УПА. Слід в історії: лекція Володимира В’ятровича у МОЗ | Захист Патріотів

Фото: Міністерство охорони здоров'я

УПА. Слід в історії: лекція Володимира В’ятровича у МОЗ

13 жовтня у Міністерстві охорони здоров'я відбулася низка заходів, присвячених Дню захисника України. Зокрема зі своєю лекцією про УПА завітав історик, голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович. Відвідувачі мали змогу дізнатися маловідомі факти про УПА, медицину у повстанців та провести паралелі російсько-української війни із боротьбою УПА. До вашої уваги короткий конспект зустрічі.

УПА. Слід в історії: лекція Володимира В’ятровича у МОЗ

Українці – це унікальний народ, який здатний організувати власну армію, без втручання держави. Таким прикладом є Військо Запорізьке, яке згодом після повстання Богдана Хмельницького оформилося в державу. Також у перших роках без дієвої підтримки держави створилася Армія Української Народної Республіки. Однак сьогодні ми говоритимемо про найяскравіший приклад народної армії – Українську Повстанську Армію.

Стратегія підпільного руху

Перші повстанські відділи почали створюватися на Волині і Поліссі в кінці 1942 року. Вони стали виявом спротиву населення жорстокій окупаційній політиці.

Стратегічним завданням боротьби УПА була зміна свідомості українців, їхнє моральне та духовне виховання, яке мало підготувати суспільство до національної революції. 

Для ОУН визначальною була стратегія зачекати до повного виснаження противника, а тоді розгортати підпільну боротьбу. Така політика очікування виснаження противника була характерна для більшості партизанських рухів. Такої тактики притримувалось також і польське, і французьке підпілля. 

Однак у роки Другої світової війни така політика не спрацювала. Через німецькі репресії та тиск на місцеве населення цей стихійний спротив почав набирати обертів і змусив ОУН змінити концепцію.

УПА. Слід в історії: лекція Володимира В’ятровича у МОЗ

Статистика УПА

Загальна площа території, яка була охоплена повстанським рухом у 1944 році становить 150 тис км2. На цій території проживало 15 млн населення. Це – приблизно чверть площі теперішньої української держави та більше, ніж територія Греції із кількістю місцевих жителів, яка дорівнює населенню Нідерландів. 

Яка кількість людей була залучена в партизанські загони УПА? Загальну кількість ми дати не можемо, тому що підпільний рух ніколи і ніким не реєструвався. Однак за документами ми можемо визначити, що близько 30 тис. вояків служили в УПА. А через лави УПА пройшло близько 100 тис. вояків.

Репресії КГБ

За документами КГБ відомо, що за участь у повстанському русі заарештовано 134 тис. людей, розстріляно 153 тис. людей, депортовано 203 тис. людей. Разом – близько півмільйона осіб.

У кадровому складі УПА абсолютна більшість – це жителі сільської місцевості, хлопці 18-28 років, з початковою та неповною середньою освітою, позапартійні. Для більшості з них участь в УПА – була першим військовим досвідом. 

Щодо командирів УПА, то більшість із учасників – вихідці з міст, чоловіки 30-35 років, з неповною чи повною середньою та вищою освітою, а також члени ОУН, ПЛАСТ, ЛУГ та СОКІЛ. Також велика кількість учасників мала досвід попередньої військової служби.

УПА. Слід в історії: лекція Володимира В’ятровича у МОЗ

Вплив УПА

Боротьба УПА стала основою для створення наступних етапів національно-визвольного руху, а саме дисидентського руху 1960-1980-тих років, національно-демократичного руху кінця 1980 початку 1990-х років та зрештою, завершальною подією у цьому процесі – ухваленням Акту проголошення української незалежності 24 серпня 1991 року. 

Щодо паралелей УПА і Євромайданом, то мова йде не тільки про червоно-чорний прапор чи привітання "Слава Україні! – Героям Слава!" Важливо те, що одна із структур, створених на Євромайдані отримала назву Самооборона, а її структурними одиницями були Сотні. 

Також українська держава у 2014 році не була готова відбити російську агресію. А створення масового волонтерського та добровольчого рухів нам забезпечили тил. Тому саме завдяки цьому в Україні відбулося поступове творення власної армії.

Читай далі