Зомліти та не злякатися. Історії причетних | Захист патріотів

Ілюстрація: shutterstock

Зомліти та не злякатися. Історії причетних

Зомліти може кожен. Причин для того достатньо, а передумов 
 іще більше. Наприклад, коли втомився, перехвилювався або давно не їв, коли втратив багато крові або відчуваєш сильний біль. Втрата свідомості може бути ситуативною, а може вказувати на серйозні проблеми зі здоров’ям.

Ми поспілкувалися із трьома людьми, які хоча би раз непритомніли, та попросили лікаря розповісти про те, чим небезпечна втрата свідомості та чому після таких випадків важливо пройти обстеження.

 

Я втратила свідомість

Спочатку людина відчуває нудоту, потім запаморочення. Наступний етап: у неї погіршується слух або зір і темніє в очах. Втрата свідомості триває від пів хвилини до кількох хвилин, і якщо цей стан не переходить у кому, то вже скоро людина отямиться і відчуватиме втому та ломоту в тілі.

Коли я втратила свідомість перший раз, мені було десь 23 роки. Я їхала в електропотязі, було літо і задуха. Я стояла. Не було ніяких передчуттів. Ось я стояла, а ось мене вже повертають до тями, бризкаючи водою у обличчя. Мені хтось поступився місцем. Люди сказали, що я просто впала, як повалене дерево  рівно і лицем додолу.

Коли прийшла до тями, чомусь мало не розплакалася, бо було якось лячно від розповіді спостерігачів і від того, що я не розуміла передумови і якихось передчуттів, чи захворювання.

Другий раз трапився роки через чотири. Я йшла по вулиці з сестрою, і ми розмовляли. Потім я приходжу до тями, лежачи на землі. Сестра сказала, що я просто впала лицем додолу, як шпала. І знову не було ніяких передчуттів і проблем зі здоров'ям. Другий раз не було так страшно, як вперше. Злякалася сестра, а я її заспокоювала.

Першого разу у потязі люди мені допомогли. Мені здається, що там була задуха і у людей не виникло питання, що трапилося. А других раз ніхто не допоміг, а просто проходив повз і деякі навіть питали сестру  вона п’яна? Сестра була у шоці.

Я не ходила до лікаря на обстеження. І не знаю причин втрат свідомості.

Я втратила свідомість у листопаді 2017 року. Був ранок неділі, за традицією я смажила млинці дітям. Хтось вибивав яйця, інший кидав борошно, потім по черзі наливали до пательні. Стало жарко, включила витяжку, але не допомагало. Відійшла до ванної кімнати вмитися холодною водою. Там зрозуміла, що погано почуваюся, встигла підійти до чоловіка і сказати, що мені зле. Страшно не було.

Прийшла до тями від легких ударів по обличчю та води. Я вже була на підлозі, сиділа біля дивану, діти з величезними наляканими очима і зі стаканами води в руках, чоловік телефонував до швидкої.

Досить швидко приїхала бригада швидкої допомоги. Перше запитання лікаря: «Ви вагітні?». Кажу, що сподіваюся, що ні. Лікар: «Теоретично це можливо?» Теоретично, так.

Лікарка оглянула і сказала їхати до лікарні. Далі знову був огляд, цього разу у невролога. І знову перше запитання: «Ви вагітні?». «А інші діагнози бувають?»,  спитала я.

У той день здала кров, результати аналізу хороші. Невролог щось написала «медичною» мовою, сказала звернутися до спеціаліста в іншу лікарню, але перед цим зробити тест на вагітність. До спеціалістів інших не зверталася з приводу втрати свідомості, у липні 2018 року народився Ярослав.

Уперше я знепритомніла влітку, коли ще навчалась у школі. Це було різке зниження тиску через різку зміну положення. Мені було тривожно і я почувалася безпомічною.

Наступний раз був під час конвокації в Києво-Могилянській академії на Контрактовій площі. Було спекотно і душно, до того ж ми були одягнені в мантії. Тоді мене практично підняли з асфальту і повели в медпункт. Це були могилянці, але зовсім мені не знайомі. Потім мобілізувалися мої подруги і нові одногрупники, ніхто не залишився байдужим, принесли воду, шоколад, хтось просто поцікавився як я себе почуваю. Цей факт було приємно усвідомлювати.

Лікар надав мені рекомендації одразу як я прийшла до тями. Виявилося, що у мене було зниження тиску.

