Бути першими: екстрені медичні реагувальники | Захист Патріотів

Фото: Тетяна Денькович

Бути першими: екстрені медичні реагувальники

На вулиці сталася аварія — автівка врізалася в стовп. За кермом чоловік без свідомості. Найближча лікарня за десятки кілометрів, а потерпілого потрібно рятувати негайно — важлива кожна хвилина. Навколо лише кілька очевидців події.

Очевидцем подібного випадку можеш стати ти! Ситуація, коли потрібно надати екстрену допомогу, може статися будь-де: на концерті, у метро, на вулиці, на роботі чи в університеті. У такий момент важливо діяти.

На щастя, ця аварія — усього лише симуляція. У Києві пройшов 22-й 7-денний курс екстреної допомоги «Екстрений медичний реагувальник». 24 волонтери із загонів швидкого реагування Червоного Хреста з усієї України приїхали, аби отримати нові знання та відпрацювати свої навички порятунку людей. Це перша співпраця Червоного Хреста й ГО «Захист Патріотів».

На курс ЕМР здебільшого приходять люди без медичної освіти, тому з ними працювати легше, ніж із лікарями — немає сформованих радянським навчанням звичок та стандартів. Зазвичай це рятувальники аварійно-рятувальних служб, працівники державної пожежної охорони, поліцейські, які за своїми службовими обов’язками повинні володіти практичними навичками надання екстреної допомоги. Проте Червоний Хрест на цьому спеціалізується. Координатор курсу Максим каже, що це водночас спрощувало й ускладнювало процес навчання.

«Вони мають величезний досвід та працюють за своїми протоколами, які дещо відрізняються від наших. У перші дні це створювало додаткові дискусії, проте дуже швидко ми дійшли до спільної позиції».

Учасниця курсу Олена каже, що в подальшому продовжать роботу за своїми протоколами, проте мають намір доповнити їх новими позиціями, які засвоїли на курсі ЕМР.

«У цьому курсі багато роботи з манекенами, багато інформації в презентаціях, яку ми не використовуємо, бо в нас у протоколах цього немає. Після повернення додому ймовірно будемо впроваджувати ці напрацювання. Ми будемо доопрацьовувати наші протоколи, за якими працюємо, оскільки ми постійно розвиваємося й маємо працювати ефективніше».

EMR
Фото: Тетяна Денькович

День навчання складається з теоретичної та практичної частини: спочатку учасники отримують необхідні знання, потім відпрацьовують на практиці. Така модель навчання дає змогу одразу ж розібратися із незрозумілими моментами.

«Класно, що є проміжні тести, які дають змогу побачити, що ти засвоїв, а над чим ще слід попрактикуватися», — каже Олена.

Протягом перших п’яти днів учасники курсу засвоюють базові знання з анатомії людини, щоби розуміти, як той чи інший критичний стан впливає на внутрішні органи. Далі працюють із травмами всіх частин тіла, екстреними медичними станами (інфаркт, діабет, стенокардія, астма тощо). Наступна частина курсу — учасники перші на місці події під час масових інцидентів: сортування, взаємодія з іншими службами, робота в команді. Окремим блоком йдуть етичні та юридичні аспекти роботи екстреного реагувальника. Та найважливіше, що потрібно донести до майбутніх рятувальників, — це особиста безпека надавача допомоги: як зробити так, щоби в процесі порятунку не постраждати самому.

EMR
Фото: Тетяна Денькович

Одним із важливих елементів програми є відпрацювання приймання пологів: екстрений медичний реагувальник має вміти надати допомогу кожному.

«Так, вчимо приймати пологи. Але тут насправді найважливіше, що намагаємося донести — як не зробити зайвого в такій ситуації. Адже в цьому процесі головне не заважати», — каже Максим.

Після п’яти днів теоретично-практичного навчання учасники курсу протягом цілого дня відпрацьовують усі навички, які здобули раніше. Важливо навчитися працювати в команді, реагувати на екстрену ситуацію швидко та виважено. Працюють чотири станції, де разом з інструкторами учасники відпрацьовують серцево-легеневу реанімацію, евакуацію постраждалих з автомобіля, огляд травмованого пацієнта й робота з ним та огляд медичного пацієнта (при астмі, інфаркті тощо).

Серцево-легенева реанімація на рівні екстреного медичного реагувальника відрізняється від базового 8-годинного курсу використанням більшої кількості обладнання. ЕМР має вміти використати все, що має в наявності, а також надати допомогу й без будь-якого обладнання. Евакуація постраждалого з автомобіля — бонусна частина. Вона не входить у програму курсу, проте, на думку Максима, важливо навчити цих навичок, оскільки часто рятувальники евакуюють постраждалих не правильно.

EMR
Фото: Тетяна Денькович

В Україні існує безліч курсів з екстреної допомоги, проте «Екстрений медичний реагувальник» відрізняється як тривалістю, так і наповненням.

«Цей курс більш поглиблений та набагато довший, ніж ті, які ми проходили раніше, подекуди навіть важкий. Якби я не навчалася на медика, для мене було б багато чого нового», — каже учасниця курсу Діана.

На станціях 8 годин тривають відпрацювання: комусь вдається краще, а комусь треба більше часу, щоби зрозуміти тип травми та відпрацювати алгоритм дій для порятунку постраждалого. Попереду іспит, який складається з теоретичної та практичної частин. Максим впевнений — сертифікат отримає кожен, адже всі учасники переповнені мотивацією та жагою до нових знань.

EMR
Фото: Червоний Хрест

Перші на місці події — це люди, які допомагають постраждалому вижити до приїзду швидкої допомоги. Це перша ланка надання екстреної допомоги, яка починається з екстрених медичних реагувальників і закінчується лікарем приймального відділення.

І у великих містах, і в маленьких селах важливо, щоби поруч була людина, яка зможе надати першу допомогу та дасть шанс вижити. На місці постраждалого може бути кожен із нас.

Читай далі