Безпека в школі: спочатку навчити вчителя | Захист Патріотів

Фото: Віталій Маріаш

Безпека в школі: спочатку навчити вчителя

У передчутті завершення навчального року, «останніх дзвоників», багатолюдних «лінійок» та й загалом, кожного дня, коли чиясь дитина йде до школи… розповідаємо про новий проект Захисту Патріотів «Безпека в школі».

Якщо у твоєму життєвому досвіді присутній епізод, де шкільна медсестра ляскає тебе по обличчі або тицяє в ніс нашатирем, чи вчитель ОБЖ запевняє, що в разі епілептичного нападу язик потрібно фіксувати вилкою, чи коли тобі ставало зле і тебе просто відпускали додому — тобі сюди. Якщо ти вчитель, чи в тебе є дитина-школяр — тобі двічі сюди.

 

Що не так?

Австралійські школи не приймають вчителя на заміну, якщо в нього немає документального підтвердження про вміння надавати першу допомогу, тобто діючого сертифікату про проходження тренінгу BLS чи CPR. В Україні вчитель із досвідом роботи більшим, ніж я живу, може жодного разу не торкнутися симуляційного манекена.

У світі по трошки переходять до розповсюдження знань про першу допомогу серед школярів. Встановлено, що мінімум 15 % населення повинні пройти тренінги, аби вплинути на статистику результативних реанімацій. Таких показників неможливо досягнути пропонуючи виключно курси за власним бажанням. У Норвегії учні молодшої та середньої школи протягом року проходять від 2 до 4 занять з основ першої допомоги. Цей вік оптимальний для засвоєння необхідних інструкцій та не обтяжений страхом помилитися. Заняття та тренінги з манекенами й симуляціями проводяться переважно штатними вчителями, 90 % з них пройшли відповідне навчання.

Вчителів в Україні майже 400 тисяч, але не в кожного в посадових інструкціях присутній обов’язок надання першої допомоги. У програму курсів підвищення кваліфікації входять модулі з «першої домедичної допомоги», які є обов’язковими для вчителів фізкультури, ОБЖ та шкільної медсестри. Для вчителів інших дисциплін ця тема є опційною, а медсестри в школі може й не бути взагалі.

 

Що можна зробити? Проект «Безпека в школі»

Якщо перший дзвінок для вчителя, то і перший тренінг для вчителя теж. Інструктор BLS Захисту Патріотів Микола Коробенков відмовляється від ідеї проводити тренінги для школярів поки натренованими не буде достатня кількість вчителів:

Не варто руйнувати авторитетність і наділяти учня знаннями, яких не має вчитель. Це не значить, що дітей не потрібно навчати взагалі. Потрібно, але спочатку — на прикладі батьків та вчителів. На час перебування в школі, свою відповідальність за безпеку дитини батьки делегують вчителям. Першим, хто в разі потреби допоможе дитині, є вчитель. І від його дій може залежати її здоров’я та життя. Офіційні джерела запевняють, що всі вчителі підготовані до надання першої допомоги в разі необхідності, але наш власний досвід показує, що актуальне навчання пройшли одиниці.

«Школа для дитини — другий дім» — це мантра класних керівників, і з ними важко не погодитися. Діти в школі не лише вчаться, вони знаходять друзів, займаються спортом, активно проводять час на перервах, бешкетують, зрештою, чубляться.

Безпека в школі: спочатку навчити вчителя

Захист Патріотів розпочинає проект «Безпека в школі» з метою підготувати шкільні спільноти до надання першої допомоги, тому що:

  • Халепи трапляються. Хочемо ми того чи ні, але варто перемикати мислення з «зі мною таке точно не трапиться» на «таке може трапитися з кожним». Від усвідомлення цього залежить готовність до реакції на екстрені ситуації.

  • Графік шкільних халеп не узгоджується з графіком роботи медпункту. Допомога може знадобитися до уроків, під час уроків, на перервах, після уроків та факультативів та навіть під час канікул.

  • Безпека дітей — це відповідальність батьків. Безпека дітей у школі — не виняток. Пластикові вікна, нові парти, кондиціоновані приміщення — роблять школу комфортною, але не роблять її безпечною. Батьки повинні наполягати на безпечних умовах перебування дітей у школі впродовж навчального процесу.

  • Довіра не може бути безпідставною. Довіряючи працівникам шкіл найдорожче — власних дітей, батьки припускають, що персонал школи володіє знаннями, навичками й інструментами для надання першої допомоги. Наразі тренування вчителів відбуваються «для галочки» або не відбуваються взагалі. Ситуація зміниться лише тоді, коли батьки почнуть вимагати доказів цієї компетентності.

  • Вчитель є важливою ланкою в ланцюзі виживання. До приїзду швидкої вчитель приймає рішення щодо необхідних дій у разі халепи. Саме вчитель має розібратися в ситуації, що трапилась, зібрати дані щодо стану дитини, здійснити маніпуляції необхідні для підтримки життя дитини до приїзду екстрених служб, та передати їм всю інформацію — це збереже їхній час.

