Як вести осмислене життя після військової служби | Захист патріотів

Фото: Микита Завілінський для Документального перформансу "Я Ветеран", зі сторінки ГО "Побратими"

Як вести осмислене життя після військової служби

Знайти мету після військової служби буває дуже складно, чи не так? Не те щоб у тебе не було навичок, щоб реалізувати себе в цивільному житті. Щось не так з його головним сенсом. Після того, як ти ніс відповідальність за життя і смерть, дороговартісне обладнання або вів за собою інших в бій — ну, в порівнянні з цим, більшість посад в цивільному житті не мають ніякого значення. Вони можуть здаватися незначними, безглуздими, нудними. І змушувати тебе почуватися неспокійно, невизначено, порожньо.

Не легко знайти людину, якій довіряли життя і смерть, і дати їй мирську роботу й очікувати, що її це влаштує, правда ж?

Може й так. А, можливо, й ні.

А що як є спосіб відчувати себе сповненим значення на будь-якій роботі? Що коли є шлях жити так, щоб не робота, а твоя особиста місія в житті давала тобі мету і сенс?

Єдиний спосіб знайти істинний сенс в роботі і житті — присвятити своє життя служінню заради вищого блага.

Саме так. Служінню. Життю, зорієнтованому на чомусь іншому.

І знаєш що? Найбільші страхи, що виникають у тебе через відсутність мети поза життям військового, виникають тому, що ти більше не присвячуєш життя служінню. Багато хто втрачає цю вищу місію, це вище покликання, це відчуття, що ти існуєш заради служінню добру.

Час повернути це в своє життя.

Мені не важлива причина, чому ти вступив на військову службу або наскільки ти тепер розчарований і злий на уряд і суспільство, поки ти не вирішиш повернути своє життя до служіння людству. Інакше ти й надалі ризикуєш залишатися в глухому куті і без цілі.

Чому? Тому що ти є душа, призначення якої полягає в служінні.

Ти став на шлях військового, що має набагато глибше духовне покликання у твоєму житті, ніж ти усвідомлював. Ти прийшов сюди на цю землю, щоб дозволити своєму життю принести користь людству. Коли ти вирішив стати військовим, ти взяв на себе найбільші глибини досвіду і відповідальності, на які людська душа може погодитися. Ти підписався нести цьому світу смерть захищаючи невинних. Ось що ти зробив.

Але твоє духовне покликання служити не закінчилося.

І тільки тому, що ти був знаряддям руйнації, у тебе є потенціал стати потужним інструментом добра, любові, життя, творчості, краси, радості. Ти можеш не відчувати того, що ти мудрий чи що маєш багато сили, ти можеш не відчувати в собі будь-яку з цих речей зараз же (насправді можеш) — але знаєш що? Ти вже маєш усе необхідне, щоб бути цією людиною, прямо зараз, у тобі самому.

Ти знаєш більше ніж будь-хто про те, що робить життя життям. Бо будучи смертю, ти знаєш що таке життя так, як ніхто навколо. Оскільки ти пережив пекло, у тебе є великий потенціал привести до життя інших. Те, що ти повинен дати іншим, — це величезний дар проникливості, мудрості, розуміння, готовність бути справжнім, пізнати глибини життя, бо так мало людей готові або знають, як зважитися їх віднайти.

Ти можеш встановлювати зв’язки з тими, хто страждає і відчуває біль. Ти знаєш, як почути більш глибокі істини, які не висловити словами. Ти знаєш, як бути поруч, несподівано з’явитись, відговорити когось боятися й налаштувати йти в бій.

Ти знаєш, як бути воїном душі. Заради душі.

Чи можеш ти уявити собі, наскільки цінним ти міг би бути для когось, хто переживає небезпечний для життя час? Наприклад, ти міг би підтримати когось, хто бореться з раком. Або ти міг би навчити свою дитину бути наполегливою і відважною у жорстких ситуаціях. Або ти би міг допомогти підліткам стати сильнішою версією самих себе. Можливості нескінченні.

Але значення має не те, що ти робиш, а те чому ти це робиш.

Щоб прожити життя зі смислом, ти повинен вирішити ким бути в цьому світі.

Як досягти цього життя, про яке я говорю?

• Будь власником свого життя. Не виправдовуйся. Не нарікай. Не бідкайся. Не жалій себе. Не скигли, що життя погане. Не тіш себе ідеями про самогубство. Не чекай, що хтось зробить твоє життя кращим. Тебе не вбили в бою. Ти все ще тут.

