Фальшиві ліки: глобальна індустрія ризикує вашим життям | Захист Патріотів

Фото: supplychainbeyond.com

Фальшиві ліки: глобальна індустрія ризикує вашим життям

Організм людини здатен зцілюватися самостійно, проте коли його потужностей не вистачає, він потребує ліків. Інколи ці ліки можуть не подіяти: це цілком нормально, адже кожен організм має свої особливості.

Коли такі ліки шкодять замість того, аби допомагати, постає питання про їхню доцільність.

У 2013 році в Парагваї 44 дитини були госпіталізовані з ускладненим диханням. Незадовго до того всі вони пили сироп від кашлю. Виявилося, що до складу сиропу входить протикашльовий елемент декстрометорфан і що саме це спричинило роком раніше смерті в Пакистані. Тоді померло 60 людей, а в Парагваї дітей вдалося врятувати. В обох випадках ліки імпортували з однієї фабрики в Індії.

Індія є одним із найбільших експортерів генеричних ліків. Це незапатентовані препарати, які фактично дублюють оригінальні, у патента котрих закінчився термін дії. Їх можна продавати лише, якщо доведені фармацевтична, біологічна та терапевтична еквівалентності оригінального препарату.

40% американського ринку генеричних ліків становлять ліки з Індії. Всесвітня організація охорони здоров’я провела дослідження та виявила, що близько 10% всіх ліків країн другого та третього світу низької якості. Відтак, в Індії 3,16% усіх ліків не відповідають міжнародним стандартам, а 0,0245% — геть фальшиві.

Попри те, що такі цифри можуть лякати, протягом останніх 5 років індійський фармаційний ринок підсилив свої позиції та разом із такими країнами, як Бразилія та Китай вийшов у лідери. Індія є одним із найбільших постачальників якісних ліків, але стереотипи та уявлення про країни третього світу негативно впливають на сприйняття високоякісних ліків звідти як таких, що відповідають стандартам. 

Зокрема, в Україні однією з причин активних антивакцинаторських настроїв є те, що у людей є острах неякісних ліків, бо вони з Індії. Українці не вакцинувалися, бо словосполучення «індійська вакцина» лякало їх більше, аніж хвороба, яку вони могли підхопити без щеплення. 

Україна закуповує вакцини у Франції, США, Індії, Болгарії, Бельгії та Республіці Корея. Усі ці препарати відповідають міжнародним стандартам та активно використовуються у всьому світі. Найпотужнішим виробником вакцин у світі сьогодні є Serum Institute of India Pvt, який поставляє свої препарати у більш, ніж 140 країн світу. Таким чином, Індія славиться й ефективними препаратами.

Та оскільки схильність зважати на негативне переважає, то репутація й уявлення, що формуються навколо Індії, будуть відповідними. Повернімося до аж 3,16% індійських ліків, що не відповідають стандартам. 

До ліків низької якості відносять усі препарати, які не відповідають міжнародним стандартам якості, які містять не ті інгредієнти, що мають бути в оригінальних аналогах, або фальшиві. Фальшиві ліки claim to be what they are not, тобто називають себе тим, чим вони не є. Будь-які ліки низької якості небезпечні. 

Всесвітня організація охорони здоров’я протягом 2013-2017 рр. проводила дослідження та виявила фальшиві ліки або ліки, які не відповідають міжнародним стандартам, більше, ніж у двох третинах країн світу. Мова йде не лише про країни другого та третього світу, адже експорт ліків — справа глобальна. 

Країни, в яких виявили фальшиві медичні продукти у 2013-2017 рр. Переклад ГО «Захист Патріотів». Фото: www.who.int

Розпізнати фальшиві ліки нескладно. В Україні на упаковці потрібно знайти такі дані:

1. Назву лікарського засобу;

2. Реєстраційний та серійний номер;

3. Назву та адресу виробника;

4. Способи застосування;

5. Термін придатності;

6. Умови зберігання;

7. Дозу діючої речовини.

Ця інформація має співпадати на упаковці, в інструкції з застосування та власне на стіках з таблетками (в Україні там можна знайти хіба що назву, дозу діючої речовини та виробника). Також є сайти, куди можна внести назву ліків та дізнатися, чи вони не фальшиві.

Фальшиві ліки можуть вбити. В США були випадки, коли неякісні ліки спричинили смерть людей: масово та індивідуально. Ліки низької якості також знижують здатність організму протистояти хворобам, а тому змушують вас приймати щоразу сильніші препарати. 

Розвиток антимікробної резистентності прискорюють фактори, які часто зустрічаються в країнах другого і третього світу. Це частота захворюваностей, зловживання та надмірне використання антибіотиків, антисанітарія та неякісні ліки. Стійкість до лікування виробляється у мікробів з кожною новою мутацією. 

Як наслідок, багато несерйозних раніше хвороб сьогодні стає дедалі складніше вилікувати. Скоро може трапитися так, що найпростіша застуда буде невиліковною. Саме тому найкращий спосіб уникнути такого сценарію — консультуватися з сімейним лікарем, а не аптекарем, не займатися самолікуванням та власноруч перевіряти, чи не фальшивими є ліки.

Журналіст Срінат Перур зустрівся із детективом, що розслідує справи, пов’язані з фальшивими ліками. Той виходить на контакт із глобальними корпораціями та паралельно співпрацює із поліцією.   Його справи ще раз доводять, що виготовлення та поширення ліків, зокрема і фальшивих, мають міжнародний масштаб. Кожен інгредієнт може бути доставлений із окремої країни, розфасований у підпільному ангарі та проданий через інтернет-аптеку, що ускладнює розслідування. 

У чому полягає його робота та які результати він має після завершення розслідування, читайте докладніше у матеріалі Srinath Perur для Mosaic «Fake drugs: the global industry putting your life at risk».

 

Читай далі