Попив і в панамці: як пережити спеку | Захист Патріотів

Ілюстрація: Shutterstock

Попив і в панамці: як пережити спеку

З кожним роком температура навколишнього середовища (повітря), особливо влітку, невпинно збільшується, додаючи незручності населенню та роботу працівникам екстреної медичної допомоги. Перші два дні липня 2019 року в Україні поставили два нові температурні рекорди, перевищивши попереднє рекордне значення 1890 року (вдень на 0.4 °С) та 1881 року (уніч на 0.9 °С) — такі спостереження метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського. Та чи повинні ми викидати всі теплі речі з дому й переходити на традиційний одяг народів острову Нової Гвінеї? Поки ні, можна охолодитись і іншими способами.

Температура тіла людини становить близько 37 °С (на термометрі 36.6 °С), вважається, що підвищення температури тіла на один градус можливе через вплив навколишнього середовища, фізичну активність, кількість одягу, емоційний стан тощо. Таке підвищення температури тіла людини не несе загрози, якщо вчасно її знизити, що в більшості випадків вимагає від людини — зменшення фізичної активності, відновлення рідин в організмі, зменшення кількості одягу чи банально — переміщення свого «гарячого» тіла в прохолодніші місця.

Потрібно розуміти, що з одного боку — така температура тіла людини підтримується організмом для ефективного виконання різноманітних функцій та підтримання всіх систем тіла в нормі. З іншого боку, температура підтримується й через саму роботу організму (через біохімічні процеси, які це тіло й підтримують живим). Тобто, температура тіла людини є двома сторонами однієї монети — нам потрібно зберігати 37°С для того, щоби ми були живими, а через процеси, які відбуваються в організмі, ми отримуємо таку температуру.

Процесами цієї терморегуляції в тілі людини займається гіпоталамус, який отримує відповідну інформацію через терморецептори та провідну систему, які в сукупності складають систему, яка реагує на будь-які температурні подразники — холодні чи гарячі. Тому, як тільки організм відчуває, що температура тіла підвищується, — включається механізм охолодження, така ж система роботи і при низьких температурах — організм починає нагріватись. То як же ми охолоджуємось?

Є декілька методів зниження температури тіла людини, до них належать:

 • конвекція — коли тіло віддає температуру в навколишнє середовище,

 • проведення — коли тіло віддає тепло холодним предметам, з якими воно має прямий контакт (ситуація коли ви сидите на холодній, металевій поверхні і ваше заднє місце починає відчувати холодок),

 • випромінювання — передача тепла холодним предметам без прямого контакту з ними,

 • випаровування — коли тіло виводить надлишкову температуру за допомогою потовиділення.

Отже, методів охолодитись у нас достатньо, то чому ж посеред спекотного літа ми не завжди можемо охолодитись, а часто відчуваємо сонливість, головні болі, млявість та втрачаємо свідомість?

На це впливає багато чинників, одним із яких є рівень вологості повітря навколо. За нормальних умов потовиділення є одним із найефективніших методів зниження температури тіла. Піт виводиться на верхній шар шкіри і випаровується, при цьому температура тіла спадає, але якщо вологість повітря надто висока для випаровування — піт буде довго залишатися на поверхні шкіри, а температура тіла буде залишатися небезпечно високою.

Цікавим є й те, що рівень смертності від високих температур різко зростає у випадках, коли температура навколишнього середовища не знижується вночі, у таких випадках організм не встигає відновитися чи достатньо знизити температуру.

Для того, щоби відновити можливості терморегуляції організму, необхідно знизити температуру до такого рівня, при якому ваше тіло знову візьме все під контроль і матиме можливості надалі утримувати стан у нормі. У науковому журналі Scientific American наведено цікавий приклад з автомобілем: уявіть ситуацію, коли ви довго їдете на своєму автомобілі й раптово на панелі засвічується показник високої температури авто. Якщо ви не зупинитесь і не охолодите його — скоріше за все, через якусь кількість кілометрів авто зупиниться й без евакуатора ви далі не поїдете. Якщо ж ви зупинитесь (десь у прохолодному місці) і дасте мотору час охолодитись, ваше авто зможе продовжувати рух без особливих проблем.

Ми розібралися з тим, хто взагалі «за головного» по терморегуляції тіла людини, як і чому ми реагуємо саме так на холод чи спеку, як тіло охолоджується, і що взагалі впливає на підвищення температури всередині нас. Тепер з’ясуємо чим небезпечні високі температури і які ознаки того, що нам пора в прохолодніші місця.

