Пляжний Патруль. Правила поведінки на воді | Захист патріотів

Фото з Facebook-сторінки Пляжного Патруля

Пляжний Патруль. Правила поведінки на воді

Людина у воді не контролює свої рухи та пересувається вертикально. На обличчі присутня гримаса, а губний трикутник побілів. Вона тримається за буйок, повільно рухається й перевертається на спину. Або ж, пересувається у воді й поступово під воду опускається спочатку шия, потім — підборіддя, рот і ніс.

Саме за такими ознаками лайфгарди Пляжного Патруля розпізнають критичного плавця — людину, яка перебуває у воді та потребує негайної допомоги. Лайфгарди діють за світовими стандартами порятунку життя на воді, щороку вдосконалюючи свої навички.

Для того, щоби стати лайфгардом Пляжного Патруля, не потрібно мати спеціальну університетську освіту чи бути майстром спорту з плавання. Усе, що треба — бажання, наполегливість та сила волі. Головний принцип роботи в команді — усі рівні, оскільки пройшли однакові навчання, відсутній будь-який розподіл на категорії по віку чи статі.

Кожен рятувальник Пляжного Патруля, який береже наші життя на пляжах Києва, проходить навчання в «Лайфгард Академії». Для того, щоби туди потрапити, потрібно заповнити анкету, вміти добре плавати та мати хорошу фізичну підготовку, бути психологічно стійким і відповідальним, а також — повнолітнім.

Щоби стати професійним лайфгардом, потрібно пройти три етапи. Перший — випробування в басейні, де перевіряється рівень фізичної підготовки кандидатів та вміння плавати. Другий етап — співбесіда, на якій кандидатів перевіряють на стресостійкість. Останній етап — навчання в академії, яке триває 14 днів.


Тренування в басейні. Фото з Facebook-сторінки Пляжного Патруля

Цього року Ірина Шляхтиченко є головним інструктором «Лайфгард Академії». Проте ще минулого року дівчина сама навчалася в академії, успішно її закінчила, працювала рятувальником та стала найкращим лайфгардом 2018 року. Дівчина розповіла про роботу лайфгардів та поділилася правилами поведінки на воді.

Звичайний робочий день лайфгарда розпочинається о 9 ранку. Він повинен підтвердити вихід на зміну, прийти заздалегідь до початку роботи, пройти медичний огляд та зайняти свою позицію. Головне завдання — бути уважним, спостерігати за водоймою впродовж усього дня. З 11 години до нього приєднується напарник. Усі проходять однакове навчання, тож розуміють сигнальні знаки один одного, процеси роботи тощо. У дні, коли є багато людей, окремі лайфгарди патрулюють на воді, оскільки збільшується ймовірність не помітити нещасні випадки.

Найкращий лайфгард — сухий лайфгард. Основний принцип — це робота на випередження. Цього неможливо досягти без спілкування з людьми. Ми займаємося з молодим поколінням: на постах ми говоримо не лише з батьками, а й із дітьми, пояснюємо, як правильно гратися у воді. Наша робота не дуже помітна. Ми не допускаємо критичних ситуацій, а намагаємося їх запобігти до того, як вони стануться. Важко сказати, скільки життів ми врятували.


Лайфгарди спілкуються з дітьми. Фото з Facebook-сторінки Пляжного Патруля

Якщо ми бачимо, що діти без нагляду, ми підходимо до батьків і просимо стежити за ними. Якщо ми бачимо людей у стані алкогольного сп’яніння — попереджаємо, що купання наражає їх на небезпеку.

Найважче в роботі — завжди бути уважною. Особливо, під час роботи в спеку в другій половині дня. Саме тоді є ризик втратити пильність у процесі спостереження за водоймою та з’являється бажання спати. У такі моменти допомагають розмови з відпочивальниками, а також досвід виснажливих тренувань.

Якщо ж стається нещасний випадок, найважливіше — якомога швидше виявити його та врятувати постраждалого. Для цього, окрім загальної аптечки, кожен лайфгард має плівку-клапан для серцево-легеневої реанімації та гумові рукавички. Адже особиста безпека — понад усе. Якщо людина наковталася води, ми спочатку робимо 5 вдихів, уже потім робимо 30 компресій, 2 вдихи й далі по циклу.

