Удар блискавки. Як це? | Захист Патріотів

Фото: gizmodo.com

Удар блискавки. Як це?

Що ти робиш, коли починається буря, коли блискавка розсікає небо на тисячі шматків? Тікаєш додому, вимикаєш всі електричні пристрої та ховаєшся в кутку? Чи, навпаки, вибігаєш на вулицю та насолоджуєшся дощем? 

Джейме Сантана разом з чоловіком сестри Алехандро та ще двома друзями поверталися додому на конях, коли розпочалася квітнева гроза.  В один момент темні хмари нависли над містечком, а небо засвітилося від блискавки. Поблизу дому Алехандро відчув удар та впав з коня. На кілька секунд його тіло паралізувало, і йому стало важко дихати. Він зрозумів — крізь нього пройшов струм від блискавки. 

Алехандро підвівся та почав шукати Джейме. Він знайшов хлопця за будинком — Джейме лежав непритомний поблизу коня. Тіло тварини скам’яніло, а у Джейме димілося в районі грудної клітки. Кілька разів Алехандро намагався загасити той дим, та це не допомагало. Здавалося, що Джейме горить зсередини. 

Навколо хлопця почали збиратися сусіди. Вони викликали швидку допомогу та почали робити серцево-легеневу реанімацію аж до приїзду парамедиків. В якийсь момент один з парамедиків спитав в колеги, чи є сенс продовжувати СЛР — серце не відновлювало роботу. Та хлопець вижив.

Поруч з Джейме тоді знайшли його солом’яну шапку. Від удару блискавки вона стала більшою та деформувалася. Дотепер ніхто точно не знає, як змінюється від удару блискавки людське тіло. Наслідки можуть бути різними: хтось оговтується за кілька секунд, а комусь потрібно кілька років. 

Шапка та сорочка, яку носив Джейме Сантана, та чоботи, які носив Джастін Гогер, коли їх вразила блискавка. Фото: mosaicscience.com

Люди, які пережили удар блискавки, хочуть ділитися своїми історіями. Вони спілкуються на інтернет-форумах та створюють організації. Вони підтримують один одного та разом переживають депресії. Вони рятують один одного від самогубств.

Явище удару блискавки досі не є дослідженим з медичної точки зору, і лише невелика кількість лікарів стикалися з такими пацієнтами. Досі незрозуміло, яким чином струм рухається тілом та на діяльність яких внутрішніх органів впливає. 

Процес удару блискавкою схожий на те, як перегрівається комп’ютер — зовнішність людини може не змінитися, проте відбуваються внутрішні незворотні зміни. Кількох секунд достатньо, щоб електрика пройшла крізь шкіру до внутрішніх органів настільки, що м'язи можуть зваритися, а одяг — вибухнути. 

Лікування та реабілітація Джейме тривала п’ять місяців. Через рік після травми він все ще не міг ходити — частина його нервів перебували в сплячому стані. 

Що відбувається з тілом людини під час удару блискавкою та як вберегтися від нього, читайте в матеріалі  Шарлоти Шафф «This is what it’s like to be struck by lightning».Читай далі