Впровадження тактичної медицини: досвід, проблеми | Захист Патріотів

Фото: Народна армія

Впровадження тактичної медицини: досвід, проблеми

Міжнародну конференцію такого тематичного спрямування провели в Україні вперше. Вибір теми не був випадковий. Міжнародна спільнота, підтримуючи спротив українського народу російському агресору, запропонувала свою допомогу в лікуванні та реабілітації захисників України. Суть її закладена у назві конференції: «Розвиток, стандартизація та впровадження тактичної медицини в Україні». Вже сам термін «тактична медицина» показує її істотні відмінності від цивільної. Адже бойові умови диктують інший алгоритм дій, які необхідно застосувати для врятування життя бійців на полі бою. Саме з метою надання медичної допомоги постраждалим у зонах активного конфлікту та їхньої евакуації у безпечну зону і була розроблена тактична медицина.

Організатором конференції виступила гуманітарна ініціатива Світового конгресу українців «Захист патріотів», яка проводить інструктажі з тактичної медицини у форматі курсів бійця-рятувальника за стандартами армії США та країн НАТО. В цьому заході взяли участь керівники вітчизняних силових міністерств та відомств, народні депутати України, медики та очільники медичних служб і структур, представники яких задіяні до участі в антитерористичній операції, волонтери. Досвідом впровадження тактичної медицини поділилися з українськими колегами фахівці з тактичної медицини із США та країн-членів НАТО.

Закони про врятування бійців… написані їхньою кров’ю

У промові на конференції директор гуманітарних ініціатив Світового конгресу українців Уляна Супрун навела такий приклад. Минулого року навчання на курсах бійця-рятувальника за натовськими стандартами пройшли 12 тисяч українських військовослужбовців і бійців добровольчих батальйонів. Їм було роздано понад 9500 індивідуальних аптечок, укомплектованих за такими стандартами. Українська діаспора зібрала на потреби лікування та реабілітації наших поранених військовослужбовців понад 1,3 мільйона доларів США. Про готовність уряду Канади передати Збройним Силам України мобільний госпіталь заявив у промові на конференції посол цієї держави в нашій країні Роман Ващук.

Заступник Міністра оборони України — керівник апарату Петро Мехед щиро подякував організаторам конференції за допомогу в запровадженні тактичної медицини. Він наголосив, що для цьогорічних випускників вишів Збройних Сил організують курси з надання першої медичної допомоги за натовськими стандартами. Новітній закордонний досвід буде враховано при організації бойової підготовки військ.

Учасники конференції оцінили стан тактичної медицини в Україні, зазначили, що вона народилася під час Революції гідності, коли смертю героїв за майбутнє нашої держави загинули перші представники «Небесної сотні». Волонтерський рух з надання першої медичної допомоги постраждалим за дуже короткий термін набув значних масштабів уже з перших днів проведення антитерористичної операції.

Як зауважив у промові голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко, одними з перших у боротьбу з терористами вступили офіцери цього відомства. Вони кров’ю вписали перші сторінки в історію запровадження тактичної медицини. Й інші промовці говорили про те, що починали цю справу з «чистого аркуша», спиралися на кращий досвід рятування воїнів у роки Другої світової війни, бойових дій в Афганістані, участі українських військовослужбовців у миротворчих операціях.

Але нова, так звана гібридна, війна вимагала нових підходів до створення вітчизняної науки виживання бійців на полі бою. Про досвід опанування нею розповів у доповіді на конференції помічник Міністра оборони України Всеволод Стеблюк. Напередодні відбуття на передову він сам та бійці добровольчого батальйону пройшли курс надання первинної медичної допомоги на полі бою, до автоматизму відпрацювали порядок використання при пораненні індивідуальних аптечок. Завдяки набутому досвіду навіть з Іловайського котла бійці батальйону вийшли з мінімальними втратами. Цей приклад свідчить про важливість уміння надати меддопомогу на полі бою!

На конференції були присутні бійці-рятувальники, які пройшли курс навчання за стандартами НАТО. Звертаючись до них, народний депутат України, координатор медичного напряму в секторі «М» антитерористичної операції Оксана Корчинська наголосила, що на рахунку цих волонтерів — тисячі врятованих життів захисників України. Вона ще не звикла до звання народного обранця, тож з конференції відбула на передову, щоб координувати роботу медиків у зоні проведення антитерористичної операції.

Народний депутат України, радник Президента України Ольга Богомолець розповіла про деякі положення напрацьованої військово-медичної доктрини. За її словами, є нагальна потреба відновити викладання курсу з надання першої медичної допомоги у школах, вищих навчальних закладах.

Учасники конференції високо оцінили внесок у запровадження стандартів тактичної медицини Української військово-медичної академії. Як наголосив заступник начальника цього провідного навчального закладу у галузі військової медицини полковник медичної служби Олександр Охонько, в академії працюють майже сто докторів, кандидатів медичних наук. Її фахівці розробили стандарт організації навчання військовослужбовців теорії та практики дій на полі бою за стандартами тактичної медицини.

