Що таке абстрактне «покращення здоров’я населення» та як ми можемо на нього впливати? | Захист патріотів

Ілюстрація: medicalxpress.com

Що таке абстрактне «покращення здоров’я населення» та як ми можемо на нього впливати?

Наприкінці 20 століття на конференціях та різноманітних з’їздах з теми охорони здоров’я використовували термін «захист та зміцнення здоров’я» (англ. — protecting and promoting health).

Останнім часом акцент змістився у бік добробуту як головного його чинника. 

Що таке здоров’я населення?

Сьогодні поняття «здоров’я населення» (англ. — population health) використовується для опису визначальних чинників здоров’я та добробуту — наприклад, йдеться про освіту або містобудування, які повністю відокремлені від медицини, хоча дуже важливі для неї.

Також поняття «здоров’я населення» вживається, аби уникнути уявлення про те, що здоров’я — відповідальність лише лікарів та інших медичних працівників. Здоров’я населення — це про створення колективного почуття відповідальності в людей та організацій, які не є фахівцями з охорони здоров’я.

Доволі абстрактне словосполучення «управління охороною здоров’я населення» часто використовують у вужчому значенні. Йдеться про спосіб збору інформації, пов’язаної зі здоров’ям, для аналізу та розставлення медичними службами пріоритетів. Наприклад, таким чином можна ідентифікувати групи людей, які часто потрапляють в екстрені ситуації. 

Коли ми говоримо про зміни у словниковому запасі, важливим є акцент на зменшенні нерівності у здоров’ї (access or outcome) та його покращенні в цілому. Це — важливо для здоров’я населення.

Існує кілька визначень поняття «здоров’я населення». Королівський фонд пояснює це так: 

«Підхід, спрямований на покращення здоров’я усього населення. Йдеться про покращення фізичного/психічного здоров’я та добробуту людей у межах певної території або етносу. Підхід включає в себе заходи щодо зменшення захворюваності, надання якісних послуг у сфері охорони здоров’я та впливу на більшу кількість чинників здоров’я. Для цього треба співпрацювати із громадами та партнерськими організаціями» (A vision for population health, р.18)

Що включає в себе покращення здоров’я населення?

Наше здоров’я формується низкою чинників. Важко визначити, наскільки кожен із цих чинників впливає на нього, але можна впевнено заявляти, що соціоекономічні, культурні умови та умови навколишнього середовища впливають, у першу чергу, на наш спосіб життя та ставлення до власного здоров’я. Також важливими є спільноти, в яких ми живемо та працюємо.

Джерело: Tackling inequalities in health: what can we learn from what has been tried?

Королівський фонд виділяє чотири «стовпи» здоров’я населення:

1. Чинники, що визначають здоров’я

2. Наше ставлення до здоров’я та спосіб життя

3. Інтегрована система охорони здоров'я

4. Місця, де ми живемо, та спільноти, частиною яких ми є

Для того, аби покращити здоров’я населення, необхідно працювати з усіма чотирма «стовпами» та розуміти, як вони між собою пов’язані.

Наприклад, наша оселя має вплив на здоров’я. Нові здорові міста — це взаємодія житла, способу життя та нашої поведінки, яка в майбутньому заохочує людей до фізичної активності, здорового харчування та соціальної взаємодії. Або інший приклад: дитяче ожиріння раніше асоціювалося із солодкою газованою водою. Те, як особистий вибір (вибір таких напоїв для дитини) взаємодіє із чинниками, що визначають здоров’я (доступність менш солодких напоїв), дозволило уряду Великої Британії ввести так званий «цукровий податок» — вміст цукру в напоях зменшився.

Королівський фонд називає такий підхід до здоров’я населення «системою охорони здоров’я населення», де усі чотири «стовпи» пов’язані між собою.

Як досягти прогресу в галузі охорони здоров’я населення?

Для початку — визнати, що покращення здоров’я населення є головним пріоритетом держави. Протягом 20 та 21 століть ми спостерігаємо, як середня тривалість життя людини зростає. Проте останні кілька років тенденція змінилася. У Великій Британії, наприклад, тривалість життя не зростає, а подекуди і падає. 

Щоб уникнути цього надалі, потрібно вжити заходи на таких рівнях:

  1. Національний — урядові, військові або членські організації.

  2. Регіональний — децентралізація, стабільність та трансформація, інтегровані системи догляду.

  3. Місцевий — робота в окремих містах, селищах.

Про те, що має відбутися на цих трьох рівнях задля покращення здоров’я населення, та як має виглядати підхід до охорони здоров’я, читайте далі у оригінальному тексті «What does improving population health really mean?» за посиланням.

Читай далі