Про (не)здоровий егоїзм в українському війську | Захист патріотів

Фото: Яна Ратушняк

Про (не)здоровий егоїзм в українському війську

У кожного свій сенсей і своя віра. СБУ переходить на протокол MARCH (Massive Hemorrhage — Airways — Respiration — Circulation — Hypothermia), хтось продовжує працювати по протоколу СABC (Critical Bleeding — Airways — Breathing — Circulation), а хтось досі не почав працювати за протоколами. Є хлопці, яким байдуже, а для когось це тяжка справа — інтегрувати одне в одне, хоч воно й подібне по структурі та алгоритму дій. Доводиться підлаштовуватися під оцю їхню віру. Ми сміялися на минулих навчаннях, що в нас були «православні», були «католики», а були ті, хто нічого не знає.

У парашутному спорті є правило «100 стрибків» — ти приїздиш на будь-яку дроп-зону, там дивляться твою парашутну книжку й до 100 стрибків, перед кожним стрибковим днем ти йдеш на «отцепку». Залазиш у підвісну симуляційну систему, інструктор показує схеми різних аварійних ситуацій із парашутом, а тобі необхідно їх відпрацювати і все проговорити в процесі. Якщо ти не здаєш «отцепку», то не допущений стрибати. Це твоя мотивація — ти приїхав, ти хочеш стрибати, ти мусиш здати. Не зважаючи на свій досвід, я роблю це кожного разу, щоби тренувати м’язову пам’ять. Я знаю людей, яких рятувало саме це, бо коли стається х*рня, працюють виключно м’язи.

Приїхали якось на курс LRPM (Long Range Patrol Medic) і там найкрутіші пацани кажуть: «Бл*ть, у мене нема годинника». Оскільки військовий повинен бути з годинником, то ми поїхали в магазин поряд і купили їм годинники, дитячі, рожеві, такі смішні, з мордочками всякими. Якщо ти не хочеш носити годинник, не розумієш для чого він треба, або тобі релігія не дозволяє, то, будь ласка, вивчай як визначати час за сонцем, чи візьми один із двох телефонів із кишені пораненого, чи годинник пораненого, чи застосуй рацію й перепитай, або попроси побратимів записати час накладання турнікета. Це особиста справа кожного, але отак вони просто самі на себе забивають *уй.

Зазвичай у протоколах курсів є 5 «червоних пунктів», через які коли відповідь неправильна — ти злітаєш з екзамену. У протоколах «Захисту Патріотів» таких більше половини. Якщо не поміряв назальну трубку — злітаєш з екзамену; не відкрив рота й не подивився — злітаєш з екзамену; не зробив комунікацію при безпечному підході — злітаєш з екзамену; не перевірив таз перед перевертанням на бік — злітаєш; прийшов на іспит без годинника — злетів.

Я бачу косяки в засвоєнні інформації, особливо щодо перевірки прохідності дихальних шляхів, перевірки цілісності тазу — це просто п*здєц. Наше завдання, моє завдання — придумати якусь таку вправу, щоби вони пам’ятали про дихальні шляхи, хоч бери й души. Поки ми працюємо на курсі, я не хочу ні на кого кричати, з кимось сперечатися. Мене не буде поряд потім. Товариша, який підкаже, — не буде поряд. Поранений не скаже «дядьку, перевір мені таз». Це все, насамперед, перевірка самого себе.

У вас ніколи в житті, у вашій бойовій ситуації, не буде ідеального пораненого з ідеальним пораненням. Ніколи не буде можливості зробити подвиг, як от зранку прокинувся, поїв, попив кави, піду зроблю подвиг. Я всім завжди наголошую: ви будете вимучені, буде поранений і буде стресова ситуація. Постійна стресова ситуація.
 

Бійцям видають аптечки і вони не розуміють важливість перевірки вмісту. Приміром, великий хлопець, сам по собі машина, у нього в персональній аптечці назальна трубка підібрана логістикою, він спокійний, що вона така як треба. Він дістає трубку, щоби переміряти, і я вже по номеру бачу, що вона мала. У його аптечці трубка 28, коли потрібна 32. Тоді він бере цю трубку, розвертається, віддає присутньому представнику логістики. На що представник логістики повідомляє, що в них максимальний закуплений розмір — 30, у них 32 немає взагалі. І я бачу, що ця людина з логістики стоїть а*yєвша. Після цього хлопцям не доводилося більше пояснювати для чого варто перевірити розмір назальної трубки. Парашути закуповують так само.

Він думає, що якщо йому дали автомат, а волонтери чи півсела зібралось і купили йому крутий коліматор — то це вже п*здєц він війну виграє. Є такі речі як елементарна гігієна людини, надійний годинник, система зв’язку, не тільки та, що дали на роботі, хороше трекінгове взуття, труси, які не натирають яйця, — це все дуже важливо, але залежить від самого бійця. Це здоровий еґоїзм. Треба вносити їм цю культуру. Я вже кілька років спостерігаю й через союзників у керівництві намагаюся нав’язати їм звичку думати і вивчати альтернативи.

Мене бентежить… Мене бісить: якого *уя нашими пацанами, які постійно ризикують життям, рулять так недбало?! Керівництво зобов’язане робити все для того, щоби пацани були забезпечені. І цей пацан не повинен думати, ходити вибивати з логістики що йому треба, а що не треба. Тому що в нього й без того купа важливих завдань. Логістика може сказати: «Нам яку командир заявку подав — ми те і зробили», — й починається погоня один за одним.

Командир Збройних Сих України, насправді, фізично спроможний порахувати скільки чого і якого треба для людей конкретно його підпорядкування. Я не хочу насрати ні тим, ні тим. Я хочу, щоб у них був тандем взаєморозуміння. Я ніколи не хочу нарікати також на людей, які сидять у кабінетах, бо розумію, що всі ці папірці важливі, система така й диктує умови. Але я хочу, щоби вони не обзивались одне на одного, а співпрацювали. Вбити в голову логістики й закупівельників, взагалі всіх дотичних — що у вас є ці хлопці і вони є різні. Сенс у тому, щоби вони якось прониклись одне одним. Якщо кожному внести в голову наскільки кожен цінний на своєму місці — тоді картина складеться.

До військових спецпідрозділів повинне бути спецвідношення. У кожній справі є своє специфічне відношення, наприклад, ми їмо: можна їсти ложкою, можна їсти черпаком. Але ми ж не їмо черпаком, хоч і те й те черпає. А чого ми не їмо черпаком? Та, бл*ть, бо воно в рот не влазить! То чого не можна цей принцип застосувати на медицині й на закупівлях?! Це ваші люди! 

Читай далі