Три важливих слова: серцево-легенева реанімація | Захист Патріотів

Фото: Віталій Маріаш

Три важливих слова: серцево-легенева реанімація

Не терористи, не катастрофи, не ВІЛ і не ДТП… Серцево-судинні захворювання щороку вбивають найбільшу кількість людей, в Україні це 67 % усіх смертей. Раптова зупинка серця у 80 % випадків стається поза лікарняними стінами й роль очевидців стає вирішальною. Було б не зле, щоби ми всі народжувалися з вмінням правильно виконувати серцево-легеневу реанімацію. Але це не так і навряд чи колись так буде. Я пройшла курс СЛР і разом з інструктором Миколою Коробенковим публікуємо цю шпаргалку. Вона в жодному разі не є альтернативою повноцінному курсу, але тим, хто вже проходив навчання, допоможе нагадати правильну послідовність дій.

Серцево-легенева реанімація (СЛР) — це невідкладна допомога потерпілому з зупинкою серця. Без постачання кисню мозок людини гине за 10 хвилин. Іронічно, 10 хвилин — це стандарт прибуття швидкої на місце виклику в місті, у селі це 20 хвилин. Тобто, коли ви читаєте, що роль людини, яка стає свідком нещасного випадку, може бути вирішальною — то так воно і є.

Перше важливе правило надання допомоги — це ваша власна безпека. Нікому не потрібні додаткові потерпілі там, де щойно був один. На вас не падають балкони, у вас при собі пара гумових рукавиць та, в ідеальному світі, плівка-клапан — тоді можна приступати до первинної оцінки стану людини.

Якщо ви бачите, що людина не травмована, нормально дихає, але не реагує на подразники — викликайте швидку та покладіть її в стабільне бокове положення. Це захистить від блокування дихальних шляхів та накопичення рідини в роті потерпілого. Наглядайте за людиною до приїзду бригади ЕМД, адже стан може погіршитися будь-якої миті й потребувати додаткових дій.

Якщо людина без свідомості та не дихає, викликайте 103 та розпочинайте серцево-легеневу реанімацію.

Важливо! Жодна публікація не навчить вас здійснювати СЛР якісно. Для того, аби засвоїти все вірно — необхідно пройти курс, де під наглядом інструктора ви будете тренуватися до моменту, коли відчуєте, що освоїли техніку правильно.

Як робити СЛР для дорослого:

  • Переконайтеся, що людина лежить на рівній твердій поверхні

  • Виконуйте непрямий масаж серця: ваші руки складені в замок, лікті прямі, плечі над точкою опори, здійснюйте натискання на нижню частину грудини з частотою 100–120 натискань на хвилину. Глибина компресій 5–6 см. Уникайте навалювання, дозволяйте грудній клітині повертатись у первинне положення після кожного натискання.

  • Кожні 30 натискань чергуйте з 2 вдихами. Голова потерпілого закинута, затисніть ніздрі, щільно охопіть плівку-клапан та здійсніть 2 короткі вдихи, тривалістю 1 секунду, до початку помітного підняття грудної клітини. Перерви між компресіями не більше 10 секунд. Якщо надавачів допомоги двоє, розділіть завдання — хтось робить компресії, хтось робить вдихи. Компресії — це виснажливий фітнес, тому міняйтесь ролями приблизно кожні 2 хвилини, або після кожних 5 циклів 30:2.

  • Якщо в доступі є АЗД, як от на одній з 19 станцій Київського метрополітену в недалекому майбутньому — неодмінно ним скористайтеся, це значно збільшує шанси успішної реанімації. Увімкніть та виконуйте інструкції пристрою.

  • Не припиняйте виконання СЛР до появи очевидних ознак життя потерпілого, або до моменту поки вас не змінить наступний провайдер чи фахівці ЕМД.


За посиланням можна дізнатися про особливості СЛР для дітей та немовлят.

Читай далі