Викладачі академії побували у понад 30 військових частинах, задіяних у проведенні антитерористичної операції, вивчили і узагальнили у посібниках, рекомендаціях кращий досвід з надання первинної медичної допомоги пораненим бійцям на передовій. Ці посібники вже надійшли до підрозділів, що беруть участь в антитерористичній операції. Незабаром медичну ланку нашого війська поповнять кілька сотень мобілізованих офіцерів запасу. Всі вони в академії пройдуть курс перепідготовки за натовськими стандартами.

Щоб успішно виконувати ці та інші завдання із запровадження тактичної медицини, академії вкрай потрібний власний військовий мобільний госпіталь як центр з підготовки фахівців цієї справи. На конференції порушувалося питання щодо відновлення підготовки санітарних інструкторів підрозділів у навчальному центрі Сухопутних військ «Десна».

Прискореними кроками — до натовських стандартів

Особливістю проведення міжнародної конференції стало обговорення нагальних питань запровадження тактичної медицини в секціях і напрямах, так би мовити, за інтересами. Я відвідав семінар, який провели з українськими колегами американські фахівці, що започаткували і розвинули ті стандарти, які взяті на озброєння не лише в США, а й у країнах-членах НАТО. Його провели голова навчального відділення та екзаменаційної комісії Командування сил спеціальних операцій США полковник у відставці Андре Пеннардт та перший заступник директора Каліфорнійського управління екстреної медичної допомоги Даніель Смайлі.

Перший прослужив у військах спецпризначення понад 17 років, брав участь в 11 військових місіях. Великий досвід дій в екстремальних ситуаціях має й доктор Смайлі. Вони на конкретних прикладах продемонстрували, як вплинуло запровадження тактичної медицини на значне зменшення втрат бійців на полі бою. Так, дослідження причин загибелі американських вояків у воєнних конфліктах після Другої світової війни засвідчили, що майже 90 відсотків померли через те, що їм несвоєчасно надали першу медичну допомогу на передовій. Зокрема, через кровотечі з кінцівок живими до госпіталів не довезли 60 відсотків поранених. До значних втрат серед особового складу призводять поранення голови, грудної клітки, органів дихання і навіть переохолодження постраждалого бійця на полі бою.

Ситуація докорінно змінилася, коли до складу аптечок включили джгути, гемостатичні пов’язки для зупинення кровотечі, що загрожує життю пораненого, інші медичні засоби. Та забезпечення сучасними медичними засобами — це лише половина справи. Головне — так організувати процес навчання, щоб кожен з бійців не лише до автоматизму відпрацював свої дії щодо самодопомоги при пораненні, а й був готовий до порятунку життя бойового побратима.

Американський фахівець Андре Пеннардт навів такий приклад. Весь особовий склад 95-го полку спецпризначення перед відправкою до Іраку пройшов курс з надання першої медичної допомоги в бою. З понад 400 бійців жоден не помер від поранення, ніхто не втратив кінцівки. Цей та інші приклади стали вагомим аргументом для переведення американської армії на стандарти тактичної медицини, які отримали назву MCCC. Вони передбачають систему надання як догоспітальної та мобільної (польової), так і госпітальної медичної допомоги. Всі її заходи спрямовані на те, щоб кожен військовослужбовець був упевнений, що при пораненні на полі бою йому врятують життя. Цей досвід уже запровадили і в збройних силах країн-членів НАТО. Так, у бойовому статуті Бундесверу є таке положення.

Потребу у високому вишколі з медичної підготовки військовослужбовців, Андре Пеннардт показав на такому прикладі. Коли вояк отримав поранення, що супроводжується значною кровотечею, то кожна хвилина затримки в її зупиненні може коштувати йому життя. Тому потрібно досягнути такого результату, аби він був спроможний максимум за 20 секунд накласти на рану джгут. Зробити це можливо за умови проведення не менше 25 тренувань. Окрім того, на заняттях активно створюється бойовий фон: лунають постріли, вимикається світло, привносяться інші елементи психологічного навантаження на учасників навчання.

Підбиваючи підсумки семінару із запровадження тактичної медицини шляхом розвитку єдиної навчальної програми MCCC, один з американських фахівців сказав: «Україна поки відстає від нас у цьому на кілька років. Але активне використання нашого досвіду вже найближчим часом забезпечить значний успіх у збереженні життя українських військовослужбовців на полі бою».

Учасники міжнародної конференції ухвалили рекомендації та план дій щодо впровадження в Україні тактичної медицини. Ними передбачено організацію та проведення занять медичної підготовки за стандартами НАТО з усіма військовослужбовцями, військовими медиками, командирами та начальниками. Цією системою навчань важливо охопити також всіх військовозобов’язаних, які поповнять лави війська в ході чергової хвилі часткової мобілізації. Рекомендовано забезпечити їх індивідуальними аптечками.

Учасники конференції висловилися за створення єдиного центру, який координуватиме всю роботу з розвитку, стандартизації та впровадження тактичної медицини в Україні. А наступну міжнародну конференцію вже за отриманими результатами такої роботи передбачено провести на державному рівні.

Читай далі