У будь-якій незрозумілій ситуації викликай швидку! Спойлер: ніт, це так не працює | Захист Патріотів

У будь-якій незрозумілій ситуації викликай швидку! Спойлер: ніт, це так не працює

Міфи — обов'язкова складова нашої історії культури та виховання. Деякі з них бувають цікавими, як об’єкти усної народної творчості, деякі — кумедними, але повчальними. Але є міфи відверто шкідливі, сформовані на основі браку знань та розуміння ситуації, підживлені впертим прагненням людини робити «бодай щось». Це прагнення є, безумовно, благородним, але його необхідно підкріплювати знаннями. У цій статті ми спробуємо розглянути кілька міфів із галузі долікарської допомоги й дати вам, шановний читачу, знання про те, чому не вся «народна творчість» є правильною, і що з цим робити. Отож:

 

У будь-якій незрозумілій ситуації викликай швидку! Спойлер: ніт, це так не працює

Ми всі бачили їх на вулиці. Людей, які просто лежать. До деяких із них нам відверто неприємно підходити через сморід, деякі лякають своїм не надто культурним виглядом, а до деяких ми не підходимо просто тому, що не хочемо. Але ж робити «щось» потрібно. А давайте викличемо швидку, «це ж їхня робота».

Київ, серпень 2018 року, Троєщина. Ранок ще не набрав спеки. Карета швидкої допомоги летить на «лежить на вулиці». Машини пропускають вкрай неохоче, усі поспішають у справах. Зрештою бригада приїжджає за вказаною адресою. Під деревом справді розлігся чолов’яга. Фельдшер підходить: «Доброго дня, Вам потрібна допомога?» — «Да, откройте мне пачку сигарет!». Завіса.

Як правильно: не всі люди, що лежать на вулиці, потребують допомоги. І хоч вам не дуже й хочеться, але якщо ви вже звернули увагу на лежачого, витратьте кілька хвилин вашого часу на два простих запитання: «Вам погано? Вам потрібна допомога?». Коли відповідь на обидва є негативною — найімовірніше, швидку викликати не потрібно. Якщо людина візуально ціла і в стані алкогольного сп’яніння — вона не у віданні швидкої, а її стан підпадає під дію ст.178 КУПаП, і працювати з нею повинна поліція. Махати пальчиком, висловлювати усне попередження, або складати адміністративний протокол.

 

У будь-якій незрозумілій ситуації викликай швидку! Спойлер: ніт, це так не працює

Сплутані рухи, нестійка хода, спантеличений вираз обличчя й дивне мовлення? — Все зрозуміло, наркоман! Ну або алкоголік, не інакше! Нехай іде собі подалі, він не наша проблема?!

Київ, зима, вечір, йду з роботи, під кав’ярнею на лавці, тримаючись за голову, сидить хлопець 25–30 років. Звісно ж, проскакує думка: «Мабуть, під якимись препаратами…»  але все ж змушую себе підійти і спитати, чи все добре і як він себе почуває. Виявилось, що в хлопця пухлина в головному мозку й інколи в нього бувають судоми без зовнішніх проявів, під час яких він нічого не пам’ятає й не контролює себе. Інколи такі судоми викликають непритомність, інколи — ні. Допомогу викликати було не потрібно, він знає про цей стан і швидка толком нічого не зробить, але принаймні побути поруч на випадок непритомності було варто. Зі слів цього хлопця, зупиняється біля нього в такому стані приблизно 1 людина з 30, не більше. Більшість думають, що наркоман або нетверезий.

Як правильно: спантеличення, порушення мови й ходи є наслідками багатьох медичних станів. Здебільшого, ключова причина в них одна — нестача кисню в мозку. Якщо вона локалізована — цей стан ще називають інсультом. Попросіть людину підняти руки, усміхнутись і повторити за вами фразу. Якщо руки будуть підняті асиметрично, усмішка буде кривою, а фраза — нерозбірливою або сплутаною, — це підозра на інсульт, потрібна термінова допомога.

 

У будь-якій незрозумілій ситуації викликай швидку! Спойлер: ніт, це так не працює

Ооооооо, це просто класика. Будь-де в Україні, якщо людина падає непритомною або просто падає, обов’язково знаходиться хтось, хто намагається підкласти під голову сумку, куртку чи інші предмети. Я розумію, що всіх цього вчили на ОБЖ і цивільній обороні, але не можна ж так сліпо вірити всьому, що кажуть у школі. Згинання шиї вперед погіршує прохідність дихальних шляхів і може призвести до гіпоксії.

Київ, літо 2018, станція метро Золоті Ворота. Спускаюсь по міжстанційному ескалатору й бачу, як на платформі втрачає свідомість чоловік приблизно 50 років. Біля нього одразу опиняється жіночка старшого віку, яка намагається підсунути сумочку під голову. Підбігаю, прибираю сумочку, намагаюся принаймні закинути голову, щоби відкрити дихальні шляхи. Жіночка вперто суне сумку назад знову і знову. І тут за спиною як у страшному сні — гуркіт блістерів із таблетками, які вичавлює цілий гурт жіночок старшого віку, «від серця, від тиску…». Чоловік залишається непритомним. Мені страшнувато уявити, якщо б вони закидали ці таблетки непритомному в рот. На щастя, чоловік прийшов до тями, а швидка забрала його подалі від цих горе-рятівників. У лікарню, куди він і так їхав після важкого харчового отруєння, яке пересиджував вдома через що і знепритомнів.

