Як лікувати вивих щиколотки | Захист Патріотів

Ілюстрація: rei.com

Як лікувати вивих щиколотки

Гомілковостопні суглоби створені, щоби дозволяти вашим ногам бігати по скелястих стежках, з’їжджати по засніжених схилах і переживати затискання стопи в кам’янистих тріщинах. На жаль, вони також чутливі до скручування. Вивих щиколотки є особливо поширеною травмою серед активних людей, яка може статися практично при будь-якій діяльності, включно з походами в гори, їздою на велосипеді, катанням на лижах, ходьбою зі снігоступами, скелелазінням або бігом. З огляду на те, наскільки часто може виникати вивих щиколотки, знання як його лікувати є дуже цінним.

 

Три кроки як лікувати вивих щиколотки

1. Оцініть травму: визначте, чи можна навантажувати далі гомілковостопний суглоб чи не варто, з огляду на те, як він був пошкоджений, зважаючи на ознаки та симптоми і виконавши тест на дієздатність.

2. Знеболення: використання льоду, підйом щиколотки і прийом знеболюючих можуть полегшити біль.

3. Підтримка щиколотки: якщо щиколотка дієздатна, можна використати лейкопластир, бандаж або лангету, щоби забезпечити підтримку щиколотки.

Пам’ятайте: безпека — це ваша відповідальність. Жодна публікація або відеоінструкція не замінить консультацію лікаря та професійну підготовку й досвід. Перш ніж надавати першу допомогу, переконайтеся, що ви дотримуєтеся відповідної техніки та вимог безпеки.

Вивих щиколотки
Фото: rei.com 

Крок 1: Оцініть травму

Коли ви розтягуєте щиколотку, зв’язки (тканина, що з’єднує дві кістки) розтягуються й інколи рвуться, що є болючим та виснажливим. Коли це відбувається в умовах дикої природи, за кілометри від сучасної медицини, зазвичай неможливо діагностувати точне ушкодження (наприклад, ступінь розтягнення або тяжкість перелому).Натомість, вам слід зосередитися на оцінці того, чи є щиколотка дієздатною чи ні. Ось як це робити:

 • Визначте механізм травми: розуміння того, як сталося пошкодження може допомогти вам вирішити, як продовжити лікування. Як трапилася травма? Чи біль з’явився несподівано, чи можливо, у результаті падіння? Або він почався повільно й поступово збільшувався? У багатьох випадках відповіді будуть очевидні, наприклад, коли пацієнт повідомляє, що він спіткнувся і вивихнув щиколотку. В інших випадках усе може бути не настільки очевидним, як, наприклад, коли біль не пов’язаний із раптовим інцидентом (наприклад, падінням) або якщо пацієнт ударився головою й не пам’ятає всіх деталей.

 • Оцініть ознаки та симптоми: обережно зніміть черевик і шкарпетку пацієнта, щоб оглянути ушкодження, подивившись, запитавши і промацавши. Огляньте чи є набряк і знебарвлення, та запитайте пацієнта чи відчуває він біль. Біль при натисканні на певну точку або явну деформацію може вказувати на перелом. Сильний біль, тріск під час травми і великі ділянки набряку, що швидко збільшуються, є ознаками серйозного розтягнення або перелому і вимагають іммобілізації пошкодженої щиколотки й евакуації пацієнта. Під час огляду варто зняти черевик і шкарпетку на непошкодженій нозі для порівняня форми обох щиколоток. Це дозволяє помітити навіть легкий набряк чи деформацію.

 • Виконайте тест на дієздатність: якщо ви вважаєте, що щиколотка може бути дієздатною, попросіть пацієнта порухати щиколоткою по всьому діапазону її руху. Якщо при цьому болю немає, це хороший знак. Тепер попросіть пацієнта перенести вагу на щиколотку. Якщо він може зробити це без значного болю й набряк не є важким, то ймовірно ви зможете впоратись із травмою на місці та продовжувати свій шлях. Якщо пацієнт не може рухати щиколоткою, вам слід іммобілізувати травму й евакуювати пацієнта.

