Дивно, що ми з вами ще не бухали | Захист патріотів

Ілюстрація: Андрій Єрмоленко

Дивно, що ми з вами ще не бухали

Інструктори Patriot Defence взяли участь у проекті Оцінки ЕМД. Нижче подаємо їхні суб’єктивні враження, що залишилися поза формулярами дослідження, а також правду про систему екстреної медичної допомоги, яку бояться озвучувати  її працівники.

Усі локації та дійові особи деперсоніфіковані з метою збереження персональних даних та конфіденційності.

Назар Мельничук, 25 років

магістр права, пластун, NREMT Certified EMT-B, перекладач, інструктор Patriot Defence

Нема різниці між «Я вже вивчилась 4 роки, більше вчитися не буду» чи «У мене 25 років досвіду, я вашу спінальну дошку знаю». Є люди, які хочуть чогось досягти, щось змінювати і змінюватись, а є люди яким нічого не треба.


Якщо умовно поділити всіх фельдшерів, то з правого боку будуть люди, які знають, вміють, постійно вчаться самі й допомагають підтягнути знання тим, хто працює поряд, а з лівого боку будуть ті, котрим усі винні, крім них, і які в будь-якій незрозумілій ситуації колють магнезію. Справа буде сидіти чоловік середнього віку, який має ще одну роботу чи працює інструктором, він постійно стомлений і виглядає так, ніби недавно пройшов три війни підряд. А зліва буде сидіти чувак, такий скиглій, який страшно економить свою енергію й дуже себе береже, у нього завжди є час, щоби ще трохи поспати чи подивитися «Хата на тата», але в нього ніколи немає часу для того, щоби почитати сторінку якогось протоколу, він буде більше всіх скаржитися, як усе погано й більше всіх вчити, як треба жити чи робити реформу. Зарплата й у тих і в тих аналогічна.

Ти народився, закінчив школу, вивчився на фельдшера — можна викинути всі книжки, забути алфавіт… Це так не працює. Ви обрали професію, де треба вчитися весь час. Це медицина, протоколи постійно оновлюються. Не хочеш вчитися, то йди звідси, шукай якусь інакшу роботу. Може серед них є наступний Ілон Маск, просто він застряг на роботі фельдшера, бо дуже любить спати.

Фельдшери насправді знають по медикаментах більше, ніж ЕMT, але погано працюють із травмою і критичними ситуаціями.

Нам казали: «Дивно, що ми з вами ще не бухали. Зазвичай перевірка приїжджає, ми йдемо в ресторан, платимо за них, вони просто пишуть хороші відгуки про нас і цим усе закінчується».

Хтось «підтягує» англійську, щоби читати найновіші протоколи, чи купує внутрішньокістковий доступ за свої гроші, а хтось літає в небесах із «Я би хотів, щоби було як у Польщі», хоч жодного разу в Польщі не був. Ти не знаєш мови, ти ніколи не був закордоном, ти навіть закордонного паспорта не маєш, чи польська система взагалі пасує в Україні тебе не цікавить, але ти десь чув про зарплату 600 євро.
 

Скарги на відсутність обладнання — це неоднозначна історія: немає обладнання тому, що держава не попіклувалася, чи тому, що персонал не вчиться й не говорить, чого вони хочуть, чи здаються звіти, що все є і все гаразд? Якщо ти довго спиш на лівому боці й починає боліти, ти автоматично що робиш? Перевертаєшся на спину, або лягаєш на правий бік. А їм щось не подобається — вони далі сплять на лівій стороні, знову і знову лягають на болючий бік і примовляють: «Знаєте що? Я десь чула, що можна лягти на правий бік».

Привезти пацієнта і 20 хв. бити його по обличчю, щоби він дихав, це не екстрена медична допомога.

Українські бабусі шарять медицину, от їх би на парамедиків чи на ЕMT (сміється). Вони чудово знають які показники треба озвучувати на виклик. А ще вони або самі визначають, або з чиєюсь допомогою, але вони чітко знають перелік потрібних ліків, які можна отримати безкоштовно зі швидких.
 

Пересічна особа не вміє елементарно розпізнати ознаки невідкладного стану, тому часто швидка виїздить до людини, яка просто задрімала під деревом, а іноді їде «поміряти тиск» людині, яка, сидячи нерухомо з відкритими очима, уже більше 10 годин мертва.

Усі думають, що ось приїде швидка, вона зобов’язана врятувати. Пацієнту кажуть, що в нього серйозні проблеми із серцем, по кардіограмі жах, а він наполягає «просто дайте таблєтку якусь» і відмовляється від госпіталізації. Пацієнту пояснюють, що пігулкою не обійдеться, а він не хоче лежати в лікарні. Ніхто не хоче, але бувають ситуації, коли ти лежиш або лікарні, або в домовині. Тільки такі варіанти.

За питанням «Де можна довчитись?» наступне питання було не «Як мені підготуватись?», а «Скільки коштує і хто за це буде платити?». Мені здається, навіть якщо б ці люди були мільйонерами, якщо б у холодильнику в банці був мільйон доларів, вони б казали: «Це мій мільйон, чому я маю віддавати за це свої гроші?!».

Випускник школи, який хоче втекти від батьків і якому кажуть, приміром, «ти можеш стати фельдшером, а можеш сантехніком» думає, що «фельдшер — це якась прикольна назва, напевне німецька, і я буду закордон їздити». Усім майбутнім фельдшерам на першому курсі кожного тижня в п’ятницю необхідно транслювати репортажі з якогось замєсу, де є кров, гімно й розчленування, чи відео про якогось п’яного безхатька, який блює, а після перегляду казати: «Ось те, з чим ви будете працювати. Ви готові це робити за отаку зарплату?». Нехай до кінця курсу залишилося б 10 людей, але ці 10 точно розуміли б куди вони йдуть.

Треба бути реалістом, треба дивитися правді в очі: ніхто за рік не змінить цю систему, вона буде змінюватися довго й не безболісно. У нас фельдшерів і лікарів швидкої багато, їх треба перевчати. Частина не пройде ці курси, але хто захоче піднатужитись — стане парамедиком. Згодом, десь у Карпатських горах на відпочинку, як добре буде знати, що раптом щось станеться, по тебе приїдуть люди, які знають свою справу.

Оцінка ЕМД була проведена МОЗ України за технічної допомоги від ВООЗ за підтримки уряду Японії з метою сприяння загального охоплення охороною здоров'я та проекту Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва "Політичний діалог для кращого управління в сфері охорони здоров'я".

Результати Оцінки ЕМД можна завантажити тут.

Читай далі