownictwo_Medyczne

https://www.mazowieckie.pl/

https://www.lpr.com.pl/

https://www.cmkp.edu.pl/

 

Читай далі