Такі стани цілком індивідуальні і немає жодної схеми «правильного» зомління. Втрата свідомості є порушенням регуляції судинного тонусу, а тому важливо правильно надати першу допомогу та, відповідно, уникнути ускладнень.

 

Я  лікар

Олександр Мірошніков працює дитячим неврологом у медичному центрі «R+». Він розповів що таке втрата свідомості, чому не варто нехтувати візитом до лікаря у разі зомління та як надати першу допомогу.

Непритомність або сінкопе  це короткочасна та раптова втрата свідомості, що проходить самостійно без лікування. Вперше цей стан описав античний лікар Аретей Каппадокійський.

Причиною такого стану може бути знижений кров’яний тиск, що спричиняє раптове погіршення кровообігу у мозку. Втрата свідомості може статися у будь-якої людини особливо у погано провітреному, спекотному приміщенні, при зневодненні або лихоманці, після особливо сильного емоційного переживання або стресу.

Наприклад, сінкопе може статися від болі або вигляду крові при ін’єкції, чи під час проведення аналізу крові. В рідких випадках сінкопе може бути спровоковане кашлем, чханням, сечовиділенням або дефекацією, споживанням холодних напоїв чи їжі.

Іншою причиною втрати свідомості є різка зміна положення тіла. Наприклад, людина довго лежала, а потім раптово встала з ліжка. Така непритомність називається ортостатичною.

На жаль, не всі причини втрати свідомості є цілком безпечними. Сінкопе може бути першим проявом важких захворювань серця або судин. Серцеві захворювання всього у 10% усіх випадків є причиною зомління. Найбільш небезпечними є порушення ритму серця  аритмії, які можуть призвести до раптової смерті. Також до втрати свідомості можуть призводити хвороби клапанів серця та великих судин або поява тромбу у легеневій артерії.

Обов’язково потрібно звернутися до лікаря після того, як знепритомніли. Якщо це трапилося вперше в житті, бажано пройти огляд у сімейного лікаря або педіатра, якщо мова йде про дитину. Важливо зробити електрокардіограму, щоб виключити порушення ритму та провідності серця.

Не зайвим буде зробити загальний аналіз крові для виключення низького рівня гемоглобіну (анемії). Якщо ці причини виключено, можна звертатися до невролога. Невролог проведе спеціалізовані дослідження стану вегетативної нервової системи, яка регулює артеріальний тиск та частоту скорочень серця.

Якщо втрата свідомості триває більше 1-2 хвилин, супроводжується судомами, варто викликати швидку допомогу. Під маскою непритомності можуть перебігати такі загрозливі стани як інсульт, епілепсія, травма мозку, цукровий діабет, отруєння токсинами або наркотичними речовинами.

В будь-якому випадку, бажано пройти обстеження у лікаря. У практиці часто застосовують шкалу Сан-Франциско, для оцінки ризику смерті за короткий термін після втрати свідомості. До несприятливих факторів ризику відносяться наявність вродженої вади серця, порушення на електрокардіограмі, задишка, зниження систолічного артеріального тиску нижче 90 мм. р.ст, зниження гематокриту (обсягу еритроцитів у крові) нижче 30%.

Найбільш вірогідно, що у Юлі саме такий тип нервової системи, при якій є схильність до втрати свідомості у спекотних приміщеннях, де мало повітря. Щоб попередити виникнення подібних станів, варто уникати непровітрюваних приміщень з великим скупченням людей, завжди мати з собою пляшку води.

Якщо людина поряд з вами втратила свідомість, перш за все, переконайтеся, що вона дихає. Якщо за допомогою методу «чую-бачу-відчуваю» ви визначили, що дихальних рухів грудної клітки немає — треба негайно починати робити серцево-легеневу реанімацію.

Якщо дихання є, потрібно покласти людину у стабільне бокове положення. Можна намагатися привести людину до тями, голосно покликати її або потрясти за плече.

Якщо свідомість не повертається, необхідно викликати швидку допомогу. Також необхідно викликати швидку відразу, якщо людина травмувала голову при падінні, якщо це повторна втрата свідомості протягом короткого часу, якщо людина страждає на захворювання серця, цукровий діабет, або це вагітна жінка.

Якщо ви чули від своїх друзів, знайомих та близьких, що вони втрачали свідомість та проігнували цей знак, не сходивши до лікаря, покажіть їм цей матеріал. Втрата свідомості  збій роботи організму, який може свідчити про проблеми зі здоров’ям або ж псувати вам якість життя.

Читай далі