Вартість життя | Захист патріотів

Фото: Гліб Бітюков

Інструктори “Захисту Патріотів” Гліб Бітюков і Станіслав Гаєвський успішно завершили навчання у National EMS Institute у Бостоні (США) за курсом екстрених медичних техніків (Emergency Medical Technician). 

За місяць навчань хлопці освоїли повний курс допомоги постраждалим, що включає як роботу з ізольованою травмою на догоспітальному етапі, так і неврологічні стани, токсикологію, педіатричні захворювання, невідкладні імунологічні відхилення, принципи фармакології та допомогу при терористичних атаках і катастрофах. Перебуваючи в США наші інструктори скористалися змогою ознайомитися з роботою медичних закладів, особливостями та підходами до лікування пацієнтів у тамтешніх лікарнях.

У цій статті Гліб Бітюков розповідає чому здорові громадяни обходяться державі дешевше та порівнює ставлення до пацієнтів у американській та українській лікарнях.

Станіслав Гаєвський i Гліб Бітюков

В останній свій вечір в США я хочу написати про вартість життя. У скільки ми його оцінюємо? Скільки воно коштує? Я задавав собі це питання численну кількість разів, коли бачив наших поранених хлопців, незабезпечених аптечками, коли дізнавався про те, що не вчасно була надана медична допомога, коли згадував свою роботу на швидкій, чи відвідини будь-якої лікарні. Невже ціна настільки низька, що ми дозволяємо нашій медичній системі втрачати так багато життів?

Більшість з нас скаже - “життя безцінне” (не плутати з “безкоштовне”). Для матері - життя дитини безцінне, для дітей - безцінне життя батьків. Життя наших рідних, близьких, друзів - для нас безцінні.

А скільки коштує для держави життя громадянина? Скільки коштує для лікарні життя пацієнта?

На цьому рівні - життя це абстрактне статистичне поняття. І тоді необхідно оцінити власне життя так, щоб ця ціна мала конкретне значення.

Насправді все питання в грошах: ця ціна існує, і нам доведеться її визначити та знати. Для чого - стане зрозуміло нижче.

“Вартість хвороби”

Скільки коштує життя підрахували скрупульозні шведи. Ця система підрахунку називається “вартість хвороби” (з англ. “cost of illness”).

Вони зібрали дані про постраждалих під час дорожньо-транспортних пригод та аварій за рік, підрахували вартість витрачених коштів - беручи до уваги не тільки кошти на лікування, а і так звані прямі та непрямі інвестиції. Тобто медичне страхування, втрата працездатності, не робочі дні витрачені на лікування і т.і., та прийшли до висновку, що тримати громадян здоровими набагато матеріально вигідніше, ніж витрачатися на їхнє лікування.

У Сполучених Штатах так само давно зрозуміли, що гроші все розставлять на свої місця. Той, хто їх платить, і той, хто їх отримує, не тільки передають один одному певну суму грошей - вони передають відповідальність.

У США стати медиком непросто. Тому, як до вибору медичної професії, так і до навчання підходять свідомо.

Щоб отримати ліцензію медичної сестри треба провчитися 3-4 роки. Вступити в коледж не складно, проте навчання обійдеться близько 35 000 - 45 000 $ на рік. Для вступу потрібно мати базові знання з біології, фізики, а також знання органічної та неорганічної хімії й вільно володіти англійською. Додатковою вимогою може бути попередній досвід стажування в лікарні у якості волонтера або EMR (Emergency Medical Responder) чи EMT (Emergency Mediсal Technician). У більшість коледжів можна вступити взагалі без іспитів або здавши вступний тест на базові знання.

Хлопцям в перший день видали підручники на 1500 сторінок

На початку першого дня навчання у США нашим інструкторам видали підручники на 1500 сторінок, а на прикінці дня вони вже складали тест.

Але поступово вимоги зростають. Тестування відбуваються постійно, а про хабарі та списування тут навіть не знають. Не розуміють, як це. Тому одразу просто не беремо це до уваги. До фіналу доходять не всі, але випускники коледжів мають дійсно якісні знання та навички.

Відповідальність за навчання повністю покладена на студента. Не буде жодного нагадування про те, що студент не здав іспит, чи що йому потрібно прийти, щоб виправити оцінки. Батьків до коледжу також ніхто викликати не буде.

Ліцензування та працевлаштування

Коледж дає лише знання. Завершення коледжу не дає автоматичного отримання ліцензії. Для цього необхідно ще пройти тестування в окремій установі. І навіть після її отримання - припустись хоч однієї помилки і ліцензію анулюють.

Але це ще не все. Наприклад, отримання ліцензії парамедика не дає гарантії одразу ж працевлаштуватися на цій посаді. Прийшовши на швидку доведеться пройти ще декілька тренінгів, тривалий час працювати під наглядом і лише потім, здавши додаткові тести, можна зайняти посаду парамедика.

Навіщо такі складнощі? Знову ж таки відповідальність - читай гроші. Будь-яка помилка працівника буде коштувати йому як мінімум штрафу, як максимум звільнення і штрафу, розмір якого буде таким, що виплачувати доведеться не один рік. Але ще гірше буде роботодавцю, тобто компанії, робітник якої помилився. Бо ніхто не хоче втрачати свої гроші, тому і висуваються такі вимоги.