За словами доктора Девіда Айзенмана, професора медичного університету в Лос-Анджелесі: «Наш мозок має в собі термостат, і якщо людина довго знаходиться під впливом високих температур, цей термостат не може адекватно реагувати на зміни температури, від чого страждають внутрішні органи». У такій ситуації страждають нирки, печінка, серце, мозок та легені, що у свою чергу може призвести до теплового виснаження, теплового удару та втрати свідомості, не кажучи вже про ниркову недостатність, інфаркт, інсульт та інші стани, що можуть бути небезпечними для життя.

Як нам підготуватися до високих температур?

Американський Червоний хрест дає декілька дієвих порад, які допоможуть Вам підготуватися до високих температур. Ось деякі з них:

 1. Слідкуйте за прогнозом погоди у вашій місцевості (як влітку так і взимку), це допоможе вам вірно підібрати одяг на випадок різкої зміни погодних умов та температури.

 2. Складіть план дій із членами сім’ї на випадок підняття температури на вулиці — провести час вдома, поїхати у великий торговий центр (тут працюють системи кондиціонування) тощо.

 3. Перевірте запаси питної води та покладіть декілька пляшок із водою в холодильник (їх можна також використовувати як холодні компреси), підготуйте багато напоїв для членів родини.

 4. За можливості, перевірте самопочуття людей, які знаходяться в зоні ризику та проживають біля вас (літні люди, люди з надлишковою вагою, люди, у яких є проблеми із серцем, діти)

 5. Пам’ятайте, що люди, які проживають у місті, перебувають під впливом високих температур довше аніж люди, які проживають у сільській місцевості.

 6. Не залишайте домашніх улюбленців в автомобілях, тварини легше переноситимуть високі температури вдома чи в прохолодних місцях. 

То що ж таке теплове виснаження й тепловий удар та якими повинні бути Ваші дії при таких станах?

За інформацією Центру охорони праці Канади, тепловим виснаженням вважається стан, спричинений втратою рідини тілом через надмірне виснаження, температуру та сильне потовиділення, який характеризується відчуттям слабкості, роздратованістю, проблемами з зором, головними болями, блюванням, сильною спрагою та онімінням кінцівок. У свою чергу тепловий удар («сонячний удар») описується як найбільш серйозний і загрозливий стан, пов’язаний із впливом високих температур, що проявляється через підвищення температури тіла більше 41°С та частковою чи повною втратою свідомості. Саме тепловий удар потребує негайного надання допомоги на місці події та виклику медичного персоналу.

Центр охорони праці Канади рекомендує наступні дії при тепловому виснаженні:

 • Перемістіть потерпілого в прохолодне місце, що у свою чергу зменшуватиме загальну температуру тіла людини.

 • Зніміть або розщепіть якомога більше одягу на тілі людини, що призведе до кращого постачання крові до всіх частин тіла.

 • Якщо людина у свідомості й може пити — давайте пити рідину (вода, сік, ізотоніки), що збільшить об’єм рідини в тілі. Важливо — якщо людина у свідомості й може пити.

 • Постійно будьте поруч із потерпілою людиною і слідкуйте за її станом, за потреби — викликайте швидку.

 • За можливості — використовуйте холодні компреси.

Пригадуємо, що тепловий удар може бути небезпечним для життя людини, часто людина втрачає свідомість, що однозначно додає роботи тим, хто хоче допомогти. Ваші дії повинні зводитися до наступного:

 • Викличте медичну допомогу, оскільки тепловий удар вважається серйозним медичним станом.

 • Залишайтеся з людиною, допоки не прибуде кваліфікований медичний персонал.

 • Перемістіть потерпілого в прохолодніше місце для зниження загальної температури тіла.

 • Зніміть та розщепіть якомога більше одягу на тілі людини (включно зі шкарпетками та взуттям).

 • Змочіть шкіру та одяг потерпілої людини холодною водою.

 • Не намагайтеся змушувати непритомну людину чи людину зі зміненим станом свідомості пити, оскільки це може призвести до проблем із дихальними шляхами.

В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун наголошує, що належна перша допомога при підозрі на теплове виснаження або тепловий удар перш за все включає охолодження потерпілого, і це потрібно зробити якомога швидше. Називає основні кроки надання першої допомоги, якщо ви або люди поруч отримали теплову травму: 

 

Як бачимо, наш організм — досконало побудована система з власними механізмами утримання сталої температури, її охолодження та нагрівання. Тіло людини може витримати декілька днів без води, ще більше без їжі, ми можемо долати суттєві відстані за короткий проміжок часу, можемо довго обходитися без сну чи за допомогою тренувань збільшувати силові показники. АЛЕ без правильної терморегуляції, слідкування за своїм станом і без знань із надання допомоги у випадках впливу високих температур — ми можемо загинути. Тому будьте в холодку й будьте пильними, можливо саме ваші знання та правильні дії врятують чиєсь життя!

Читай далі