 

Крок 2: Знеболення

Вивих щиколотки
Фото: rei.com

Вивихнута щиколотка, навіть якщо ви визначили її дієздатною, може сильно боліти. Ви можете допомогти пацієнту зменшити біль такими способами:

 • Відпочинок: попросіть пацієнта зробити перерву на перекус, попити води й деякий час відпочити. Це може зайняти годину-другу, якщо травма не така вже й важка, або цілий день, якщо біль є сильним і у вас є час (наприклад, у багатоденному поході).

 • Використання льоду: застосування льоду, якщо він у вас є, може допомогти зменшити біль, викликаний розтягненням щиколотки. Якщо у вас немає льоду, занурення кінцівки в холодний потік або озеро може допомогти зменшити біль. Охолоджуйте щиколотку до 20–40 хвилин за один раз. Це можна робити кожні 2–4 години або після навантаження. Метою застосування льоду є зменшення болю, а не набряку.

 • Підняття: підняття щиколотки вище рівня серця може допомогти зменшити набряк і знизити біль. Це може бути корисним під час відпочинку вдень або під час сну вночі.

 • Використання знеболюючих: для болю, що перешкоджає відпочинку пацієнта, розгляньте використання лікарських засобів, що є у вільному доступі, наприклад, ібупрофену.

 

Крок 3: Підтримка щиколотки

Після того, як ви визначили, що гомілковостопний суглоб дієздатний, підтримка суглоба лейкопластиром, бандажуванням, фіксатором або навіть трекінговим черевиком може полегшити прогулянку. Це особливо важливо, якщо ви подорожуєте по горбистій місцевості або переносите вантаж на спині.

Як фіксувати лейкопластиром вивих щиколотки

Щоби зафіксувати розтягнуту щиколотку, візьміть рулон широкого лейкопластиру або атлетичної стрічки, а потім:

1. Розташуйте стопу під кутом 90 градусів, перпендикулярно до ноги

Оберніть смужку лейкопластиру навколо ноги на 2 сантиметра вище зовнішньої кісточки суглобу. Це буде служити відправною точкою або орієнтиром.

2. Додайте смужки у формі стремена

З-під склепіння стопи наклейте смужку пластиру, який доходить до відправної стрічки, що опоясує щиколотку, перетинаючи безпосередньо поверх внутрішню та зовнішню кісточки щиколотки, як стремено. Потім наклейте ще дві смужки однакової довжини, які злегка перекриють обидві сторони початкового стремена. Нанесіть інший шматок стрічки довкола щиколотки, як ви це робили на кроці 1, щоби закріпити три стрічки стремена на місці. Порада: ви можете виміряти необхідну довжину стрічки для стремен, приклавши неклейку поверхню стрічки на шкіру й розкрутивши стрічку від орієнтирної стрічки по зовнішній стороні щиколотки, вниз під склепінням стопи, і назад до орієнтира з іншого боку.

3. Додайте пластир у формі літери J (зробіть «краплинки»)

Наклейте три смужки пластиру так, щоби вони перекривались, починаючи від стрічки-орієнтира на непошкодженій стороні щиколотки, щоби вони проходили під склепінням стопи, по верху стопи й закінчувалися там, де вони починались.

4. Наклейте пластир у формі 8-ки

Починаючи в тому ж місці, що й із «краплинками» (на непошкодженій стороні гомілковостопного суглоба), наклейте з нахлестом три смужки платиру, що пройдуть під склепінням стопи, через верхню частину стопи, над внутрішньою кісточкою щиколотки, позаду ахіллового сухожилля, над зовнішньою кісткою гомілковостопного суглоба, через верхню частину стопи й назад під ногу. Закінчіть шматки стрічки під ногою. Фігурою 8 формується петля за ахілловим сухожиллям і петля під склепінням стопи, що перетинаються верхній частині стопи.