  • Безпека — командна гра. Тренування лише «ентузіастів» не може суттєво впливати на ситуацію. Якісно тренованим у школі мають бути 70 % персоналу. Вчителі з групи ризику (фізкультура, трудове виховання, ОБЖД, Захист Вітчизни) та працівники медпунктів — обов’язково 100 % натреновані.

  • Знання надають засоби для запобігання погіршенню ситуації. У деяких ситуаціях без негайного отримання першої допомоги стан дитини може погіршитися за лічені хвилини. Здатність оперативно надавати необхідну допомогу може стабілізувати стан дитини до прибуття фахівців екстрених служб.

  • Аптечки з необхідним спорядженням та АЗД не повинні зберігатися під трьома замками в медпункті. Територія школи та навчальні приміщення — повинні бути максимально безпечним простором, а тренований колектив має бути озброєним сучасними засобами надання першої допомоги, що будуть у швидкому доступі.

  • Потрібно бути прикладом для власних дітей. Бути прикладом для інших. Актив батьківського комітету є частиною шкільного організму не лише коли йдеться про фінансові питання. Батьки долучаються до тренінгів разом із персоналом школи. Саме через зміни в дорослих зараз, є шанс змінити майбутнє дітей. Поява тотально тренованих і забезпечених аптечками шкіл — стане взірцем для решти.

  • Щоби досягти чогось, цього треба хотіти. Метою проекту не є вирішення проблеми безпеки в школах замість них самих. Проект ілюструє, що безпека в школі є необхідною, і що досягається вона власними силами.

Програма проекту «Безпека в школі» включає в себе тренінг із серцево-легеневої реанімації для дорослих, підлітків і немовлят із використанням АЗД. Заняття тривають 8 годин, після чого учасники складають теоретичний та практичний іспити. Школа, де 70 % персоналу успішно завершує програму, облаштовує класи натренованих вчителів аптечками та отримує сертифікат безпечної школи.

Для шкіл участь у проекті є безоплатною.

Проект «Безпека в школі» реалізується за підтримки канадських донорів — Canada-Ukraine Foundation та Huculak Foundation.

 

Що можуть зробити школи?

Першими на участь у проекті зголосилися вчителі Хмельницького. За тиждень інтенсиву 203 вчителі з трьох шкіл пройшли навчання, 195 з них успішно завершили програму тренінгу та отримали сертифікати.

Андрій Бекас — заступник директора ліцею № 17, на базі якого відбувалися навчання. Він разом із директором також пройшов тренінг:

Ми погодилися на цей проект, бо не просто хочемо сертифікат безпечної школи. Я впевнився, що багато хто не знає, що робити в разі, коли учневі стає погано. Хвилини йдуть, а вони іноді життя людині коштують. Школа, яка пройшла ці навчання, відрізняється від тої, що не зробила цього, рівнем впевненості батьків, що їхні діти будуть живі-здорові, якщо щось станеться не так. У таку школу посилати дітей буде просто безпечніше. Я вважаю, що цей проект повинні пройти всі школи. Думаю, якби було прийнято рішення про внесення вчителів до переліку зобов'язаних надавати першу допомогу, то це б тільки підвищило престижність професії вчителя й повагу до нього — ти стаєш не просто педагогом, а ще і другом, порадником і рятівником.

 

Заступник директора Департаменту освіти й науки Хмельницької міської ради Світлана Губай розповідає, що участь у подібних проектах — це відповідальність кожної конкретної школи:

Головне, щоби була ініціатива, бажання й мета. Якщо ми думаємо по-сучасному й бачимо необхідність, то треба змінюватися. Відповідно до нового закону «Про освіту» заклади автономні, такі питання вони можуть вирішувати самі. Якщо ми бачимо, що у вас чудова ініціатива й нам вона теж потрібна, то чому ми маємо відмовити? Проект для шкіл безкоштовний. Керівництво переглядає розклад і визначає чи можливо виділити певну кількість персоналу на навчання. Якби це було на канікулах, то проблем не було б взагалі. Тема надання першої допомоги розглядається на курсах підвищення кваліфікації, але часто подається тільки теоретично. Ці знання необхідні всім вчителям, вони самі з цим погоджуються. Я розумію, що не всі 100 % зможуть надавати допомогу якісно: в екстреній ситуації ти можеш розгубитись, але якщо в тебе є такі навички, то ти будеш допомагати рятувати людей.

Вчителі Хмельницьких ліцеїв № 15, № 17 і НВК № 2 всього за 8 годин тренінгу перетворилися з тих, хто були частиною проблеми, на тих, хто став частиною рішення. Будь як вчителі Хмельницького!

Попереду три місяці канікул. Буде здорово, коли новий навчальний рік стане новим розділом в історії, де українські школи стають правдиво безпечними.

Покликати проект «Безпека в школі» до своєї альма-матері можна отут.

Читай далі