Швидка допомога

Викликати швидку в Україні посеред будь-якої траси - завдання непросте. Диспетчери довго будуть вирішувати чий це район, звідки має приїхати машина і, врешті-решт, вона приїде, можливо хвилин за 30-40. У США швидка приїжджає не більше ніж за 10, а в реальності за 2-5 хвилин. Машини, як правило, не чекають на виклик на підстанції, а розосереджені по місту. Якщо в момент виклику зв’язок перервався, місцезнаходження телефона відслідкують і туди у будь-якому разі приїде машина швидкої, одночасно з поліцією та пожежниками. Якщо ви не в змозі говорити, швидку можна викликати, відправивши СМС.

Виклик швидкої допомоги в США обходиться пацієнту приблизно в 520 $ за найнижчий рівень медичного супроводу, або 630 $ за вищий рівень. У разі якщо були проведені невідкладні процедури, такі як інтубація або реанімація, ціна підвищується до 700-800 $.

Дорого? Безумовно. Навіть для пересічного американця з зарплатнею 3500-4000 $ на місяць, що знімає житло, сплачує медичне страхування, платить за користування мобільним телефоном та інше, ця ціна не маленька, якщо ще й урахувати те, що виклик може закінчитися госпіталізацією, за що також доведеться платити.

Карета швидкої

Госпіталізація

У разі госпіталізації, середній термін перебування пацієнта в лікарні США 3-4 доби, у той час як в Україні це 11-12 днів.

Тобто за майже два тижні в українських лікарнях не можуть зробити того, що можуть зробити за 4 дні в Європі чи США, маючи для цього ще й утричі більше місць. Може тому, що не відчувають відповідальності, бо ніхто ні з кого її не питає?

Кількість лікарняних ліжок у нас утричі більше (9 на 1000 населення проти 3-х у США та 5-ти у Європі). Риторичне запитання: так чи означає це, що у нас лікують краще?

З’ясувати це досить просто. За рівнем смертності Україна посідає друге місце у світі (з 225 проаналізованих країн). Тобто з такою частотою як у нас (14,46 на 1000 населення) люди гинуть лише в Лесото (14,89 на 1000 населення). Хтось взагалі знає де це? У США цей показник майже вдвічі менший (8 на 1000 населення).

То що ж тоді означає наша кількість лікарняних ліжок? Насправді - нічого. У нас шансів загинути в лікарні чи на дорозі від ненадання меддопомоги більше, ніж перебуваючи в американській армії на війні в Іраку.

Ціна життя

Середня тривалість життя в Україні 71 рік, у той час як у Європі чи США - 80 років. Перебуваючи тут, у США, я бачу літніх бабусь і дідусів, які ведуть достатньо активний спосіб життя, кермують машини, відвідують ресторани, зустрічаються з друзями, у той час як в Україні вони би давно вже вважалися “занадто старими”.

Чому так? Бо в Європі та США існує ціна кожної людини. Нам вперто кажуть, що наша медицина одна з найкращих, що не варто радикально змінювати систему охорони здоров’я. Але ми продовжуємо бачити, як гинуть наші хлопці, як у лікарнях роблять не те, що мали би, як швидка не доїжджає до пацієнта, як міністерство оборони закуповує старі джгути, яким місце на смітнику, затикаючи всім незгодним роти. Доведеться перевести все в грошовий еквівалент, і тоді все стане на свої місця.

Карета швидкої

Подивимося на ситуацію очима лікарні чи швидкої допомоги. До лікаря має приходити не просто пацієнт, а певна сума грошей. Швидку допомогу викликає не просто людина, її викликає клієнт, який платить. Якщо щось піде не так, він подасть в суд, і тоді швидка, або лікарня йому компенсує неналежне виконання послуг.

І лікарня не має отримувати дотацію чи фінансування від держави. Вона отримує гроші за кожного пацієнта. Якщо лікування буде невдалим - наступного разу до лікарні ніхто не прийде.

Не вилікувати пацієнта має бути фінансово не вигідно. Виїхати швидкій на виклик і не врятувати постраждалого, або не якісно надати допомогу, - має бути фінансово не вигідно.

Виходить, що тримати націю здоровою набагато вигідніше. Громадяни працюють, мають достатньо прибутку, який витрачають на розваги, відпочинок, товари, що робить країну ще багатшою, сплачують податки, не влаштовують мітингів і революцій.

Чим більше людина має, тим більше їй є що втрачати. Тим поміркованіше вона себе поводить.

Ось для чого потрібна була вартість життя. Якщо важко визначити ступінь моральної відповідальності за втрачене життя людини, то гроші та цифри розставляють усе на свої місця.

Використані джерела:

https://www.cia.gov/…/the-world-fa…/rankorder/2102rank.html…

https://www.cia.gov/…/p…/the-world-factbook/fields/2227.html

http://www.hcup-us.ahrq.gov/…/sb181-Hospital-Costs-United-S…

https://www.msb.se/RibData/Filer/pdf/26421.pdf

https://services.aamc.org/msar/home#null

http://www.prospectusnews.com/…/new-rn-bridge-program-for-…/

https://students-residents.aamc.org/

Читай далі