Екстрений медичний реагувальник: кому і для чого потрібні ЕМР | Захист Патріотів

Фото: Андрій Скробач

Екстрений медичний реагувальник: кому і для чого потрібні ЕМР

Лікарям не буде кого рятувати, якщо пацієнт не потрапить до них живим. Для цього й потрібний курс Екстреного медичного реагувальника.

Від початку свого заснування, команда інструкторів ГО «Захист Патріотів» ставила в пріоритеті трансформацію військової медицини. Звісно, що спровоковано це було російською агресією в Криму та на сході країни. Застарілі «совкові» методи навчання військових наданню першої допомоги в тактичних умовах вкрай негативно впливали на розвиток нашої армії. Тому ми, а також велика кількість інших організацій, розпочали свою «війну» проти «совка» в головах не тільки рядових, але й офіцерів та, навіть, міністрів.

Щоденно працюючи з армією та силовими структурами в зоні проведення бойових дій та в пунктах постійної дислокації, ми спостерігали руйнування старої радянської системи із шаленою швидкістю.

Сідає сонце, наш «бусік» мчить трасою на Київ із прифронтового міста, де черговий тренінг «народив на світ» чергову сотню бійців-рятувальників. Й ось уже починає здаватися, що разом з армією починає змінюватись і «тилове» життя. Але це враження, на жаль, хибне.

Екстрений медичний реагувальник: кому і для чого потрібні ЕМР
Фото: Микита Завілінський

Ми знову і знову бачили, як розгублені поліцейські та рятувальники просто очікують приїзду швидкої допомоги на місце події, де людина, з якою сталася біда, доживає свої останні секунди. Їй можна було допомогти! Вона могла прожити ще не один десяток років, але допомоги від тих, хто викликав «швидку» немає. Вони просто не навчені, тому й безпорадні.

Статистика вражає: більше 3000 смертей за минулий рік, і це тільки в ДТП. Звісно ж, не всіх цих людей можна врятувати, але навіть якщо врятувати бодай 30–50 %… не буває забагато врятованих життів.

З такими думками команда Захисту Патріотів почала нову «війну» на іншому фронті, але проти того самого ворога. Першим кроком і першою перемогою став курс «Підтримка життя під час травми». І знову ми бачили зміни старої системи, але тепер уже в лікарнях мирних міст. Проте, ситуація змінювалася занадто повільно. Навчання лікарів приймальних відділень — це навчання лише однієї ланки ЕМД, хоч і надважливої. Люди продовжували гинути від травм та невідкладних медичних станів на місці події. Перша ланка не працювала, там нічого не змінилося на той момент. Їх потрібно було навчити. Але перед тим, як когось навчати спершу треба навчитися самому.

У 2015 та 2016 роках команда інструкторів ГО «Захист Патріотів» навчається в закордонних спеціалістів на таких цивільних медичних курсах як «EMR», «MIRA» та «CEER». Успішно склавши всі іспити та отримавши необхідну сертифікацію, ми почали підготовку до нового етапу. У 2016 році інструктор ГО «Захист Патріотів» Гліб Бітюков презентує концепцію курсу «Перший на місці події» (адаптація закордонного курсу «First Responder»). Цей курс був розроблений для навчання працівників екстрених служб, що опиняються першими на місці події й за законом зобов’язані надавати постраждалим першу допомогу. Курс тривав усього 3 дні й був покликаний навчити зупиняти критичні кровотечі, працювати з дихальними шляхами та диханням пацієнта, а також іммобілізувати постраждалих. Основним напрямком роботи була травма.

Екстрений медичний реагувальник: кому і для чого потрібні ЕМР
Фото: Гліб Бітюков

Курс «Перший на місці події» вперше відбувся наприкінці серпня 2016 року в Одесі. Курсантами були працівники патрульної поліції та ДСНС Одеської області та міста. Одразу по завершенню стало зрозуміло, що курс не є повним. На жаль, розгляд юридичних та етичних аспектів ЕМД, анатомії та фізіології людини, поширених невідкладних медичних станів, та багатьох інших тем, був відсутнім або ж далеко не повним. Це зумовлювалося насамперед часовими рамками курсу, а також наївним уявленням інструкторів про те, чому і як навчають працівників поліції та ДСНС у навчальних закладах.

Наприклад, коли на тренінгу ми говорили, що потрібно використати той чи інший метод надання допомоги, курсанти реагували: «Ми не маємо права цього робити! Нас посадять! Хай швидка розбирається!». Але ж, як відомо поліцейські, пожежники, рятувальники не тільки мають право, а ще й законом ЗОБОВ’ЯЗАНІ надавати першу допомогу. Стало зрозуміло, що курс треба трансформувати, але для цього мав би бути приклад. Станом на кінець 2016 року вже 5 інструкторів ГО «Захист Патріотів» пройшли навчання в США і стали сертифікованими ЕМТ (Emergency Medical Technician). Саме це навчання й було взяте за основу нового курсу, що мав тепер назву «ЕМР» (Екстрений Медичний Реагувальник), але його ще треба було розробити, тим часом тривав курс «Перший на місці події». У таких містах як Київ, Одеса, Полтава та Харків було навчено більше 200 працівників поліції та ДСНС, які тепер могли врятувати травмованого постраждалого до приїзду швидкої. І це була маленька перемога.