 

Правила поведінки на воді

Для того, щоб уникнути нещасного випадку на водоймах, варто дотримуватися правил. Ось кілька порад від кращого лайфгарда 2018 року Ірини Шляхтиченко:

 1. Не розпивайте алкогольні напої поблизу водойм. Найбільше надзвичайних ситуацій трапляється тоді, коли люди випивають і не можуть керувати власним тілом, перебуваючи у воді.

 2. Стежте за дітьми. Момент, коли дитина починає тонути, є дуже непомітним. Ми можемо його навіть не зафіксувати. Закликаємо батьків не відволікатися на ґаджети чи розмови, а ретельно стежити за тим, що відбувається з дитиною.

 3. Не перебувайте довго на сонці. Один раз у годину варто переходити в тінь, щоб уникнути теплового удару.

 4. Користуйтеся сонцезахисними засобами. Це допоможе уникнути опіків та вберегти організм від надмірних ультрафіолетових променів.

 5. Контролюйте температуру води та повітря. Безпечна для плавання температура води — не нижче +17С, повітря — не нижче +20С.

 6. Заходьте у водойму компанією. Не варто купатися самому — це збільшує ризик того, що якщо вам стане погано у воді, допомога прийде не вчасно. Натомість, друзі зможуть допомогти або ж покликати рятувальника.

 7. Плавайте у водоймі не довше 20 хвилин. Час купання потрібно збільшувати поступово, починаючи із 3–5 хвилин. Ви можете втратити контроль над тілом через перевтому, переохолодження чи перегрівання на сонці.

 8. Плавайте у відведених для купання місцях. Зони водойм, не відведені для купання, є небезпечними через велику глибину, водовороти, слизьке чи кам’янисте дно тощо. Також не можна запливати за буйки. Нещодавно, на протилежному березі Венеціанської протоки, у невідведеному для купання місці, людина в стані алкогольного сп’яніння впала у воду. Його друзям довелося перебігати на інший берег, щоби звернутися до нас. Ми зреагували максимально швидко, наскільки могли: хтось перебіг через міст, хтось переплив на серфі. Приїхала швидка, проте людина пробула під водою понад 10 хвилин і, на жаль, врятувати її не вдалося.

 9. Якщо ви відчуваєте, що втрачаєте силу й можете потонути, проте все ще контролюєте своє тіло — переверніться на спину. Так ви зможете розслабитися, подихати, відновити сили та допливти до берега.

 10. Не наближайтеся до людини, що тоне, якщо ви погано плаваєте. Якщо ви не впевнені у своїх силах, краще покличте когось на допомогу: досвідченіших друзів чи лайфгардів. Якщо ви наближаєтеся до людини, яка йде під воду, вона може вас потягнути за собою.

 11. Якщо ви добре плаваєте і вирішили допомогти — варто підпливати до людини, що тоне, ззаду. У той момент людина бореться за ковток повітря, то ж не контролює власних рухів. Підпливши позаду, ви зможете швидше та безпечніше виштовхнути постраждалого на берег.

 12. Відпочивайте на безпечних пляжах. Цього року вісім київських пляжів отримали міжнародну відзнаку «блакитний прапор». Серед них — сім муніципальних: «Веселка», «Венеція», «Галерний», «Молодіжний», «Дитячий», «Золотий» та «Пуща-Водиця».

 13. Не будьте байдужими. Звертайте увагу на оточуючих, і якщо їм потрібна допомога — кличте лайфгардів та викликайте швидку допомогу. Я працювала на дитячому пляжі, а поруч знаходився пляж для людей з інвалідністю. Жінка підійшла і сказала, що чоловікові погано. Ми зробили все за алгоритмом, перевірили дихання, почали його качати, викликали швидку. Під час цього люди, які сиділи поруч, казали — «перестаньте, він уже так півгодини лежить». Питання: чому вони не зреагували раніше? Можливо, його можна було б врятувати.

Безпека на воді — це не просто набір правил, рекомендованих до виконання. Це, насамперед, відповідальне ставлення до власної безпеки та безпеки людей довкола. Cаме усвідомлення цінності людського життя є першим кроком до створення безпечного простору.

Читай далі