• Виріши, ким ти збираєшся бути в цьому світі. Хорошим? Поганим? Тим, хто вірить у добро і можливості? Силою на благо чи супроти? Ти будеш будувати чи руйнувати? Дивитимешся на життя з силою і мужністю, чи будеш скиглити, нарікати і борсатися? Будеш сміливцем чи боягузом? Тим, хто будує своє життя, чи чекатимеш поки хтось зробить це за тебе? Будеш лідером або послідовником? Ти маєш визначити ці речі. Це твій вибір. (Якщо ти занадто пригнічений, щоб повірити, що ти можеш щось змінити, спробуй пригадати що відчував, перш ніж вступити до війська: ти ж не був до кінця впевненим, що зможеш стати таким, як тобі розповідали, — ось де ти зараз знаходишся. Ти можеш змінити своє життя, коли вирішиш це зробити і коли зробиш щось, аби змінити його.)

• Подивись правді в очі: де ти знаходишся. Єдиний шлях вперед — почати з того, де ти зараз. Це означає, що ти приймаєш правду про те, де ти зараз знаходишся. Чи є у тебе ПТСР, ЧМТ, депресія, схильність до самогубства, чи зловживаєш ти алкоголем, наркотиками, чи маєш фізичні травми, що потребують лікування, чи потрібно тобі розірвати стосунки зі своїм партнером або звернутися до нього по допомогу й розібратися з цим? Ти не можеш рухатися вперед, якщо заперечуватимеш і відмовлятимешся рухатися в бік зцілення, цілісності і благополуччя. Зроби маленький крок, аби наблизити своє життя до зцілення. Поговори зі мною (ред. з психологом), якщо потребуєш орієнтири до реалізації.

• Почни перенавчання свого розуму. Ми часто думаємо, що не контролюємо наш розум. Він робить усе як йому заманеться. І хоч це в значній мірі правда, ми таки контролюємо наше відношення до життя. Наш погляд на життя, наше ставлення — це єдині речі, які ми можемо контролювати. Ти можеш сказати «ні» своєму розуму. Ти можеш вибрати більше не ступати на вже знайомий шлях страху, самозвинувачення, самоприниження, що дає тобі відчуття непотрібності та бажання вийти з гри.

• Це вимагає зусиль, потребує такої ж завзятості як тренування м’язів — ти маєш притримуватися режиму і виконувати вправи, знову і знову. Коли твій розум починає звертати з шляху, розпізнай це і скажи «ні». Це може зайняти кілька тижнів, а то й місяців, але свідомість можна перевчити. Старі переконання можна відхилити, а нові — прийняти. Свобода досягається тоді, коли ти усвідомлюєш, що можеш обирати свої життєві переконання.

• Пусти своє життя в дію. Перевербуй своє життя на існування задля служіння людству. Саме так ти знайдеш свою мету. Не роботу – а свою мету. Чому ти тут. Нехай це стане твоєю особистою місією бути силою життя, любові, доброти, великодушності, аби додати більше життя в цей світ. Будь ніжнішим, бо всі знають тебе грубим, будь добрішим, бо ти знаєш що таке жорстокість, спрямовуй інших бути відважними. Почни з людей, з якими спілкуєшся щодня. Тепер твоя місія бути життям в цьому світі. Ти вже покінчив зі смертю.

Коли твоя місія полягатиме в тому, щоб бути життям, бути любов'ю, добром, сміливістю — тоді і твоя мета полягатиме в цьому. Незалежно від того, де ти знаходишся. Незалежно від того, яку роботу ти маєш. Твоя мета виходитиме з тебе самого. І це робить тебе вільним у виборі роботи, якої ти потребуватимеш з фінансових причин.

Одного разу побратим з морської піхоти сказав мені, що не має значення, куди уряд посилає тебе, на якому полі бою ти перебуваєш, де стоять твої війська — важливо те, що ти морпіх. Твоє завдання служити і любити своїх побратимів.

Це те, що ти робиш не залежно від свого місцезнаходження.

 

Статтю перекладено з дозволу авторки. Це наш третій переклад із серії матеріалів письменниці Бріти Ріке-Драґіцевіц. 

Протягом кількох років авторка жила і працювала репортером у повоєнному Сараєво, Боснія. Писала для The Associated Press, The Los Angeles Times та інших видань. Через власний духовний досвід та досвід життя з тими, хто вижив у війні, вона знайшла зцілення, надію та відновлене відчуття цілісності життя після війни.

Оригінал статті: https://lifeafterwar.org/2016/09/28/how-to-create-a-meaningful-life-after-the-military/

Читай далі