Зовнішня кровотеча: ознаки та симптоми | Захист Патріотів

Зовнішня кровотеча: ознаки та симптоми

Серед причин втрати крові розрізняють зовнішню кровотечу, яку добре видно, та внутрішню, яку інколи важко виявити. Це можуть бути незначні порізи або масивні кровотечі, у результаті яких людина може померти за кілька хвилин.

У цій статті ми зосередимося на зовнішніх кровотечах і спробуємо розібратися як розпізнавати їхні ознаки та симптоми.

 

Кровоносна система за звичайних обставин є замкнутою, але крововтрата через внутрішнє або зовнішнє пошкодження спричиняє зниження загального об’єму крові в судинах до такого рівня, що серце не може працювати ефективно. Щоби компенсувати втрату рідини та підтримувати тиск у судинах, серце починає перекачувати кров швидше. Однак продовження кровотечі зрештою призводить до того, що серце повністю перестає перекачувати кров і настає його зупинка.

Зовнішню кровотечу зазвичай легко виявити, тому що видно кров, яка витікає з судин постраждалого назовні. При внутрішній кровотечі кров також витікає із судин, але, як правило, її не видно. Тим не менш, ви можете побачити ознаки внутрішньої крововтрати, такі як синці, набряк і ущільнення в ураженій області. Якщо постраждалий знаходиться у свідомості, він може повідомити про сильний біль у певній  ділянці. Незважаючи на те, що кров залишається всередині організму, вона не може повторно увійти в кровоносну систему і стає недоступною для перекачування серцем. Незалежно від того зовнішня кровотеча чи внутрішня, якщо вона залишається без уваги, то неминуче призведе до настання шоку, зупинки серця і смерті.

Характеристики зовнішньої кровотечі

Існує три типи зовнішньої кровотечі: капілярна, венозна та артеріальна. Найпоширенішою є капілярна кровотеча. При капілярній кровотечі кров темно-червоного кольору й сочиться (як із порізаного пальця). Ви можете зупинити капілярну кровотечу, просто притиснувши місце поранення.

Наступним поширеним видом кровотечі є венозна кровотеча, яка характеризується постійним (без пульсації) витіканням крові темнішого кольору (через низький вміст кисню). З огляду на менший тиск у венах, більшість венозної крові не витікає струменем і її легше зупинити; проте кровотеча із великої вени може бути масивною й загрожувати життю. Для зупинки венозної кровотечі застосовуйте прямий тиск на місце поранення принаймні протягом 5 хвилин.

Найсерйознішим видом кровотечі є артеріальна кровотеча. Артеріальна кров яскраво червоного кольору (з високим вмістом кисню) і б’є струменем або інтенсивно витікає з рани з кожним ударом серця. Кров’яний тиск в артеріях вищий, ніж у капілярах чи венах, і залишена без уваги артеріальна кровотеча може призвести до смерті від крововтрати за короткий період часу. Зі зменшенням об’єму крові, що циркулює в організмі, знижується і артеріальний тиск пораненого, а отже й інтенсивність артеріальної кровотечі. Для її зупинки прямо натисніть на місце кровотечі з такою силою, щоби припинилося витікання крові й не відпускайте, поки не приїде екстрена медична допомога. Якщо у вас є джгут, накладіть його між серцем і місцем артеріальної кровотечі.

bleeding

Оскільки багато травмованих швидко помирають від шоку в результаті крововтрати, надзвичайно важливо, щоби люди поруч швидко могли зупинити, бодай тимчасово, зовнішню кровотечу.

Сама по собі кровотеча має здатність зупинятися досить швидко протягом приблизно 10 хвилин завдяки внутрішнім механізмам і впливу повітря. Якщо людина порізалася, з пошкодженої судини кров витікає досить швидко. Згодом після цього розрізані кінці судини починають звужуватися (відбувається вазоконстрикція), зменшуючи інтенсивність кровотечі. Далі утворюється кров’яний згусток, який закупорює місце поранення судини і «пломбує» її пошкоджені частини. Цей процес називається згортанням, або коагуляцією. Якщо згусток не утвориться — кровотеча ніколи не припиниться, якщо тільки пошкоджену судину повністю не відрізано від судинного русла. Венозна й капілярна кров мають більшу здатність до згортання, ніж артеріальна.

Незважаючи на ефективність системи згортання крові, за певних умов вона може вийти з ладу. Рухи тіла, лікарські препарати, зняття пов’язок, чинники зовнішнього середовища або температура тіла зазвичай впливають на фактори згортання крові. Наприклад, такі препарати, як аспірин, перешкоджають нормальному згортанню крові. При серйозних травмах пошкодження судини буває настільки великим, що згусток не зможе повністю «запломбувати» отвір. Іноді поранення зазнає тільки частина стінки судини, що перешкоджає її стисканню. У цих випадках кровотеча буде продовжуватися, якщо її не зупинити зовнішніми засобами. Іноді крововтрата відбувається дуже швидко, і пацієнт може померти до того, як спрацює власний захист організму, наприклад, система згортання крові.

Неконтрольована кровотеча при травмі посідає перше місце серед причин смертності, яким можна запобігти. Втрата 50% об’єму крові без вчасної зупинки зазвичай є фатальною для людини й може розвинутись протягом декількох хвилин. 20% померлих від травматичних ушкоджень могли б вижити завдяки швидкій зупинці кровотечі.

Оскільки у більшості випадків життя людини залежить від готовності і дій перших на місці події — випадкових  перехожих, близьких, рідних, колег, будь-кого, хто опиниться поруч із травмованим, — важливо вчасно виявити кровотечу, зрозуміти чи загрожує вона життю людини, та, власне, зупинити її. І чим більша кількість людей умітимуть зупиняти кровотечі, тим більші шанси пораненого на виживання.

Джерело: Emergency care and transportation of the sick and injured. — 10th ed. / American Academy of Orthopaedic Surgeons; editors, Leaugeay Barnes, Joseph A. Ciotola, Benjamin Gulli. 
Emergency Medical Responder. Your First Response in Emergency Care.  6th ed. / American Academy of Orthopaedic Surgeons; author, David Schottke.

Читай далі