Як правильно: коли людина непритомніє й у неї немає зовнішніх кровотеч, що можуть загрожувати її життю, її дихальні шляхи, а вірніше їхня прохідність — пріоритет № 1. Закиньте голову потерпілого назад, таким чином ви відкриєте дихальні шляхи, перевірте наявність дихання, якщо воно є — покладіть людину в стабільне бокове положення. Якщо ці маніпуляції вам зовсім не знайомі — пройдіть курси із серцево-легеневої реанімації. Курс займає один день, але ці знання справді рятують життя.

 

У будь-якій незрозумілій ситуації викликай швидку! Спойлер: ніт, це так не працює

Ложка є просто фетишним об’єктом при судомах. Взагалі прагнення запхати щось у рот людині із судомами ні до чого хорошого не призводить. Найчастіше — до пошкодження зубів і м’яких тканин.

Київ, січень 2019, вагон метро на перегоні між Політехнічним інститутом та Вокзальною. Дівчина років 20-ти раптом падає, у неї починаються судоми. По вагону метро проходить гул: «Ложку, ложку, ЛОЖКУ!!!». Не знаю, як ви, а я без ложки ніколи з дому не виходжу (нахабний і неприкритий сарказм).

Як правильно: судоми складаються з двох фаз — активної й пасивної. В активній — усі м’язи напружені, вони утримують на місці язик, отже, він не перекриє дихальні шляхи, та щелепи, тому розімкнути їх взагалі не легко. Існує безліч міфів щодо активної фази судом: ложку чи деревяшку в рот, стримати рухи, облити водою й інші «прояви садизму». При активній фазі найкращою допомогою є звільнення периметру довкола цієї людини від предметів, об які вона може битись головою, та очікування кінця активної фази. У пасивній фазі всі м’язи розслабляються, а тут уже є ризик перекриття дихальних шляхів коренем язика. Порядок дій простий: відкрийте дихальні шляхи методом закидання голови, перевірте наявність дихання, якщо воно є — покладіть людину в стабільне бокове положення. Якщо ці маніпуляції вам зовсім не знайомі — знову ж таки, пройдіть курси із серцево-легеневої реанімації.

 

У будь-якій незрозумілій ситуації викликай швидку! Спойлер: ніт, це так не працює

Київ, літо 2018, та ж Троєщина. Жіночка проїжджала в маршрутці й побачила людину, що лежала на клумбі під деревом. Жіночка викликала швидку прямо з маршрутки і з повним відчуттям гордості за врятоване життя поїхала далі. Бригада ЕМД шукала пацієнта 20 хвилин. Безрезультатно. На віддзвон диспетчера жіночка гордо відповіла, що вона не зобов’язана була виходити з маршрутки.

Як правильно: викликаючи комусь швидку допомогу — дочекайтесь її приїзду. Для диспетчера ви тепер є контактною особою. Вам можуть подзвонити щодо стану потерпілого або деталей доїзду на місце події. Швидка в Києві, та й у більшості інших міст, приїжджає на виклик за 10–15 хвилин (залежно від завантаженості й заторів, звісно), тому будьте супергероєм до кінця й дочекайтесь бригаду.

 

У будь-якій незрозумілій ситуації викликай швидку! Спойлер: ніт, це так не працює

Думаю, ще з дитинства всім нам радили закидати голову назад. Попри кількаразово зламаний ніс, особисту історію сюди писати я не буду.

Ключове: у носі немає настільки великих судин, що можуть викликати критичну кровотечу (якщо в постраждалого, звісно, немає захворювань згортання крові). Кровотеча є здебільшого капілярною й зупиняється доволі швидко. Усе, що витікає, — нехай витікає й не забиває дихальні шляхи.

Чому не варто закидати голову назад? Тому що тоді кров потече всередину, у стравохід, що може викликати блювання. Блювання і кров із носа — радість дуже сумнівна. Щодо вати, бинта, серветок і т.ін. По-перше, вони не дають крові витікати назовні, затримують її, й далі вона тече всередину. По-друге, якщо вам вдасться затиснути судинку, що кровить, то імпровізований тампонувальний матеріал прилипне до рани і видаляючи його пацієнт відновить кровотечу.

 

У будь-якій незрозумілій ситуації викликай швидку! Спойлер: ніт, це так не працює

До цього міфу важко підібрати якийсь один конкретний приклад.

Ключове: швидка не лікує тупість, вона може її тільки седувати й зафіксувати на спинальній дошці. Ваше життя і здоров’я — ваша особиста відповідальність. Оберіть сімейного лікаря, вчасно проходьте медогляди, не затягуйте застуду до стадії «викашлювання легень», утримуйтеся від вживання речовин, які ваша мама вам вживати не рекомендувала б, і менше вам приводів телефонувати 103.

Читай далі