Екстрений медичний реагувальник: кому і для чого потрібні ЕМР
Фото: Гліб Бітюков

Вдосконалений курс, який отримав назву «Екстрений Медичний Реагувальник (ЕМР)» ми вперше провели наприкінці серпня 2017 року для менторів Української Академії Лідерства (УАЛ) у Києві. Базою для цього курсу став однойменний американський курс «EMR» від American Safety and Health Institute (ASHI), що був перекладений та адаптований для України інструкторами ГО «Захист Патріотів». Тривалість курсу становить 7 днів, а теми охоплюють усі можливі аспекти від історії створення систем ЕМД до дій у випадку терористичних атак. На лекціях розглядаються такі теми як функціонування систем ЕМД, здоров’я та безпека екстреного медичного реагувальника (ЕМР), юридичні та етичні аспекти надання допомоги, анатомія та фізіологія людини, патофізіологія, СЛР, виявлення шоку, невідкладні стани систем організму людини, вплив навколишнього середовища, сортування, робота з усіма видами травм, що загрожують життю постраждалого, та багато іншого.

Звісно, тільки на лекціях неможливо навчити людину діяти. Після засвоєння теоретичних аспектів, курсанти на практиці відпрацьовують необхідні навички. Майбутні ЕМР вчаться проводити серцево-легеневу реанімацію за найновішими світовими рекомендаціями та протоколами, працювати з простим та просунутим дихальним та кисневим обладнанням, зупиняти та контролювати критичні та некритичні кровотечі за допомогою пов’язок та сучасних турнікетів, проводити повний огляд постраждалого ти виявляти всі стани, що загрожують його життю, іммобілізувати постраждалого за допомогою шин, шийного коміру, спинальної дошки та підручних матеріалів, евакуювати постраждалих із транспортних засобів та сортувати велику кількість пацієнтів за складністю поранень та першочерговістю надання допомоги.

Екстрений медичний реагувальник: кому і для чого потрібні ЕМР
Фото: Андрій Скробач

На відміну від стандартних курсів, на курсі «ЕМР» навчають не лише застосовувати навички, але й розуміти які невідкладні стани можуть виникати й до чого призводити. Ми намагаємося навчити наших курсантів приймати рішення та працювати в команді. Для цього моделюються сценарії, команди курсантів працюють із постраждалим без підказок та вказівок інструкторів, від їхніх рішень та командної роботи залежить чи житиме «пацієнт». Цей метод навчання готує майбутніх ЕМР до стресових ситуацій, у яких вони найімовірніше опиняться в реальному житті.

Наприкінці курсу учасники складають два іспити — теоретичний та практичний. За результатами іспитів проводиться сертифікація. Курсанти, що успішно склали теоретичні тести та практику, отримують 3 сертифікати: сертифікат ГО «Захист Патріотів», сертифікат зразка МОЗ України (з 2018 року курс «ЕМР» був визнаний та затверджений МОЗ України) та сертифікат міжнародного зразка від ASHI. Дуже приємно бачити як люди, що до першого дня курсу мали «нульові» знання з медицини і ставилися до неї як до «магії», після 7 днів навчання готові брати на себе відповідальність у складних ситуаціях.

Варто зазначити, що ЕМР проходять не тільки працівники поліції та ДСНС. Інколи першими на місці події можуть опинитися люди не зовсім «екстрених» професій, а, наприклад, провідники на залізниці або ж волонтери різних організацій. На даний момент, курс ЕМР пройшли ментори УАЛ, волонтери організації MotoHelp та загони швидкого реагування товариства Червоного Хреста України. На сьогодні було проведено 9 курсів «Перший на місці події» та 13 курсів «ЕМР», навчено понад 500 працівників поліції, ДСНС, волонтерів та, навіть, медичних працівників.

Екстрений медичний реагувальник: кому і для чого потрібні ЕМР
Фото: MotoHelp

Однак, як і все в цьому світі, курс не стоїть на місці, він еволюціонує. Оновлюються лекції та практичні відпрацювання, щоби завжди бути «на одній хвилі» з новітніми протоколами та рекомендаціями. З цієї причини сертифікати ЕМР діють лише 2 роки, після чого знання необхідно оновлювати.

На жаль, не все є позитивним. На відміну від військової, цивільна «совкова» система виявилася значно стійкішою та заскорублішою. Навчити величезну кількість працівників екстрених служб силами громадської організації без підтримки держави — майже неможливо, а державні структури не надто сприяють проведенню цих курсів для своїх працівників. Вони мають хибне враження про те, що навчання в тому форматі, яким він був у СРСР — достатньо, а ми з вами знову і знову бачимо розгубленість та безпорадність рятувальників «немедиків» біля людини, яку ще можна врятувати.

Хоча, я знаю, щонайменше 500 людей уже роблять цю країну безпечнішою.

 

Інші статті на тему:

      • Чому поліцейським потрібна медична підготовка?

      Бути першими: екстрені медичні реагувальники

      Колись я побачив аварію, або Як волонтер став волонтером

      Дозвольте врятувати вам життя. Закон доброго самаритянина       

      • У випадку екстреної ситуації: огляд додатків на смартфон      

Читай далі