Курс спеціального призначення: готуємо військових медиків | Захист Патріотів

Курс спеціального призначення: готуємо військових медиків

Сучасні продиктовані війною умови вимагають особливої підготовки не лише бійців, а й медиків. Якщо раніше медика у війську сприймали лише, як медика, то сучасна війна вимагає від нього бути універсальним та мати належну і медичну, і бойову підготовку.

Недавні військові конфлікти засвідчили необхідність вдосконалення тактичної бойової допомоги на передових позиціях для успішного виконання завдань. Британський військовий і парамедик з понад 20-річним досвідом Алекс Бонгардз розповідає про становлення тактичної медицини у Великобританії: “У 1990х я вперше відправився на бойове завдання до Боснії. Мені дали два бандажі та резиновий джгут, що не дуже різнилося від того, що мали українські бійці рік тому. Пізніше джгути взагалі перестали видавати, оскільки цивільні медики визнали їх небезпечними. Наступного разу ми вирушали лише з двома бандажами”. На зміну ситуації вплинуло суспільство: “Молоді 19річні хлопці поверталися додому мертвими, натомість вони могли б залишитися живими. Суспільство почало вимагати змін і вони сталися”. Уже у 2010 році, проаналізувавши втрати Іраку та Афганістану, стало очевидно, що турнікети, гемостатики та тренування з першої допомоги для кожного бійця змінили ситуацію.

Алекс Бонґардз - британський парамедик

Зараз Алекс викладає курс медика військ спеціального призначення для українських військових у команді «Захисту Патріотів». Разом із колегами, які мають тривалий досвід роботи бойовими медиками та служби у Британських збройних силах розробили адаптований курс медика військ спецпризначення, що діють в українській армії та спецслужбах. У його основу лягли, міжнародні протоколи та рекомендації, а також досвід Іраку, Афганістану та сучасні реалії війни в Україні. “Британські військові перед кожним відправлення до зони конфлікту проходять тренування, під час яких оновлюють свої знання. Щоразу, коли повертаєшся з війни, ти проходиш новий урок. І ці уроки враховуються та вносять зміни до наступних тренувань”, - додає Алекс.

Такі навчання спочатку проводилися для найбільш здібних та мотивованих британських тактичних медиків, які б після проходження курсу могли приєднатися до спецназу або прикріплень особистої безпеки, які працюють у екстремальних умовах. Підготовка таких медиків була доволі суворою та орієнтувалася на фізичну та психічну стійких курсантів.

Курс медика військ спеціального призначення має на меті підготувати одного бойового медика на взвод спецпідрозділу для надання якісної та своєчасної допомоги у разі необхідності. “Цей курс розроблений для солдатів, які можуть отримати поранення і довго бути ізольованими від кваліфікованої медичної допомоги. Ми завжди підкреслюємо те, що зараз існує велика кількість смертей на війні. Підкреслюємо необхідність розширеної допомоги на полі бою, підтримки життя пацієнтів, оскільки існують великі проблеми з евакуцією”, - говорить Алекс: “Рік тому тактичної медицини в Україні не було взагалі. Зараз вже є зміни: розвивається тактика та з’являється розуміння, що люди гинуть без причини. Більшість поранених не доїжджають до лікарень живими, хоча могли бути врятованими”.

У курсі медика військ спецпризначення беруть участь люди, які пройшли курс бійця-рятувальника і мають розуміння концепції сучасного надання допомоги під вогнем. Наявність медичної освіти є перевагою, але не є обов’язковою умовою. Частина тренувань проходить у класах, частина на полі. Багато тренувань проводять один на одному. Фокус є на практичному тренуванні, роботі в малих групах (розміри навчальної групи не перевищують 6 курсантів на одного інструктора) та строгому оцінюванні на при кінці курсу.

Олександр Лінчевський - медичний директор "Захисту Патріотів"

Основа надання першої допомоги на полі бою - алгоритм САВС (Сritical bleeding - зупинка критичної кровотечі, Airways - прохідність дихальних шляхів (западіння язика), Breathing - поранення грудей, Circulation - рани, крововтрата) працює на рівні бійця-рятувальника і продовжує свою дію на наступних рівнях допомоги, лише розширюючись та доповнюючись вторинним оглядом. Курс медика військ спецпризначення також включає навчання та відпрацювання алгоритмів роботи з дихальними шляхами, пораненнями, пошкодженнями мозку, переломами та вивихами, опіками, пошкодженнями грудної клітини, стабілізацією поранених, проведення первинного та вторинного огляду.

Наприкінці п’ятиденного інтенсивного курсу учасники складають іспит у ситуаціях, найбільш наближених до реальних бойових подій. Курс базується на світових стандартах тактичної медицини, які учасники мають досягнути, аби бути готовими до реалій сучасної війни. Такого формату іспит, з одного боку, допомагає найкраще оцінити підготовку бойового медика та, з іншого боку, наблизити його до ситуації, у якій він може опинитися.

Склавши іспит курсанти отримують рюкзак медика військ спеціального призначення. Це рюкзак-міні-госпіталь, що містить спорядження необхідне для порятунку життів в екстремальних умовах. До вмісту рюкзака, який також розроблений британськими спецпризначенцями, входить понад 100 компонентів, які можуть допомогти підтримувати життя пораненого до зустрічі з лікарем.

Читай далі