5. Оцініть ефективність вашої роботи

Шукайте проміжки між смужками або точки, які можуть викликати дискомфорт. Ви можете заповнити прогалини невеликими додатковими шматочками пластиря.

6. Оцінка ПМС (пульс, моторика, сенсорика)

Перевірте кровообіг, відчуття та рухливість пацієнта, запитавши, чи може він розрізнити, якого пальця ви торкаєтесь, і чи може він рухати пальцями. Попросіть пацієнта трохи пройтись і розповісти вам, про відчуття в щиколотці. Якщо стрічка занадто туга, затискає шкіру або тягне волосся, поправте її.

Якщо ви перебуваєте в багатоденному поході й маєте багато пластиру, ви можете знімати стрічку на ніч (використовуйте атравматичні ножиці для найпростішого та найшвидшого видалення) і користуватися еластичним бинтом, замотаним 8-ками. Якщо у вас не так багато пластиру, ви можете залишати попередню обмотку на ніч доти, поки в пацієнта підтримується нормальний ПМС. Пластир має здатність розтягуватися і з часом ставати менш підтримуючим, тому можна додати ще кілька фігур 8 для підсилення.

 

 

Як уникнути вивиху щиколотки

Загоєння розтягнутої щиколотки може зайняти кілька тижнів, якщо не місяців, що може серйозно вплинути на якість відпочинку та життя загалом. Ось кілька способів запобігти цій травмі:

 • Носіть відповідне взуття: вибір, що взувати у мандрівку, завжди за вами. Подумайте заздалегідь наскільки добре ваше взуття пристосоване для подолання місцевості, по якій ви збираєтесь подорожувати. Розгляньте такі нюанси, як зчеплення підошви, підтримка щиколотки та пом’якшення на устілках.

 • Розігрійтесь: замість того, щоб одразу рушати в дорогу або поспішати піднятися на скелю, присвятіть 15 хвилин розігріву м’язів і сухожиль, роблячи динамічні розтяжки, що імітують рухи, які ви будете здійснювати під час своєї активності. Не марним буде виконання таких вправ, як високі підйоми колін, розтяжки, розминка ніг та рук.

 • Будьте обережні: стежка, що заросла чагарниками й корінням, скелі та болота просто чекають, щоби ви спіткнулися. Будьте обережні під час подорожі, особливо якщо стежка мокра та/або крута.

 • Втомлена незграбність: травми трапляються найчастіше пізнім ранком і пізно ввечері, коли організм зневоднений і втомлений, що призводить до зниження рівня уваги та посилення незграбності. Ризик травмуватися зростає, коли ви втомлені, змерзли, зневоднені, погано почуваєтеся. Для боротьби з цим, одягайтеся за погодою, пийте багато рідини й поповнюйте енергію, снідаючи, обідаючи і з’їдаючи три-чотири легкі перекуси протягом дня, а не традиційні три прийоми їжі на день.

 • Пригальмуйте: занадто швидкий рух може призвести до травм. Плануйте реалістичний графік для вашого походу, щоби не поспішати й мати час на привали, особливо перед складними відтинками маршруту.

 • Підготуйте своє тіло: для походів, носіння важкого рюкзака, катання на лижах та підйому на вершини потрібно багато зусиль. Місяці, що передують до великому походу або перед початком спортивного сезону, наповненого пригодами на відкритому повітрі, присвятіть витривалості, гнучкості й силовим тренуванням, щоби підготувати своє тіло. Будучи фізично підготовленим до походів, ви можете запобігти травмуванню й отримати більше задоволення.

Вивих щиколотки
Ілюстрація: Dr. Axe

Оригінал статті: https://www.rei.com/learn/expert-advice/how-to-treat-a-sprained-ankle.html

Читай далі